Ketvirtadienis, 2023.06.01
Reklama

Registratūra - pacientų kantrybės išbandymas

2012-07-03 10:15:28

Ne vienas turbūt esame patyrę savo kailiu, ką reiškia užsiregistruoti pas gydytoją specialistą. Šis procesas išties reikalauja kantrybės - registratūros telefonai būna nuolat užimti. Ir kol prisiskambini, kartais praeina marios laiko. Tuo tarpu įstaigų vadovai teigia, jog dėl registratūrų apgulties, be kita ko, kalti ir patys pacientai.

"Lengviau atvažiuoti į registratūrą negu prisiskambinti. Kada gi baigsis ši netvarka?"- tokių miestelėnų skambučių redakcijoje sulaukiame gana dažnai.

Garbaus amžiaus klaipėdietė Zita P., prašiusi neskelbti jos pavardės, savo bėdas dėl registracijos išdėstė laiške.

Prisiskambinti nepavyko

Anot glaukoma sergančios moters, jai nuolat - kas trys ar šeši mėnesiai - reikia lankytis pas gydytojus oftalmologus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

"Užsiregistruoti pas Ambulatorinio - konsultacinio skyriaus specialistą - didžiausia problema. Kvietimuose, kurie duodami registratūroje, nurodyti net 4 išankstinės registracijos numeriai.

Bet prisiskambinti pasidarė praktiškai neįmanoma. Pamenu, vieną mėnesį skambinau tris dienas iš eilės, kad gaučiau kvietimą kitam mėnesiui. Galima suprasti, kiek kartų buvo skambinta ir visada pasigirsdavo užimtos linijos signalai.

Tiesa, geras signalas pasigirdo tik po ilgų skambinėjimų pirmą dieną ir autoatsakiklis pranešė, kad aš paskambinau ten, kur man reikia, kad jie dirba nuo 8 iki 16 valandos, ir po to jis automatiškai atsijungė.

Tas pats buvo ir kitas dvi dienas, minutės tikslumu, tuo pačiu laiku atsakiklis atbeldė tą patį tekstą. Prisiskambinti taip ir nepavyko, todėl tą mėnesį pas gydytoją nepatekau.

Tada pasiskambinau į informaciją ir, sužinojusi, kad yra talonų pas specialistus, sėdau į autobusą ir po 40 minučių kelionės atsiradau registratūroje. Taloną gavau", - papasakojo Zita P.

Anot klaipėdietės, ir gavusi taloną, ji nėra garantuota, jog pateks pas gydytoją laiku. "Atvažiavus į registratūrą su talonu, reikia vėl registruotis. Stovėdama bendroje eilėje kaskart su įtampa laukiu, ar suspėsiu užsiregistruoti iki talone nurodyto laiko", - sakė Zita P.

Per dieną - 1000 pacientų

Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas prof. Vinsas Janušonis neneigia, jog pacientams prisiregistruoti, ypač iš ryto, nėra lengvas uždavinys.

"Mūsų ligoninė yra lyg fabrikas. Kasdien sulaukiame labai daug skambinančiųjų. Per dieną užregistruojama 200-300 pacientų, o gydytojai specialistai priima apie 1000. Patarčiau pacientams į registratūrą skambinti antroje dienos pusėje - prisiskambins žymiai lengviau. Nuolat tobuliname registratūros darbą, tačiau ta prisiskambinimo problemėlė buvo ir prieš 30, ir prieš 20 metų, yra dabar ir, manau, išliks ateityje", - sakė ligoninės vadovas.

Pasak prof. V. Janušonio, prieš pusmetį išankstinės registracijos kabinetas, kuris yra atskirtas nuo bendros Ambulatorinio - konsultacinio skyriaus registratūros, papildytas iki 4 darbuotojų, ir pacientai registruojami taip pat keturiais telefonų numeriais. Tačiau, anot prof. V. Janušonio, dėl tinklo užimtumo arba dėl jo trikdžių pacientams būna sunku prisiskambinti.

"Štai neseniai elektroninė sistema buvo "pakibusi" 1,5 valandos. Autoatsakiklis tam ir yra, kad žmogus palauktų, nedėtų ragelio, kol registratorė bus laisva ir atsilieps", - sakė pokalbininkas.

Ligoninėje rengiamasi įdiegti išankstinės pacientų registracijos internetu sistemą. Prof. V. Janušonio manymu, internetinė registracija turi savų pliusų ir minusų.

"Tai pigesnis registracijos būdas, tačiau pasaulinė praktika rodo, kad internetu pateikiama daugiau melagingų registracijų, t.y. pacientas užsiregistruoja, tačiau pas gydytoją neatvyksta. Net Japonijoje melagingų registracijų rodiklis

siekia 30 proc.", - teigė prof. V. Janušonis.

Plėsti registratūrą nėra lėšų

Pacientams geležinės kantrybės prireikia ir registruojantis Respublikinės Klaipėdos ligoninės ambulatorinių konsultacijų padaliniuose.

"Net dvi valandas bandžiau prisiskambinti į Herkaus Manto gatvėje esančią konsultacinės poliklinikos registratūrą, nepavyko. Kitą dieną - vėl tas pats, registratūros telefonai nuolat užimti.

Pagaliau prisiskambinau, užregistravo pas gydytoją. Tačiau nuvykusi persigandau - didžiulė eilė prie registratūros, man reikėjo ją atstovėti, kad gaučiau kortelę. Pas gydytoją pavėlavau pusvalandį, gerai, kad dar priėmė", - piktinosi į redakciją paskambinusi Klaipėdos rajono gyventoja. Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas teigė, jog išbandė įvairias registratūros darbo tobulinimo formas, tačiau situacija mažai keičiasi.

"Pacientų srautas yra didžiulis ir ypač daug skambina iš ryto. Dabar žmonės nori gauti paslaugą tuoj pat. Suprantama, kai pacientas dėl sveikatos būklės nori kuo greičiau patekti pas kardiologą, tačiau konsultacijos dėl kojų venų išsiplėtimo juk gali ir palaukti.

Tačiau internetu ar telefonu užsiregistravę ir sužinoję, kad teks laukti, žmonės ieško specialistų kitur, tačiau apie savo neatvykimą nepraneša. Iš internetinės registracijos pacientų net trečdalis nubyra, jei eilė užsitęsia. Pacientams trūksta atsakomybės - vietą užsiima, o patys neateina. Būna, kad užsiregistruoja pas gydytoją per dieną 20 pacientų, o ateina 11-12. Gydytojas sėdi laisvas, nors tuo metu galėtų priimti tuos, kas tikrai laukia. O mes neturime tokių pajėgumų, kad pacientams skambintumėme ir klaustumėm, ar tikrai ateis į konsultaciją.

Atvykus reikia registruotis - o kaip kitaip? Dabar atostogų metas, gydytojų yra mažiau, tad tenka konsultacijų palaukti ir ilgiau. Šiaip stengiamės, kad pacientas pas gydytoją patektų ne vėliau kaip per 10 dienų.

Praplėsti registratūrą neturime atliekamų lėšų, nes papildoma vieta per mėnesį kainuotų 4-5 tūkst. litų", - tvirtino R. Sakalauskas.

Šiemet sveikatos priežiūros įstaigos susiduria su finansiniais sunkumais, nes sumažintas ambulatorinių paslaugų apmokėjimo balas. "Negavome kelių milijonų litų, tad tenka gerai pasukti galvą, kaip subalansuoti situaciją", - sakė ligoninės vadovas.

Sulaukia skundų

Gyventojų skundų dėl nesklandumų registruojantis pas gydytojus specialistus sulaukia ir Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Asmens sveikatos priežiūros komisija.

Jos pirmininkė Natalja Istomina "Vakarų ekspresui" papasakojo, jog žmonės dažniausiai skundžiasi dėl to, kad negali prisiskambinti į registratūrą bei dėl ilgų eilių pas specialistus.

"Pasitaiko, kad žmonės, turėdami šeimos gydytojo siuntimą pas gydytoją specialistą, galiojantį mėnesį, taip ir nepatenka pas jį, nesulaukia eilėje. Tad turi vėl eiti pas šeimos gydytoją kito siuntimo. Laikas bėga, žmogaus sveikatos problema nesprendžiama. Aišku, kad kyla nepasitenkinimas.

Kita vertus, medikams tenka irgi didelis krūvis. Į miestą atvažiuoja daug pacientų iš rajonų, kai kurie, ypač vyresnio amžiaus pacientai, nežino tų visų registracijos ypatumų, atvažiuoja tiesiai pas gydytoją ir laukia prie jo durų, kol priims. Tokiose situacijose reikia abiejų pusių geranoriškumo, tiek gydytojų, tiek pacientų", - mano N. Istomina.

Registracija internetu - 5 Lt

Kol didžiųjų ligoninių registratūrų telefonai kaista nuo skambučių ir, panašu, kais ir toliau, privačios sveikatos priežiūros įstaigos bando pacientų srautus reguliuoti mokamomis paslaugomis ir, matyt, užsitikrinti, kad užsiregistravę jie tikrai atvyks.

Į redakciją paskambinęs klaipėdietis neslėpė

nuostabos, jog panoręs internetu užsiregistruoti pas savo šeimos gydytoją "Nefridos" klinikoje, sužinojo, jog ši paslauga kainuoja 5 litus.

"Juk aš ne pas kokį kitą gydytoją specialistą, o pas savo šeimos gydytoją norėjau patekti. Kad būtų greičiau ir kad neskambinėčiau, norėjau registruotis internetu. Kam ta paslauga, jei ji apmokestinta? Aišku, kad žmogus geriau skambins negu naudosis internetu", - stebėjosi klaipėdietis.

"Nefridos" ambulatorinės klinikos vyriausiasis gydytojas Virginijus Kontrimas teigė nieko blogo nematąs, jog registruojantis internetu reikia mokėti.

"Tai mūsų vidaus tvarka. Internetas yra registracijos palengvinimas, ypač žmonėms, gyvenantiems užsienyje. Registruojantis įstaigoje ar telefonu mokėti nereikia. Pas specialistus mūsų klinikoje irgi susidaro eilės, tačiau, žiūrint pas kokį. Pas gydytoją oftalmologą galima patekti po poros dienų, o, pavyzdžiui, pas nervų gydytoją - po mėnesio", - "Vakarų ekspresui" sakė V. Kontrimas.

Rinkliava neteisėta

"Įstaigos vis bando mūsų kantrybę. Registratūroje jokių mokamų paslaugų negali būti. Aiškinsimės šį atvejį "Nefridoje". Praeina pusmetis, ir įstaigos vėl kažką sugalvoja, vos ne už durų atidarymą mokestį ima. Už paslaugas jiems yra sumokama, iš paciento papildomai pinigų reikalauti negalima", - griežtai buvo nusiteikęs Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorius Alfridas Bumblys.

Anot jo, Sveikatos apsaugos ministerija registracijos mokesčio pacientams neįteisino, tad asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurių vadovai patys nustatė registracijos mokestį pacientams, elgiasi neteisėtai.

Prieš kelerius metus kai kurios Kretingos ir Tauragės sveikatos priežiūros įstaigos už apsilankymą pas šeimos gydytojus iš pacientų reikalaudavo sumokėti po 3 litus. Tuomet įstaigų vadovai aiškino, jog šios lėšos naudojamos registracijos dokumentams tvarkyti, kanceliarinėms priemonėms, kompiuterių priežiūrai, t.y. išlaidoms, kurių ligonių kasa esą neapmoka. Tačiau įstaigoms buvo uždrausta imti iš pacientų šiuos mokesčius.

"Mūsų sutartyse su įstaigomis reglamentuota, kad visos paslaugos, apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto, pacientams yra nemokamos", - sakė A. Bumblys.

Jolanta Beniušytė

www.VE.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
Botulino toksino injekcijos raumenų spastiškumui gydyti –  nepamainoma gydymo dalis
„Dėl nevalingo raumenų tonuso padidėjimo (spastiškumo) mažėja žmogaus gebėjimas pasirūpinti savimi, prastėja gyven...
Vyresni nei 65-erių metų žmonės irgi gali tapti kraujo donorais
Lietuvoje populiarėjant neatlygintinai kraujo donorystei ir žmonėms vis aktyviau domintis, kas gali tapti kraujo donorai...
Psichiatras: didžiuotis, kad miegate 5 valandas, nėra ko – už tai atsiimsite senatvėje
Nors paskutiniu metu vis daugiau kalbama apie psichinę sveikatą, skatinama ja rūpintis ir iškilus sunkumų kreiptis į psi...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų