Šeštadienis, 2025.07.12
Reklama

Provincijos vyrai – mitų apie vėžį įkaitai

Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-11 14:50:44

Vyrai Lietuvoje mažai žino apie ligą, kuri mūsų šalyje kasmet pakerta 3500 stipriosios lyties atstovų. O ir sužinoję, kad serga šia liga, jie drovisi tai pripažinti. Prostatos vėžys – liga, apipinta mitais ir baimėmis, dažnai – kainuojančiomis gyvybes.

© Graphicstock.com

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas Paulius Rukštys sako, kad vienas svarbiausių jų draugijos uždavinių – šviesti provincijos vyrus, jog šie nebijotų tikrintis, netikėtų mitais apie ligą ir jos gydymą, nesidrovėtų apie tai kalbėti.

Sirgti vėžiu – tabu

„Vos pradėjęs vadovauti draugijai supratau, kad būtina didinti tikrųjų narių skaičių. Turime labai daug darbo. Svajoju, kad turėtume draugijos ambasadorius provincijoje, kurie vietiniams gyventojams aiškintų apie ligą bei jos pasekmes. Vyrai, ypač tie, kurie gyvena atokesniuose kampeliuose, apie ligą žino mažai, drovisi apie tai kalbėti”, – sako draugijos pirmininkas P.Rukštys.

Informacijos sklaida ir nuoširdūs pokalbiai su santūriais vyrais padėtų šiems išsivaduoti iš stereotipų, nebijoti. „Prostata yra antroji vyro širdis. Mažas uždegimas ar peršalimas gali peraugti į rimtą susirgimą, bet vyrai apie tai nenori kalbėti, vengia medikų“, – dabartinę situaciją apibūdina P. Rukštys.

Anksti nustatyta liga ir tinkamai parinktas gydymas gali lemti, kad žmogus gyvens dar daugybę metų, bet jei vengsite medikų ir gydymo – gyvenimas sutrumpės. Prostatos vėžio susirgimų nustatymų daugėja, tai reiškia, kad prostatos vėžio draugijos ir medikų darbas, šviečiant vyrus, nenueina veltui.

Šalin kuklumą – ligą galima prisijaukinti

„Mūsų kuklumas, posovietinis drovumas, bijojimas sirgti ir tapti našta šeimai – kiša koją. Nepadeda ir valstybė, kuri jau ėmėsi taupyti vyrų sąskaita ir prostatos profilaktinius patikrinimus finansuoja menkiau. Anksčiau buvo siūloma tikrintis bent kartą per metus, dabar – tik kas dvejus, tiems, kas nėra rizikos grupėje – kas penkerius. Tai – valstybės nugaros atsukimas Lietuvos vyrams“, – įsitikinęs sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos pirmininkas.

Anot jo, draugijai priklauso įvairaus amžiaus vyrai, išbandę pačius įvairiausius gydymo būdus, žinantys, kaip sunku yra sirgti be deramos moralinės ir finansinės paramos. Draugija savo nariams siūlo daugiau dėmesio skirti sportui ir sveikai mitybai, šiuos metodus derinant su tinkamu gydymu, galima pasiekti itin gerų rezultatų.

„Technologijos ir mokslas nestovi vietoje, Lietuvoje jau yra pačių įvairiausių gydymo būdų. Medikai tikrai žino, ką daro, todėl nereikėtų bijoti patikrinimo ar gydymo. Žinoma, visi gydymo būdai yra intervencija, bet ji – gelbėja gyvybes“, – kalbėjo P. Rukštys. Jis nesutiko su baimių kupinais mitais, kurie supa chemoterapinį gydymą, nes chemoterapija sustabdo ligą, neleidžia jai plisti, pratęsia žmogaus gyvenimą.

Ragina nebijoti

Profilaktiškai tikrintis, kalbėti apie ligą ir nebijoti chemoterapijos ragina ir gydytojas urologas Dainius Kaniušas. Ankstyva ligos diagnostika padeda gydymui, o chemoterapijos nereikia baidytis, nes tai – aktyvus ir progresyvus gydymo metodas.

„Chemoterapija skiriama išplitusiai, metastazavusiai ligai gydyti. Tačiau ji gali būti skiriama ir pradinėse pažengusio prostatos vėžio gydymo fazėse. Chemopreaparatų veikimas pagrįstas tuo, kad cheminiai agentai įsiterpia į greitai besidalinančiu ląstelių (tokios ir yra vėžio ląstelės) gyvenimo ciklą ir šios nebesidaugina bei žūsta. Medikamentai, naudojami chemoterapijai nuolat tobulinami“, – sako urologas D. Kaniušas.

Jis tikina, kad prostatos vėžiu sergantieji, skirtingai nei kitomis vėžio formomis, chemoterapinį gydymą pakelia lengviau. O nustačius ligą anksti – ir visai lengvai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: Klaipėdoje sėkmingai atlikta reta operacija
Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) sėkmingai atlikta viena sudėtingiausių ortopedinių operacijų – klubo sąnar...
Kur gauti receptinių vaistų atostogaujantiems Lietuvoje ir užsienyje
Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užs...
Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą
Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų...
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas