Penktadienis, 2024.09.13
Reklama

Reforma Telšių ligoninės negąsdina(1)

Laima Švedaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2011-02-08 06:40:40

Nors pacientai šiandien laisvai gali rinktis gydymo įstaigą, jau 14 metų Telšių  ligoninei vadovaujanti  Alma Vitkienė teigia, jog telšiškiai savo sveikatą dažniausiai patiki vietiniams gydytojams. Direktorė įsitikinusi, kad jos vadovaujama įstaiga, įgijusi regioninės ligoninės statusą,  paslaugų kokybe mažai  nusileidžia respublikinėms ligoninėms.

Kokias gydymo paslaugas teikiate šiandien?

Alma Vitkienė
Alma Vitkienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Šiandien teikiame visas paslaugas, kurios priklauso antrinio lygio stacionarinei gydymo įstaigai. Į Klaipėdą, Kauną ar Vilnių siunčiame sudėtingais atvejais, kai reikalinga tretinio lygio gydymo įstaigose teikiama pagalba –  kardiochirurginės, kraujagyslių chirurgijos, neurochirurgijos, akių ir panašiai.

Kiek lovų yra ligoninėje?

Mūsų ligoninėje yra 210 lovų, veikia 9 stacionariniai skyriai. Pernai atidarėme renovuotą priėmimo, skubios pagalbos ir traumų skyrių. Džiaugiamės, kad jis yra šiuolaikiškas, su reikiama įranga. Skubi pagalba čia teikiama kvalifikuotai. Gana neblogomis sąlygomis dirba stacionarinė ir ambulatorinė reabilitacija, neurologijos skyrius, pediatrinė tarnyba. Reanimacijos skyrius renovuotas pagal ES standartus, turime visą reikiamą medicininę įrangą. Veikia 5 operacinės su šiuolaikiška ventiliacine sistema ir reikiama įranga. Per 2009 metus buvo atlikta apie 3000 operacijų. Ligoninės diagnostinė laboratorija turi tarptautinį sertifikatą.

Šiuo metu remonto laukia tik terapijos ir psichiatrijos skyriai, kuriuose sąlygos tiek pacientams, tiek darbuotojams nėra palankios ir turėtų būti gerinamos. Iki 2015 metų turėtume užbaigti visos ligoninės renovaciją.

Ar medicininės įrangos užtenka?

Žemaitijos gyventojai nėra nuskriausti: turime ir kompiuterinį tomografą, ir rentgeno įrangą, ir mamografą. Netrukus ligoninę pasieks skaitmeninė radiologinė įranga. Turime modernią laparoskopinę, artroskopinę aparatūrą. Atliekamos visos endoskopinės, echoskopijos procedūros. Turime šiuolaikiškai įrengtą sterilizacijos skyrių su nauja įranga, kuri nenusileidžia respublikinėms ligoninėms. Žodžiu, labai mažai nusileidžiame respublikinėms ligoninėms.

Aktyviai dalyvaujate Europos sanglaudos projektuose. Kaip vadovė turėjote nemažai pasistengti?

Dirbo visas kolektyvas, bet neneigiu ir savo indėlio.  Tam, kad per pastaruosius porą metų dalyvautume 7 stambiose programose, reikėjo nemažo įdirbio. Jei verdi savo sultyse, ramu, bet jei nori ką nors pakeisti, reikia ne vieną ratą apeiti, visur dalyvauti, turėti informacijos, ją valdyti, laiku spėti pateikti.

Prisimenu, pradėjus vadovauti ligoninei nebuvo reabilitacijos skyriaus. „Pramušti“ tokiai  nedidelei ligoninei reabilitacijos skyrių buvo sunku, bet kai formalumai buvo sutvarkyti, prasidėjo Rusijos krizė, kadangi remonto darbai buvo prasidėję, tad vienas pastato korpusas po plėvele išbuvo beveik dvejus metus. Bet po truputį viską įveikėme. Nepaprastai daug padėjo Tešlių vyskupija: mus suvedė su vokiečiais iš Diuseldorfo, jie finansavo baseino įrangą, padovanojo daug kitos įrangos, gerą dešimtmetį nereikėjo pirkti patalynės ir kito minkšto inventoriaus.

Kiek metų gyvuoja Telšių ligoninė?

Mūsų ligoninė įkurta 1939 metais. 2009 m. gruodžio mėnesį šventėme 70 metų jubiliejų. Buvo graži šventė: mus  pagerbė ir Seimo nariai, ir ministerijos atstovai, ir tuometinės apskrities valdžia, rajono savivaldybės vadovai ir kiti garbūs svečiai.  Kaip tik tuo metu atidarėme renovuotą Akušerijos skyrių, kuris, nepaisant  Žemaitijos regione sumažėjusio gimstamumo, dirba visu pajėgumu ir teikia saugias ir kokybiškas paslaugas regiono moterims.

Kiek gimdyvių sulaukiate per metus?

Pernai gimė 429 kūdikiai, šįmet planuojame priimti 500 gimdymų. Mūsų, kaip regioninei ligoninei, tai - optimalus skaičius.  Prieš trejus metus Akušerijos skyrius buvo uždarytas Plungės ligoninėje, tad dalis šio miesto gimdyvių atvyksta pas mus.

Ar jūsų ligoninėje susidaro pacientų eilės?

Eilė susidaro tik ambulatoriniams ligoniams, pvz.,  kompiuterinei tomografijai, ilgiausiai, iki 30 dienų, tenka laukti pas kardiologą.

 

Dalis Telšių ligoninės kolektyvo. Algirdo Kubaičio nuotr.

Ar kyla konfliktų tarp gydytojų ir pacientų?

Pernai pas mus gydėsi 8 355 pacientai. Buvo trys skundai, kurie pasiekė respublikinį auditą. Na, bet nepatenkintų žmonių atsiranda visada. Konfliktinė situacija dažniausiai kyla dėl bendravimo stokos, didelių gydytojų darbo krūvių. Ligoninės administracija, skyrių vadovai stengiasi, kad konfliktinių situacijų mūsų įstaigoje būtų mažiau.

Kokia įstaigos finansinė situacija šiuo metu?

Mums buvo sunkesni 2009 metai, kai finansavimo balas stacionarams buvo sumažintas nuo 0, 89 iki 0,81. Kadangi  metų pabaigoje dalį nuskaičiuotos vertės mums padengė, tad 2010 metus baigėme su teigiamu finansiniu rezultatu. Tačiau tai tikrai ne tik administracijos, bet ir viso kolektyvo nuopelnas, kadangi visi geranoriškai sutiko, jog būtų sumažinti atlyginimai: kitu atveju būtume turėję sustabdyti kai kurių paslaugų teikimą ar apmokestinti paslaugas. O mūsų regiono žmonės ir taip gana sunkiai gyvena. Daug pagyvenusio amžiaus žmonių.

Kiek turite slaugos lovų, ar jų pakanka?

Miesto poreikius tenkiname tik iš dalies, dabar turime 20 slaugos lovų.

Steigiant slaugos lovas sulaukėme daug pasipriešinimo, nes mūsų rajone pagrindines slaugos paslaugas teikia Varnių slaugos ligoninė, turinti ir palaikomąjį gydymą, ir globos lovų, tad kai kam atrodė, tarsi norėtume dalį pacientų atimti iš Varnių. Dažnas telšiškis prašydavo, kad jų artimas žmogus galėtų būti slaugomas Telšiuose, nes kasdien važiuoti 30 km į Varnius lankyti, pabūti su artimuoju dirbantiesiems buvo sunku. Tik norėdami pagerinti paslaugų prieinamumą miesto gyventojams, stengėmės įkurti šį skyrių.

Beje, dalyvaujame dar vienoje programoje dėl paliatyviosios medicinos – norime įsteigti kelias lovas kritiškai sunkiems išeinantiems ligoniams. Manau, 2012 metais jau galėsime teikti šias paslaugas, nes pagal Europos Sąjungos reikalavimus, tokie skyriai ligoninėse yra būtini.

Dauguma rajoninių ligoninių skundžiasi medikų stoka. Kokia situacija pas jus?

Normali. Gydytojų stygius aplinkiniuose rajonuose  labai didelis, mūsų gydytojai bet kada gali išvykti, tačiau kol kas niekas neišvyko. Turime ir jaunų specialistų: Akušerijos-ginekologijos skyriuje yra du jauni gydytojai, Neurologijos skyriuje dirba jaunas specialistas. Kiek daugiau garbesnio amžiaus specialistų dirba Konsultacinėje poliklinikoje. Labai džiaugiamės, kad rajono savivaldybė jau kelinti metai finansuoja jaunų gydytojų rezidentų ruošimą, todėl artimiausiais metais į mūsų ligoninę atvyks dirbti  kardiologas, pulmonologas, traumatologas, vidaus ligų gydytojas.

Šiuo metu įstaigoje dirba  463 darbuotojai, iš jų 66 gydytojai, 211 vidurinio slaugos personalo, 20 laboratorinės diagnostikos specialistų ir kt.

Nemanau, kad situacija blogėtų, nes ligoninė stipri, funkcionavimo rodikliai aukštesni už šalies vidurkį, atlyginimai nėra mažesni už šalies vidurkius.

Ko tikitės iš sveikatos reformos?

Atrodo, kad sveikatos reforma su savo keliais ir klystkeliais, vykstanti jau 20 metų, turi pasibaigti. Bet ji  neturi pabaigos, vyko, vyksta ir vyks, nes atsiranda naujos tendencijos, keičiasi technologijos bei reformų modeliai.

Jei kalbėtume apie stacionarų tinklo optimizavimą, reikiami žingsniai laiku nebuvo padaryti, ir dėl to Lietuva turi problemų. Na, negali tokia nedidelė valstybė turėti tiek daug stacionarinių gydymo įstaigų, nes ir turtingos valstybės centralizuoja ir griežtai reglamentuoja stacionarinį gydymą. O mūsų valstybė pagal stacionarų skaičių vos ne trigubai viršija Europos vidurkį.

Visai kas kita dėl pirminės priežiūros. Manau, kad tai, kas dabar vyksta – šeimos gydytojai kuriasi mikrorajonuose, yra teisinga: pirminė ambulatorinė pagalba turėtų būti prieinama visiems ir būti kuo arčiau gyventojų. Tačiau  pirminė grandis šiandien yra finansuojama prioritetine tvarka, o antrinės, stacionarinės grandies finansavimas yra nepakankamas.

Kokią matote Telšių ligoninės ateitį?

Dėl Telšių ligoninės turiu labai gražią viziją – jinai išsaugos savo statusą ir Žemaitijos sostinės regioninės ligoninės vardą. Nors gyventojų kaip ir visur mažėja, sunku prognozuoti, kas bus po kokių 15 metų.  Bet manau, kad žemaičiai yra patriotai ir po kurio laiko  daug jaunimo grįš į gimtąsias vietas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų