235 lovų Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos filiale paslaugos pacientams neseniai pradėtos teikti dviejuose naujuose – Ūmių psichikos sutrikimų ir Psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai - skyriuose. Modernizuotos jaukių spalvų ligoninės patalpos, aprūpintos naujais baldais, - įgyvendintų Europos Sąjungos struktūrinės paramos ir Sanglaudos skatinimo veiksmų programų rezultatas.
Ūmiems sutrikimams gydyti – geriausius Europos standartus atitinkančios sąlygos
Neseniai pradėjęs darbą Ūmių psichikos sutrikimų skyrius įkurdintas atskirame rekonstruotame trijų aukštų pastate Baltikalnio g. 10a, kur kadaise šaltoje ir nejaukioje erdvėje veikė dienos užimtumo skyrius, virtuvė. Norint rekonstruoti pastatą ir aprūpinti jį įranga prireikė daugiau nei 2 mln. litų.
Dvivietės ir vienvietės palatos, jokių grotų – tik nedūžtantys langų stiklai, speciali santechnika, patogios psichiatrinės ir funkcinės lovos, durys su langais, o moderniame budėjimo poste – palatų ir lauko stebėjimo ekranas, leidžiantis personalui įvertinti pagalbos poreikį ir neatidėliotinai jį suteikti. Kiekviename aukšte – procedūriniai kabinetai, valgyklėlės. Taip pat įrengta intensyvaus stebėjimo palata, erdvus ir jaukus poilsio kambarys, grupinės terapijos kabinetas, supirkti nauji baldai, kompiuterinė technika, medicinos reikmenys.
Būtent į šį 31 lovos skyrių pirmiausia atvežami tie pacientai, kuriems reikalinga skubi stacionari slauga ir gydymas, – pasireiškus ūmiems šizofreninio, depresinio, neurotinio pobūdžio ar psichoaktyvių medžiagų sukeltiems psichikos sutrikimams. Po keleto dienų jie perkeliami į kitus skyrius arba išleidžiami namo.
„Taikome visas modernias diagnostikos priemones, kurias užtikrina Respublikinės Klaipėdos ligoninės bazė: biocheminius tyrimus, kompiuterinę tomografiją, branduolinį magnetinį rezonansą ir kitas. O rezistentiškų depresijos ar šizofrenijos formų gydymui pradedama taikyti visiškai nauja Lietuvoje dar reta elektroimpulsinės terapijos metodika. Be farmakoterapijos, čia taikoma grupinė ir individuali psichoterapija, muzikos, poezijos, darbo terapija, teikiama socialinė pagalba“, - pasakojo Psichiatrijos filialo vadovas Algirdas Narinkevičius.
RKL administracijos atstovai mano, jog šio skyriaus teikiama pagalba ir jame esančios puikios sąlygos padės sušvelninti neigiamą visuomenės nuomonę apie gydymąsi psichiatrijos įstaigoje. Jau dabar esą pastebėta, kad ir pacientai, anksčiau vengę šios įstaigos, dabar esant reikalui noriai renkasi stacionarinį gydymą.
Pradėta tvarkyti ir Psichiatrijos filialo aplinka, teritorija aptverta nauja tvora. Galutinai sutvarkyti aplinką žadama pavasarį.
Psichiatrinė pagalba vaikui ir šeimai
Jau mėnesį Psichiatrijos filialo pastatų komplekso Bokštų g. 6 kapitaliai suremontuotose
pirmojo aukšto patalpose veikia RKL Psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai skyrius. Jam skirtas 1000 kv. m plotas, šalia įrengtas 535 kv. m kiemelis. Skyriaus įkūrimui skirta 2,6 mln. litų.
Čia palatos taip pat vienvietės arba dvivietės, įrengta sporto salė, kurioje pastatytas biliardo bei stalo teniso stalai, treniruokliai, kamuoliukų baseinas, bėgimo takelis, gimnastikos sienelės. Relaksacijos kambaryje - patogūs foteliai atsipalaidavimui, televizorius, projektorius su sieniniu ekranu. Čia, kaip ir Ūmių psichikos sutrikimų skyriuje, stebėti palatas leidžia moderni stebėjimo sistema.
Šio 20 lovų skyriaus vedėja Rūta Karpavičienė pabrėžė, jog čia dabar teikiama kompleksinė psichiatrinė pagalba šeimoms iš viso Vakarų Lietuvos regiono. Daugiausia dėmesio skiriama ne medikamentinei, o individualiai bei grupinei psichoterapinei pagalbai, meno, muzikos, užimtumo terapijai.
“Daugiausia pas mus patenka vaikų, turinčių įvairios etiologijos elgesio ir emocijų sutrikimų, kai jie būna pavojingi sau arba aplinkiniams, netekę noro mokytis, negali pritapti mokykloje, sutrikusi socialinė adaptacija. Vaistais jų motyvacijos neatkursi, todėl esame persiorientavę į psichoterapiją, užimtumą. Labai didelę reikšmę turi aplinkos terapija – kartais vaikus užtenka perkelti iš aplinkos, kurioje gyvena, ir jie gana greit keičiasi, - pasakojo vedėja.
Gydytojai psichiatrei Teresei Ramanauskienei labai įsiminė vienos pacientės padėka – ji išeidama pasakė: „Jei su manim žmonės geri, ir aš gera esu“. Vaikai jaučia, jog šiame skyriuje jais rūpinamasi, jiems sudaryta jauki namus primenanti aplinka.
Daugiau nuotraukų - fotogalerijoje
Genovaitė Privedienė
genovaite@vlmedicina.lt