Antradienis, 2021.09.28
Reklama

Priklausomybių visuomenė(1)

Gediminas Norvilas | 2013-04-17 00:01:07

„Ar turite kvepalų su kompiuterio aromatu?“ – „O kam Jums?“ – „Et, noriu vyrą nuo kompiuterio persivilioti“. Tai anekdotas apie priklausomybę nuo interneto. Jei priklausomybė persikėlė į anekdotus, galima teigti, kad šis reiškinys jau įsišaknijo mūsų visuomenėje.

Miega
Priklausomas nuo interneto žmogus save tikina, kad prie kompiuterio pasėdės tik pusvalandį, tačiau atsipeikėja tik po penkių valandų ar kitą rytą. © Fotolia.com

Formali priklausomybės samprata

Priklausomybė – tai pirminė, lėtinė, neurobiologinė liga, kurios vystymąsi ir išraišką lemia genetiniai, psichosocialiniai ir aplinkos faktoriai. Jai būdingi vienas ar daugiau elgesio sutrikimų: sutrikusi medžiagos (vaisto) vartojimo kontrolė, kompulsyvus vartojimas, vartojimas nepaisant akivaizdžios žalos, nenumaldomas noras toliau vartoti (American Academy of Pain Medicine, American Society of  Addiction Medicine, 2001).

arptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijoje (TLK-10 AM, 2008) priklausomybės sindromas apibrėžiamas kaip fiziologinių ir kognityvinių reiškinių kompleksas, kuriame medžiagos arba medžiagų klasės vartojimas individui yra daug svarbesnis nei kitas elgesys, anksčiau labiau vertintas. Šis apibrėžimas taikomas priklausomybei nuo alkoholio, narkotikų ir kitų psichotropinių medžiagų.

Kai kurios ligos, turinčios priklausomybės požymių, ligų klasifikacijoje įvardijamos kaip įpročių ir potraukių sutrikimai. Ši kategorija apima tam tikrus elgesio sutrikimus, kurie nepriskiriami kitiems kodams. Jiems būdingi pasikartojantys veiksmai, kurie neturi aiškios racionalios priežasties, yra nekontroliuojami ir dažniausiai kenkia paties paciento ar kitų žmonių interesams. Tai patologinis lošimas, padeginėjimas (piromanija), patologinis vogimas (kleptomanija), plaukų praradimas dėl pasikartojančio nesugebėjimo atsispirti potraukiui rauti plaukus (trichotilomanija) ir kiti.

Priklausomybė ar žalingas įprotis?

Nemaža dalis žmogaus elgesio sutrikimų,  anksčiau įvardintų kaip žalingi įpročiai, šiandien pervardijami į priklausomybes. Tokių naujų priklausomybių sąrašas susidaro gana ilgas:  darbomanija, telemanija,  priklausomybė nuo mobilaus telefono, socialinių tinklų, pirkimo (šopomanija), sekso, maisto ir maisto priedų, saldumynų, nuo meilės (santykių), nuo įvaizdžio, tikslo siekimo. Taip pat nuo sektų, plastinių operacijų, švarinimosi, destruktyvių santykių, stimuliuojančių medžiagų (tarp jų - ir kofeino). Atskirai būtina paminėti sąlyginę arba  kopriklausomybę, t. y. priklausomų asmenų artimuosius, kurių skaičius įspūdingai didelis, kadangi, pvz., vienas priklausomas nuo alkoholio asmuo į priklausomų santykių ratą įtraukia apie penkis - septynis kitus žmones.

Taigi pažvelgus kritiškai, įvertinus priklausomybių gausą ir žmonių skaičių, kuriuos jos apima, turėtų iškilti klausimas – tai kokioje visuomenėje gyvename? Dar 1999 m. vokiečių psichologas Ulrick Giesekus teigė: „Aiškių ribų tarp „blogų įpročių“ ir „sunkios priklausomybės formos“ nėra. Reikia vadovautis tuo, kad sunkūs priklausomybių sutrikimai visuomenėje tiek pat dažni, kaip ir „menki kasdieniški potraukiai“. Šiuo požiūriu mes tikrai esame priklausomybių visuomenė“ (Giesekus U. Wenn Sucht das Leben blockiert.  Wuppertal, 1999) („Kai priklausomybė blokuoja gyvenimą“, vert.). Kaip atskirti žalingą įprotį nuo priklausomybės?

Priklausomybė neretai tapatinama su vergavimu. Galima išgirsti, kai apie žmogų kalbama, jog „jis yra alkoholio ar narkotikų vergas“. Arba „lošimas pavergė jo protą“ ir pan. Alkoholikas keikia girtavimą, bet geria. Narkomanas ne vieną kartą pasižada sau, kad pavartos paskutinį kartą ir mes, tačiau tų „paskutinių kartų“ pabaigos nematyti. Lošėjas tikina save, kad kai tik išloš ar bent jau kažkiek atsiloš, tai būtinai susikurs normalų gyvenimą, tačiau išlošęs tuoj pat pralošia ir vėl kuria naujas teorijas ir kombinacijas. Priklausomas nuo interneto save tikina, kad prie kompiuterio pasėdės tik pusvalandį, tačiau atsipeikėja tik po penkių valandų ar kitą rytą. Priklausomas nuo maisto po eilinės dietos laikymosi leidžia sau pasilepinti tik viena bandele, o rezultatas - kilogramai grįžta su kaupu. Žmogus sau pasižada, kad nustos keiktis, nes tai trukdo ir jam, ir aplinkiniams, tačiau vos tik susiduria su kokiu nors trukdžiu, pvz., spūstis kelyje, prapliumpa keiksmais.

Kol žmogus nepripažįsta ir nesusitaiko su priklausomybe, jis visiškai yra priklausomas nuo savo „šeimininko“. Priklausomybė yra labai susijusi su neigimu ir perdėtu pasitikėjimu savo jėgomis. Iš pradžių žmogus priešinasi, sako, kad jis neturi jokios priklausomybės, vėliau, kad pateisintų  nekontroliuojamą elgseną, ieško priežasčių ir pasiteisinimų arba kaltina aplinkybes ir kitus žmones. Jei ima pripažinti, bando save suimti į rankas, ieško valios ar dar kokių vidinių jėgų, kad nutrauktų žalojančią jį elgseną. Deja, tai saviapgaulė. Iš esmės raktas į problemos sprendimą yra  savo silpnumo ir bejėgiškumo pripažinimas prieš destruktyvią bei nekontroliuojamą elgseną. Pripažinimas, kad jis neturi valios, suteikia galimybę ieškoti pagalbos ir tik tada prasideda sveikimo procesas.

Neformali priklausomybės samprata

Priklausomybės atsiradimo priežastys nėra tiksliai nustatytos, todėl žmogiškųjų problemų bei santykių tyrinėtojai priklausomybės šaknų ieško remdamiesi savo specializacija. Gydytojai teigia, kad tai smegenų liga, psichologai įvardija vidinių konfliktų pasekmes, kurias sukelia  jausmų slopinimas, uždarumas ar vertybinių nuostatų nepastovumas. Egzistencinės filosofijos atstovas tvirtins, kad žmogus prarado gebėjimą laisvai rinktis ir papuolė į visuomenės stereotipų spąstus, iš kurių bando išsivaduoti ieškodamas tariamos laisvės su svaigalų ar destruktyvios veiklos pagalba. Dar kiti priklausomybės priežastis įžvelgia sutrikusiuose žmogaus santykiuose su savimi ir aplinkiniais žmonėmis. Dvasininkas, kalbėdamas apie priklausomybes, teigs, kad žmogus nutolo nuo Dievo ir tapo nuodėmės vergu.

Specialistų vartojami priklausomybę apibūdinantys apibrėžimai yra ganėtinai panašūs:

· Tai patologiški meilės ir tikėjimo santykiai su daiktu ar įvykiu.

· Tai nevaldomas potraukis naudotis priemonėmis, kurios sukelia negatyvias psichologines, teisines, moralines, socialines ir sveikatos pasekmes.

· Tai pasikartojantis, žalojantis asmenybę elgesys, kurio pats asmuo nesuvokia arba vengia suvokti bei prisiimti atsakomybę už šį elgesį.

Pvz., viena sparčiai populiarėjančių priklausomybių – darbomanija - apibūdinama kaip  obsesinis-kompulsinis sutrikimas, pasireiškiantis tuo, kad žmogus sau kelia pernelyg didelius reikalavimus, negeba kontroliuoti darbo įpročių ir įsitraukia vien tik į darbą, atsisakydamas daugumos kitų gyvenimo sričių (B. E. Robinson, 1998).

Sekso psichoterapeutai priklausomybę nuo sekso apibūdina kaip „reguliarų, nekontroliuojamą seksualinį elgesį, kuris kelia problemų asmens  gyvenimui“ .

Patologinis (kompulsyvus) potraukis azartiniams lošimams apibrėžiamas kaip „dažnai pasikartojantys potraukio azartiniams lošimams epizodai, kurie taip užvaldo asmens gyvenimą, kad atsisakoma socialinių, darbinių, materialinių ir šeiminių vertybių bei įsipareigojimų“ (TLK-10AM).

Galima teigti, kad  „priklausomybė“ dažniausiai nustatoma tada, kai susiduriama su pasikartojančiu, priverstinio elgesio modeliu, kuriam žmogus pats pasipriešinti negali.

Kuris požiūris teisingiausias? Ko gero, visos įžvalgos turi prasmės ir atskleidžia priklausomybės sampratos sudėtingumą. Įdomiai apie priklausomybę nuo alkoholio samprotavo L. Tolstojus: „Dėl vienokių ar kitokių priežasčių žmogaus sieloje atsiranda tuštuma. Tada žmogus blaškosi, neranda sau vietos ir bando užpildyti tą tuštumą alkoholiu“. Dvasinę tuštumą galima užpildyti  lošimais, narkotikais, psichotropiniais vaistais, valgymu, žaidimais ar naršymu internete ir t. t.

Kartais pasigirsta prieštaravimų, jog priklausomybė - tai viso labo valios trūkumas, o kaip argumentas pateikiami pavyzdžiai žmonių, kurie susitvarkė be jokios pagalbos. Čia reiktų pažymėti, kad dalis žmonių susitvarko ne tik su girtavimu ar narkotikų vartojimu, bet ir be gydytojų pagalbos išsigydo kai kurias ūmias ir lėtines ligas. Visais laikais buvo žmonių, kurie  patys keičia gyvenimo būdą, ieško įvairių metodų, padedančių spręsti tiek sveikatos, tiek kitas gyvenimiškas  problemas.

Diagnozavimo problematika

Formaliai „priklausomybė“ yra ligos diagnozė, kurią nustato psichiatras.  Tačiau pagal kokius kriterijus formaliai taikyti terminą „priklausomybė“ ar „priklausomas“, jei ligų klasifikatoriuje nėra aprašo? Tai reikštų, jog klasifikatoriuje neįvardintos priklausomybės yra diagnozuojamos „nelegaliai“, tai ir gydymo metodai yra ne visai „legalūs“. Nebent priklausomybę, pvz., nuo sekso ar pirkimo būtų galima priskirti prie kitur nepatikslintų psichikos sutrikimų, ligų klasifikatoriuje žymimų kodu F99. Tačiau kaip gydyti ir kas turėtų gydyti?

Apibrėžties nėra, tačiau internete ar kitur  mirga užrašai: priklausomybė nuo kompiuterio,  priklausomybė nuo sekso, darbo ir kt. Kas šiais atvejais nustato priklausomybę? Gydytojas? Psichologas? Konsultantas? Bioenergetikas ar būrėjas?

Įsprausti visas priklausomybes į „tradicinius“ ligos rėmus būtų rizikinga, nes per daug supaprastinama problemos esmė. Jei liga, tai dažniausiai suvokiama, kad gydyti turi gydytojas. Deja, gydytojas dažniausiai gali padėti susitvarkyti su kai kuriomis priklausomybių pasekmėmis,  t. y. detoksikacija nuo svaiginančių medžiagų, pažeistų kepenų ir kitų organų funkcijų atkūrimu, bendro fizinio išsekimo ar depresijos gydymu. Didžioji dalis žmonių, kenčiančių nuo priklausomybių net nesikreipia į psichiatrą, nes nelaiko to liga, tuo labiau psichine, be to, suvokia, kad gydytojas nepasiūlys tabletės, kuri padėtų pakeisti elgseną. Pagalbos dažniausiai  ieškoma pas psichologus, šeiminių santykių ar asmeninio tobulėjimo konsultantus, dvasininkus, tokio pat likimo žmones, turinčius asmeninio sveikimo patirties, arba kreipiasi į žmones, siūlančius netradicinius pagalbos būdus. Viena iš naujovių šiuolaikiniame moksle – dvasinis konsultavimas. Dvasinio konsultanto specialybę jau galima įgyti universitete, o baigusieji studijas gali konsultuoti ir padėti įvairių krizių ištiktiems žmonėms, tarp jų - ir kenčiantiems nuo priklausomybių.

Kalbant apie diagnozavimą, būtina pabrėžti tai, jog priklausomiems žmonėms yra būdingas neigimas ir neretai nei gydytojas, nei kiti specialistai negali žmogui  įteigti ar kaip nors kitaip padėti pripažinti diagnozę. Čia reikia paminėti populiariausią pasaulyje priklausomų asmenų pagalbos metodą - savigalbos grupes, tokias kaip anoniminiai alkoholikai, anoniminiai narkomanai ar lošėjai, kur nuėjęs žmogus susitapatina su kitų žmonių patirtimi ir pats nusistato sau diagnozę.

Gydo kas netingi

Formalių priklausomybių gydymo ir sveikimo metodų, pagrįstų moksliniais tyrimais ir patirtimi, kurie turi aiškias metodikas, nėra daug. Tai asmeninė arba grupinė psichoterapija, blaivybės palaikomosios ir motyvacijos įtvirtinimo programos (Minesotos modelio), psichologinė-socialinė reabilitacija, savigalbos grupės, kurių veikla paremta 12 žingsnių metodu, narkotikų vartotojams skirtos žemo slenksčio, žalos mažinimo programos.

Ar kas bandė paskaičiuoti, kiek yra įvairių vadinamųjų „netradicinių“ būdų? Populiariausi yra įtaigos metodai, paremti gąsdinimu pasekmėmis ar bandant tiesiog uždrausti vartoti svaigalus. Priklausomus žmones bandoma paveikti mechanine ar elektromagnetine smegenų ir kūno taškų stimuliacija, kodavimu, hipnoze, vaizdo ir garsinės informacijos infiltravimu į pasąmonę. Nuo priklausomybių „gydo“ ekstrasensai, būrėjai, žiniuoniai, bioenergetikai. Priklausomi žmonės „gydomi“ talismanais, akmenų ir mineralų energetika, maisto papildais, būrimu, cheminiais preparatais, „užpiltinėmis“, užkalbėjimais ir t. t.

Ką pasirinkti? Be abejo, negali būti vieno „teisingo“ požiūrio ar vienintelio „teisingo“ metodo. Tačiau problemą galima įžvelgti, kai bandoma manipuliuoti teiginiu, jog „visi metodai, kurie padeda, yra geri“. O kiek pakenkia? Ar kas nors tyrinėjo, kaip veikia priklausomą asmenį neaiškios pagalbos ir metodų gausa? Kokie metodai išties efektyvūs, o kurie tik deklaratyvūs?

Nors netradicinės pagalbos būdai egzistuoja seniai, tik pastaruoju metu imta garsiai kalbėti apie šių dažniausiai placebo principu paremtų metodų taikymo teisėtumą, kadangi atsakomybės už pritaikomumą ir neefektyvumą nėra jokios. Viename laikraštyje radau skelbimą: „Buriame, nustatome ligas pagal aurą, nuimame užkalbėjimus iš nuotraukos,  gydome nuo alkoholizmo“. Ar būtų įmanoma, pvz., netradiciškai diagnozuoti ir užkalbėjimais gydyti depresiją, diabetą ar atlikti chirurgines operacijas per atstumą? Kadaise šamanai bandydavo išvaryti ligas iš žmogaus šokdami aplink laužą ir mušdami būgnus, o dabar „gydytojai“ buria kortomis prie krištolinio rutulio arba sėdi kabinetuose su baltais chalatais, gydymui  naudodami ritualines apeigas.

Gydytis ar sveikti?

Tradiciškai gydymas dažniausiai suvokiamas kaip ligos priežasties pašalinimas arba žmogaus būklės pagerinimas, slopinant simptomus.

Priklausomybės atveju priežasties pašalinti neįmanoma. Tai ne virusas, kuri galima sunaikinti vaistais, ar auglio pašalinimas operaciniu būdu. Slopinti simptomus – tai nukelti gydymą, kartu gilinant problemą. Beje, labai dažnu atveju priklausomi žmonės ieško būtent vaistų, kurie padėtų numalšinti nemalonias būsenas, kurias sukelia priklausomybės pasekmės. Čia kaip su danties skausmu, kurį galima nuslopinti medikamentais,, tačiau  nuo to ėduonis neišnyks, o tik didės.

Priklausomi nuo alkoholio žmonės nuolat ieško „stebuklingos valios“ ar trumpalaikių gydymo metodųkurie išspręstų problemą staigiai ir be didelių pastangų. Tuo ir naudojasi kai kurie nesąžiningi specialistai ir nespecialistai. Deja, priklausomybė neatsiranda staiga, tai sutrikimas, kuris dažniausiai formuojasi ne vienerius metus, todėl sveikimas reikalauja ir laiko, ir paties žmogaus pastangų bei kitų žmonių pagalbos. Sveikimo procesas – tai ne vien svaiginančių medžiagų ar destruktyvios elgsenos atsisakymas, tai gyvenimo būdo keitimas, įsitikinimų, mąstymo bei elgesio korekcija, mokymasis kontroliuoti ir reikšti emocijas neapsvaigus, naujų vertybių suradimas ir prarastų susigrąžinimas. Sveikimo esmė - kurti visavertį, harmoningą gyvenimą, kuriame, pasak Tolstojaus, nebūtų vietos sielos tuštumai.

Kiek kartų galima gydytis?

Viename rimtame portale (beje, www.vlmedicina.lt) radau anekdotą: „Alkoholikas P. įrodė, jog penki narkologai, kurie jį bandė užkoduoti, nėra jokie specialistai, o tik šarlatanai“.  

Priklausomas asmuo tampa savotišku iššūkiu specialistams, nes yra žmonių, kurie, pvz., nuo priklausomybės alkoholiui gydosi po 10, 20 ar net 100 kartų per 10-15 metų, tačiau rezultato nėra. Dažnu atveju tokie žmonės aplinkinių yra tiesiog „nurašomi“ kaip nepataisomi. Deja, „nurašinėja“ ne tik girtaujančiųjų artimieji, bet  ir medikai bei kiti specialistai, kurių profesija susijusi su pagalbos teikimu priklausomiems žmonėms. Dažnu atveju specialistams trūksta kompetencijos priklausomybių srityje arba  paprasčiausios kantrybės.

Priklausomybė įvardinama kaip lėtinis sutrikimas, kuriam neretai būdingi atkryčiai (recidyvai). Dalis žmonių sveiksta sėkmingai ir susitvarko gyvenimą, kiti sveiksta mokindamiesi iš savo klaidų, dar kiti – taip ir neišsikapsto. Beje, yra nemažai  priklausomų žmonių, kurie tiesiog nesuvokia savo problemos ir nesėkmingai „gydosi“ tik tam, kad įrodytų aplinkiniams, ypač šeimos nariams, kad jokie metodai nepadeda. „Va, aš pabandžiau, bet man nepadėjo“ – tai įprastas ir  dažnas pasakymas, siekiant pateisinti grįžimą prie svaigalų vartojimo ar kitos destruktyvios elgsenos.

Daugkartiniai atkryčiai būdingi ne tik priklausomybėms. Yra ligų, kaip diabetas, hipertenzija ar  astma, su kuriomis žmonės „kovoja“ daug metų, nesugebėdami laikytis gydytojo nurodymų ir patirdami nuolatinius ligos paūmėjimus.

Kas kaltas, arba „normalios“ ir „nenormalios“ ligos

Dar visai neseniai buvo teigiama, jog žmogus, įklimpęs į priklausomybės „liūną“, pats yra dėl to kaltas. Dabar situacija keičiasi į priešingą pusę – atsakomybė dėl priklausomybės atsiradimo primetama pačiai visuomenei. Ar sutiksite su teiginiu, jog „kiekviena visuomenė turi tiek narkomanų, kiek nusipelno savo abejingumu ir pasyvumu“. Taip teigia specialistai, nagrinėjantys priklausomybės santykį su visuomene. (Socialinės politikos grupė. Sergančių priklausomybės ligomis socialinė integracija: veiksniai ir priemonės. Mokymo programų ciklas specialistams. 2006. https://elinara.ktu.lt/plc/pdf/Programa_specialistams.pdf). Galima išgirsti ir kategoriškesnių teiginių, jog priklausomybė yra pačios visuomenės sukurtas produktas, kurio ta pati visuomenė labai nemėgsta.

Girtaujančių asmenų atžvilgiu dažnai skamba kaltinimas, kad „niekas per prievartą nepila – pats kaltas, kad geri“. Lygiai taip pat galima pasakyti, kad „niekas neverčia per daug valgyti“ žmogui, kuris kenčia dėl nuolatinio persivalgymo ar antsvorio problemų. Tas pats su šopomanija - jei nekontroliuoji savo potraukio pirkti nereikalingus daiktus, vadinasi, esi nevykėlis arba bevalis.

Tačiau jei priklausomybė yra liga, tai savanoriškumo nebelieka. Priklausomybės, kuri žaloja gyvenimą, pats asmuo sąmoningai nesirenka. Dar neteko matyti žmogaus, norinčio būti alkoholiku. Arba norinčio tapti priklausomu nuo lošimo ir prasilošti iki paskutinio cento.

Kas gali tapti priklausomu? Atsakymas vienareikšmis – bet kas. Tai tas pats, kas klausti - kas gali susirgti diabetu, depresija ar gripu.

Dažnas žmogus ima prieštarauti, kad negalima lyginti alkoholizmo, narkomanijos ar priklausomybės nuo sekso su „normaliais“ susirgimais. O kas yra normalu? Ar normalu yra vaikščioti siaučiant pūgai be kepurės? Nenormalu, bet vaikšto. Ar normalu yra valgyti daug riebaus ar kitokio nesveiko maisto ir visiškai nesirūpinti savo fizine sveikata? Nenormalu, bet dalis žmonių taip elgiasi ir serga. Gydytojai juos gydo, „auklėja“, kad rūpintųsi savimi, tačiau nemaža dalis žmonių  ir toliau sau kenkia.

Norint suvokti negatyvaus žmonių elgesio motyvus, svarbu atsiriboti nuo išankstinių nuostatų bei kaltinimų ir pabandyti įsigilinti: kodėl žmogus taip elgiasi? Beje, žvelgdamas savikritiškai, ko gero, dažnas žmogus savo elgesyje atras įvairių „nenormalumų“, kurių prigimtį paaiškinti yra sudėtinga.

Be abejo, sveikatos sutrikimų ir kitų problemų pasireiškimo riziką galima sumažinti iki minimumo laikantis tam tikrų gyvensenos ir elgesio taisyklių. Jei žmogus per daug valgo, vartoja nekokybiškus maisto produktus, nuolat sėdi prie televizoriaus, nesimankština, tai rizikuoja susirgti vienokia ar kitokia liga. Tas pats su priklausomybėmis - jei žmogus laisvalaikį leidžia kazino, tai jis sau turėtų pripažinti, jog rizikuoja tapti priklausomas. Vartojantis alkoholį rizikuoja tapti alkoholiku. Norintis gauti naujų pojūčių su narkotinių medžiagų pagalba gali atsipeikėti tik tada, kai jau „skęs narkotikų liūne“. Besidomintis pornografiniais puslapiais internete nepastebimai įgyja nekontroliuojamą potraukį tai daryti nuolat. Tačiau svarbu yra tai, jog pats žmogus nesugalvojo priklausomybės objektų, o tik ima naudotis kitų žmonių sukurtais daiktais ir produktais, kurie visuomenėje ar tam tikroje socialinėje grupėje yra skatinami vartoti.   Tėvai, pirkdami vaikui kompiuterį, net nesusimąsto, kad  šis prietaisas, be kurio neįsivaizduojamas gyvenimas, gali jų vaiką tiesiog  įkalinti virtualioje erdvėje. Susigundęs išpardavimo akcijomis ir džiaugdamasis, kad pigiai įsigijo trokštamą daiktą, žmogus net nepagalvoja, kad gali tapti priklausomas nuo nuolatinio pirkimo proceso. Niekas netiki, jog keldami taurę šampano ir linkėdami vieni kitiems „į sveikatą“, vietoj sveikatos gali prisišaukti girtuoklio likimą.

Priverstinis gydymas

Kai kalbama apie sveikimą nuo priklausomybės, dažnai akcentuojama, kad „žmogus turi pats norėti spręsti savo problemą“. Tai ne visai teisingas teiginys. Dažni atvejai, kai pagalbos į specialistus dėl priklausomybės žmogus kreipiasi ne savo noru, t. y. jį spaudžia namiškiai, socialiniai darbuotojai, reikalauja darbdavys, iškeldamas sąlygą - arba gydaisi, arba leki iš darbo.

Lietuvos Respublikos psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 16 straipsniu nustatyta, kad asmuo gali būti hospitalizuojamas priverstinai tik tais atvejais, jeigu yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti žalą savo arba aplinkinių sveikatai ar gyvybei. Tačiau Lietuvos teismų praktikoje už tam tikrus nusikaltimus, kai nustatoma, jog asmuo turi priklausomybės problemų, yra  suteikiama galimybė rinktis - arba įkalinimas, arba bausmės atidėjimas ir pora metų ilgalaikės reabilitacijos priklausomų asmenų bendruomenėje. Iš esmės teisėjas siunčia gydytis. Probacijos tarnyba siunčia savo lygtinai paleistus iš įkalinimo įstaigos klientus, kurie turi problemų dėl svaigalų vartojimo, į anoniminių alkoholikų draugiją, o atsisakantiems gresia grįžimas už grotų. Pasirinkimas ne visai savanoriškas, tam tikra prasme priverstinis, tačiau paliekama laisvė rinktis. Žmogus nenori gydytis ir sveikti, tačiau, pasirenka, jo manymu, geresnę blogybę. Čia svarbu rezultatas, nes nemaža dalis žmonių „priverstinį“ sveikimą vėliau priima kaip būtiną ir patys ima ieškoti būdų, kaip keisti gyvenimo būdą ir gyventi tvarkingai.

Teigiamos ir natūralios  priklausomybės

Priklausomybė dažniausiai suvokiama kaip laisvės priešingybė. Ar gali būti „gerų“ priklausomybių? Kai kuriomis ligomis sergantys žmonės yra dalinai ar visiškai priklausomi nuo prietaisų bei medikamentų, palaikančių jų organizmo gyvybines funkcijas, ir jiems tokia priklausomybė yra išgyvenimo klausimas. Tikintys žmonės teigia, jog jų gyvenimas priklauso Dievui. Dažnas žmogus net nepastebi, kad esame susaistyti priklausomais ryšiais su savo šeima ir artimaisiais.  Žmonės yra priklausomi nuo įvairių socialinių grupių, ekonominės ir politinės padėties. Politikoje yra vartojamas terminas partinė priklausomybė. Žiūrint globaliai – mūsų valstybė yra priklausoma nuo ES ir ši priklausomybė diktuoja savo sąlygas. Ar būtų įmanoma gerai gyventi visiškai laisvoje Lietuvoje?

Priklausomybė gali žaloti gyvenimą, tačiau gali ir padėti gyventi, svarbu gebėti atskirti pelus nuo grūdų.

Gediminas Norvilas,

andragogas, priklausomybių konsultantas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Individualizuotas gydymas: kodėl svarbu, bet Lietuvos pacientams neprieinama?
Individualizuotas gydymas šiuolaikinėje medicinoje yra laikomas efektyviausiu būdu, gydant onkologines ligas, virusines...
Kaip gelbėtis, kai puola virusai
Kai oro temperatūra sparčiai krenta ir dienos tampa vis žvarbesnės, aplinkoje ima siautėti virusai. Šiuo laikotarpiu pad...
Europos burnos higienistų federacijos prezidente tapo lietuvė
Lietuvos burnos higienistų draugijos pirmininkė Gitana Rėderienė tapo Europos burnos higienistų federacijos prezidente....
Avokadai – ne tik gvakamolei: derinkite ir su makaronais, ir šokoladu
Daugiausiai riebalų turintis vaisius – avokadas – pasižymi ne tik išskirtiniu, švelniu, tačiau ir labai univ...
Kodėl pasiskiepijus neverta baimintis įprastų trumpalaikių šalutinių poveikių?
Net paprasčiausio vaistinio preparato apraše įprasta matyti informaciją apie galimus šalutinius jo poveikius. Todėl netu...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiriate dėmesio organizmo atsparumo ligoms stiprinimui?
Taip, daug judu, gerai maitinuosi, miegu
Ne per daugiausiai
Ne, gyvenu kaip noriu
Taip, grūdinuosi
RENGINIŲ KALENDORIUS
Konferencija „Vienykimės, kad sergančiųjų retomis ligomis balsas būtų išgirstas“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin

Dalyvaukime programoje „Mano širdis – mano gyvenimas“

Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š

Anesteziologų-reanimatologų draugijos konferencija

2016 m. vasario  26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,

Pripažinti užsienio ekspertai pristatys autizmo sutrikimą turinčių vaikų ugdymo būdus

Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &

Mokslinė-praktinė konferencija „Peties ultragarsinė diagnostika“

Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo

Konferencija „Ribos ir šešėliai patologijoje: nenavikinė ir navikus imituojanti patologija"

Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron

Milijardinė sveikatos technologijų industrija laukia inovatyvių lietuvių

Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga

Konferencija „Nerimo ir su stresu susiję psichikos sutrikimai: nuo diagnostinių iššūkių iki įrodymais pagrįsto gydymo“

Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b

Konferencija "Rinktiniai akušerijos ir ginekologijos klausimai"

Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i

Gyvensenos medicina: raktas į lėtinių neinfekcinių ligų valdymą

Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

„Žemės valandoje“ dalyvaus daugiau nei 40 savivaldybių

Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

Konferencija „Endokrininė hipertenzija“

Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun

Konferencija "Ultragarsinė diagnostika 2016"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje

Konferencija „Teismo psichiatrijos ir teismo psichologijos aktualijos 2016“

Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok

Medikų poezijos šventė „Tos birželio purpurinės rasos“

Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &

Konferencija „Lėtinės ligos ir būklės: kontracepcijos vartojimo rekomendacijos“.

Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr

Konferencija "Vėlyvojo laikotarpio po organų transplantacijos problemos"

Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac

Trečiasis plaučių ligų kongresas

Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč

Jaunieji gydytojai kviečia diskutuoti apie sveikatos sistemos problemas

Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a

Konferencija „Psichikos sveikatos priežiūros paslaugų raida Lietuvoje“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at

Vilniuje - sveikatos ir širdies stiprinimo programa

Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome

Mokymai „Ultragarsu kontroliuojamos skydliaukės mazgų biopsijos"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose „Ultragarsu kontroliuojamos skydlia

Mokymai "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostika ir intervencinės procedūros ultragarso kontrolėje"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostik

Prasideda paskaitų ciklas “Burnos sveikata ir negalia”

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas pagelbėti šeimoms, auginančioms neįgalius vaikučius, organizuoja

Vilniuje– nemokami ir anonimiški greitieji ŽIV tyrimai

Asociacija „Demetra“ gegužės 14-ąją prie Baltojo tilto Vilniuje nemokamai ir anonimiškai tirs dėl ŽIV

Balandžio 30 d. Palangoje – sveikatinimo renginys „Pasirūpink ir savo sveikata“

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Elgesio medicinos institutas kviečia dalyvauti 10-ajame sveikatinimo renginyje

Kviečiame mamytes ir tėvelius apsilankyti „Šeimų mokyklėlėje“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Socialinė akcija „Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus!“

„Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus. Junkis prie akcijos ir tu“, - skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS c

Konferencija apie autologinę kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją

Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos Onkologijos instituto, Onkologijos ir hematologi

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Prasideda paskaitų ciklas apie emocinę sveikatą

Visuomenėje yra įprasta manyti, kad sveikata yra gera savijauta, kai niekuo nesergame ir nesiskundžiame, valgome sveiką

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Kraujo dieną – gydymo inovacijos ir dėmesys pacientų gyvenimo kokybei

Onkohematologinius ligonius vienijanti bendrija „Kraujas“ gegužės mėnesį jau ketvirtą kartą kviečia minėti K

Atviros paskaitos apie emocinę sveikatą

Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Nebėk vienas, bėk kartu su "Bėgimo akademija"

Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T

Antroji jungtinė kardiologų konferencija – Šiauliuose

Birželio 1 d. 14 val. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), prasideda 2-oji jungtinė LSMU Kardiol

Sveikatingumo festivalis „Mandala“

Liepos 22-24 dienomis (nuo 17.30 val. penktadienį iki 19 val. sekmadienį) kviečiame į šeštą kartą jau orga

Onkologiniams ligoniukams ir jų draugams - šventė „Menas gydo“

Liepos 13 d. Kauno Pažaislio vienuolyno prieigose įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ antrus metus

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Kurorto gyventojams ir svečiams - mankštos

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt

Konferencija “Ultragarsinės diagnostikos vasaros mokykla: teorija ir praktika 2016"

Lietuvos ultragarso asociacija kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje “Ultragarsin

Sporto ir menų šventėje – atviras žvilgsnis į psichiatriją

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje (M.K. Čiurlionio g. 12) liepos 15 d. nuo 11.00 val. vyks

Nemokama psichologinė pagalba sergantiesiems onkologinėmis ligomis ir jų artimiesiems

VšĮ Ligos paliestųjų psichologinės pagalbos centras kartu su Kauno klinikomis vykdo projektą „Psichinės sve

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Klaipėdoje vyks Tarptautinės Judriosios savaitės minėjimas

Europoje kiekvienais metais rugsėjo 16-22 d. minima Judrioji savaitė, kurios metu rengiami įvairūs renginiai ir akcijos.

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Pasaulinei širdies dienai – visuomenės diskusija su prof. R. Benečiu

Lietuvos širdies asociacija ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras rugs

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Vilniuje mamytėms ir tėveliams - „Šeimų mokyklėlė“

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sveikatos stiprinimo programa „Mano širdis - mano gyvenimas"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g

„Jogos dienos 2016“ – natūralus sveikatos palaikymas taupo mūsų laiką ir pinigus

Trečią kartą Kaune ir antrą – Vilniuje vyks natūralios sveikatos ir jogos festivalis – „Jogos dienos 2

„Jogos dienos 2016“ – natūralus sveikatos palaikymas taupo mūsų laiką ir pinigus

Trečią kartą Kaune ir antrą – Vilniuje vyks natūralios sveikatos ir jogos festivalis – „Jogos dienos 2

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa „Tėvų grupė"

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Psichiatrijos klinikoje – atviros psichiatrijos mėnuo

Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P

Klaipėdoje vyks Tarptautinės Judriosios savaitės minėjimas

Europoje kiekvienais metais rugsėjo 16-22 d. minima Judrioji savaitė, kurios metu rengiami įvairūs renginiai ir akcijos.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Panevėžyje - nemokami sveikatos biuro renginiai

Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Socialinis-meninis projektas „Praliek kraujo“

Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral

Kviečia moteris nemokamai išsitirti dubens dugno raumenų funkciją

Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti

Psichiatrijos klinikoje – atviros psichiatrijos mėnuo

Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P

Klaipėdoje vyks Tarptautinės Judriosios savaitės minėjimas

Europoje kiekvienais metais rugsėjo 16-22 d. minima Judrioji savaitė, kurios metu rengiami įvairūs renginiai ir akcijos.

Klaipėdoje vyks Tarptautinės Judriosios savaitės minėjimas

Europoje kiekvienais metais rugsėjo 16-22 d. minima Judrioji savaitė, kurios metu rengiami įvairūs renginiai ir akcijos.

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Vilniuje - nemokama sveikatos stiprinimo programa

Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur

Infekcinių ligų aktualijos

Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos ir Lietuvos infektologų draugijos or

Mokymai “Bronchinės astmos diagnostikos ir gydymo praktiniai aspektai”

Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g

To dar nebuvo: kartu siekime donoro kortelių pasirašymo rekordo!

Spalio 8-ąją bus minima Organų donorystės diena ir šiai dienai paminėti pirmą kartą Lietuvoje organizuojama sutik

Tarptautinis rudens bėgimas – už organų donorystės idėją

„Aš bėgu už organų donorystę“ – toks užrašas puoš kiekvieno bėgiko, dalyvausianči

Mokymai “Bronchinės astmos diagnostikos ir gydymo praktiniai aspektai”

Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Pasaulinės žvynelinės dienos minėjimas Kaune

Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federa

41 dieną trukęs „Širdies žygis“ finišuoja

41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdie

Vilniaus išsėtinės sklerozės draugija kviečia į renginį

Spalio 26 d. 18 val. Salotų bare “Mano guru” (Vilniaus g. 22/1, Vilnius) vyks dailininko Simo Skrabulio darb

Klaipėdoje - nemokami seminarai su onkologine liga susidūrusiems žmonėms

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon

Klaipėdoje - nemokami seminarai su onkologine liga susidūrusiems žmonėms

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon

Žvakutės, skirtos 1410 organų donorų, suliepsnos 9 miestuose

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ spalio 25-ąją, antradienį, jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio

Padėkos renginys gyviesiems organų donorams ir gydytojams reanimatologams

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2016 metų spalio 25-ąją, antradienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą padė

Apie sezoninę depresiją paskaitoje-diskusijoje „Melancholija ar ruduo?“

Atėjus rudens sezonui dažnas žmogus mini rudeninę depresiją, mintyse turėdamas prislėgtumo jausmą, kuris aplanko tamsesn

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Muzikos terapijos užsiėmimai būsimoms mamoms

Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi

Renginys, skirtas Europos sveikos mitybos dienai

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia darbingo amžiaus žmones paminėti Europos sveikos mitybos dieną kartu. Lapkr

Konferencija, skirta Klaipėdos ligoninių inovacijoms

Lapkričio 17 dieną 16 valandą Kultūros fabrike (Bangų gatvė 5A) vyks konferencija, skirta Klaipėdos ligoninių inovacijom

Šiauliuose – konferencija „Pulmonologijos naujienos“

Kviečiame dalyvauti mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Pulmonologijos naujienos“, kuri vyks 2016

Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos seminaras

Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak

Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos seminaras

Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak

Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos

Kviečiame dalyvauti mokymuose „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos“, kurie vyks š. m. gruod

Šiaulių krašto akušerių konferencija

Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos g. 99C) didžiojoje salėje gruodžio 9 d. 10.00 va

Kviečia moteris nemokamai išsitirti dubens dugno raumenų funkciją

Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti

Gydytoja ginekologė – apie merginų fiziologiją ir higieną

Niekas nesiginčys – geros sveikatos siekia kiekvienas. Todėl Antakalnio poliklinika kviečia į nemokamą paskaitą ap

„Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką akušerijoje ir ginekologijoje“

Kviečiame į mokslinę konferenciją „Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką ak

Po blaivių Naujųjų metų – šuolis į ledinę eketę

Kiekvienų metų sausio 1-ąjądieną visi pasaulio "ruoniai" rengia simbolinį susitikimą vandenyje. Kiekvienas ats

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Vilniuje startuoja tėvystės įgūdžių lavinimo programa

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ

Jaunieji gydytojai kviečia į „TransForm 2.0“

Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta:šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaun

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

„Naujieji iššūkiai intensyvioje terapijoje ir skubioje medicinoje“.

Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija organizuoja tarptautinę mokslinę praktinę konfe

Kviečia į nemokamas relaksacijų pratybas Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas

Kaune - 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medicinos paroda „Sveikatos dienos“

2017 m. vasario 24–26 dienomis Aukštaičių g. 51, Kaune vyks 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medi

Konferencija, skirta Tarptautinei retų ligų dienai

Maloniai kviečiame dalyvauti Tarptautinei retų ligų dienai skirtoje konferencijoje „Mokslo pažanga – viltis

„Apsinuodijimų ir infekcinių susirgimų sąlyčio taškai“

Lietuvos infektologų draugija, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, Sveikatos apsaugos ministerijos ESSC apsinuo

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Kviečia į nemokamas paskaitas „Šeimų mokyklėlėje“ Vilniuje

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei

Sergantiems širdies nepakankamumu – nemokamas edukacinis renginys

Širdies nepakankamumas – plačiai paplitęs ir brangiai kainuojantis susirgimas, reiškiantis didžiulę

„Sveikata 2017“ - paroda net ir sveikiausiems

Pavasaris – metas tapti sveikesniais. Kaip tai padaryti, sužinosite atvykę į Klaipėdą, kovo 17-19 dienomis „

Konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo vertinga darbuotojų įvairovė?“

Balandžio 21 d. vyks kasmetinė, jau VII organizacinės psichologijos konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Vilniečiams – paskaita apie priklausomybę nuo interneto, žaidimų, darbo

Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „priklausomybė“?Kokia yra riba tarp įpročių, eksperimenta

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Fizinės veiklos nauda onkologiniams pacientams: geresnė savijauta ir mažesnis nuovargis

Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį

Klaipėdoje - projekto ir knygos „Kiekviena diena brangi“ pristatymo renginys

Gegužės 31 d. 16.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėda) vyks projekto ir kn

Sporto varžybos „Saugus poilsis“

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai drauge su UAB „Vakarų pramogos“, BĮ „Klaipėdo

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Dermatologai kviečia pasitikrinti savo odą

Tik 14 proc. europiečių laikosi saulės apsaugos patarimų, nors 91 proc. žino apie gresiantį pavojų.  Pristatoma sąm

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Vilniečiai ir kauniečiai kviečiami tikrintis dėl širdies nepakankamumo

Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil

Nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ pradeda vasaros sezoną

Daugelio kauniečių jau puikiai atpažįstamas ir laukiamas nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ nusp

Bėgimas vėl kviečia burtis Vilties mieste

Gegužės 21 dieną Klaipėdoje startuos tradicinis jubiliejinis – šiemet dešimtasis – Vilties bėg

Neuromenas: nauja meno ir mokslo šaka pirmą kartą pristatoma Lietuvoje

Aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba, poilsis – geros fizinės sveikatos receptą žino kiekvienas. Tačiau Lietuvoje

Dešimtą kartą dailės studentai pristatys kolekciją onkologinėms pacientėms

Nacionalinio vėžio instituto Didžiojoje salėje birželio 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino k

Viso pasaulio profesionalai susitelkia į vaikų ir paauglių ginekologijos problemas

2017 m. birželio mėn. 7-10 d. Vilniuje vyks 14-asis Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongresas EURAPAG 2017.

Ypatinga paroda kvies klaipėdiečius atrasti neišnešiotų kūdikių genialumą

Trečiadienį, birželio 14 d., 17:30 val. Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ bus iškilmingai atidaro

Norite būti laimingesni? Jus kviečia festivalis „Mandala“

Kviečiame trims dienoms pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti, atgauti jėgas, pasikrauti teigiamos energijos la

Tarptautinė jogos diena – kas laukia šių metų renginyje?

Trečius metus iš eilės Lietuvoje, kaip visame pasaulyje, bus minima Tarptautinė jogos diena. Birželio 21-ąją nuo

Kviečia į susitikimą su prekės ženklo „Julia Janus“ įkūrėja

Šv. Pranciškaus onkologijos centras (Savanorių g. 4, Klaipėda) 2017 m. birželio 26 d., 13.00 val., pirmadi

Vilniečiams – nemokamos jogos pamokos miesto parkuose

„Sveikas miestas“ kviečia sostinės gyventojus vasarą lankyti atvirus jogos užsiėmimus Vingio parke ir Bernar

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Sostinėje rugpjūtį – atviros sąmoningo kvėpavimo praktikos parkuose

Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g

Kraujo ligų žinomumo dienos prasidės konferencija „Kraujo diena“

Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau sk

Žydrūnas Savickas susitiks su sergančiasiais išsėtine skleroze

Rugsėjo 2 d. 13 valandą Savicko sporto klube („SEB arena, II aukštas) vyks seminaras „Kaip fizinis ak

Paroda „Pirmoji širdies transplantacija Lietuvoje Petro Katauskio fotografijose“

Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) atidaroma paroda &bdq

Nauja iniciatyva Kaune – „Tu nesi vienas“

Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu

Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos forumas "TransForm"

Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) forumas TransForm - jau spalio 13 - 15 d.! Čia nuoširdžia

Performansas „Mirštu, kaip noriu gyventi“ klausia, kiek lauktum dėl kito gyvybės

„Gyvenimas sulėtėja, tarsi sapne“. „Eiti negali, bėgti negali, valgyti negali“. „Sėdi ir l

Kviečia į nemokamą seminarą „Kas sukelia nugaros skausmą ir kaip jo išvengti?“

Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras prisijungdamas prie Europos judriosios savaitės iniciatyvos kviečia į nemoka

Sieks didžiausio iš žmonių sudaryto širdies ženklo rekordo

Minėdamas Pasaulinę širdies dieną Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus panevėž

Jubiliejinė konferencija „Atverkime akis realybei, kurioje yra smurtas“

Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija (LEPTA) yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias t

Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai Šiaulių P. Višinskio bibliotekoje

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos rengiamas Atviros psichiatrijos mėnuo miesto gyventojus kv

Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną švęskime kartu

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus vyresnio amžiaus žmones kartu paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Fotografijų paroda „Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“

„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut

Padėkos renginys donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams

Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pag

Dėkingumo renginiai gyviesiems donorams, mirusių donorų artimiesiems ir medikams

Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaul

100 dienų apie TAI: atvira diskusija apie lytiškumą Vilniaus jaunimui

Gera jaunimo lytinė sveikata – visuomenės, kuri siekia gyvuoti ir klestėti interesas, tai ypač svarbu mūsų &scaron

Kaip gyventi, persirgus onkologine liga: patarimai ir praktika

Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos (Darželio g. 10), Administracijos salėje (2 aukšte) s

Neišnešiotukų dienai mezgimo iniciatyva ir minėjimas

Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Respublikinės Šiaulių ligonin

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r

Klaipėdoje – nemokamas renginys „Tu – mano gyvenimo herojus“

Pirmą kartą Klaipėdoje lapkričio 16 dieną vyks nemokamas renginys "Tu – mano gyvenimo herojus“, skirtas

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r

„Ūsai bėga“ – už Lietuvos vyrus, kurie gyvena trumpiausiai Europoje

Ketvirtą kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgim

Augink barzdą – prižiūrėk savo vyriškumą

„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Startuoja aktyvaus laisvalaikio projektas šeimoms – pirmasis renginys jau šį savaitgalį

Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq

Bendraminčių sambūris: gyvų sėklų šventė „Pasėkime ateitį”

Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir

Bendraminčių sambūris: gyvų sėklų šventė „Pasėkime ateitį”

Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir

Atsinaujinusiame projekte „Judėk sveikai“ – dvigubai daugiau nemokamų treniruočių kauniečiams

Prasidėję nauji Geltonojo šuns metai nemokamų treniruočių projektui „Judėk sveikai“ atnešė dau

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Vilniečiams – nauji sporto ir sveikatingumo pasiūlymai

„Sveikas miestas“ drauge su sostinėje įsikūrusiomis organizacijomis kviečia paskutinįjį žiemos mėnesį pralei

Šv. Pranciškaus onkologijos centre – poezijos terapijos užsiėmimai

2018 m. vasario 23 d. (penktadienį) 12.30 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėd

Kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Laukia prizas

Nepraleiskite progos! Jau kovo 2 – 4 d. „Hacker Games“ kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Sudomi

Vilniečiai kviečiami pavasarį sutikti sportiškai ir triukšmingai

„Sveikas miestas“ sostinės gyventojus bei miesto svečius kviečia šiltajam metų sezonui ruoštis

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniečiai kviečiami išbandyti sveikatingumo naujovę

„Sveikas miestas“, bendradarbiaudamas su „Studija Om“ bei „Studija M“, kviečia sosti

Vilniuje ir Kaune veiks atviros klinikos centrinėse miestų aikštėse

Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim

Vilniuje ir Kaune veiks atviros klinikos centrinėse miestų aikštėse

Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim

Kardiologų IV jungtinė konferencija – Bistrampolio dvare

Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai drauge su Lietuvos sveikatos m

Inovatyvios širdies formulė

Spalio 4 d. 17 val. Inovatyvios medicinos draugija kviečia susitikti Gyvybės mokslų centre, pirmajame šio sezono

Atpažinti ir stebėti kraujo ligas moko tradicinė konferencija

Šeštą kartą rengiama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ &scaron

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje - svarbūs mokymai specialistams

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika kartu su Europos Ginekologinės chirurgijos akademija bei su vie

Algirdo Kumžos knygos „Rasa. Po angelo sparnu” pristatymas

2011 metų rudenį palangiškei Rasai Rojienei buvo nustatyta ketvirtosios stadijos sarkoma, Rasai buvo 27-eri, o li

Uostamiestyje – nemokama patikra dėl melanomos

Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga

Kraujo ligos: ką svarbu žinoti pacientui?

Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra priein

Išsėtinės sklerozės draugijos renginys

Gegužės 30 d. 15 val. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks Klai

Pasaulinę aortos dieną – nemokama patikra

Rugsėjo 19-oji yra Pasaulinė aortos diena. Rugsėjo 20 d. šia proga Vilniuje, Katedros aikštėje bus įrengta

Žygis pajūriu: "Artimieji turi žinoti tavo sprendimą apie organų donorystę“

Šį šeštadienį (rugsėjo 21 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyks žygis pėsčiomis pajūriu - žinutę apie or

1675 organų donorams pagerbti 18-oje miestų liepsnos „Gyvasties“ žvakelės

Asociacijos „Gyvastis“ organizuojama iniciatyva organų donorams atminti kasmet sulaukia vis daugiau susidomė

Renginys Kaune: kaip gyventi, sergant cukriniu diabetu?

Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dvi

Vilniuje – kaulų čiulpų donorų registracijos "Pop Up"

Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks

Padėka donorams – donorus sergėjantis angelas

      Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (se

Nemokamai ir be siuntimo pasitikrinkime aortos diametrą

VUL Santaros klinikų medikai kviečia rugsėjo 19 d. nuo 11 iki 17 val. prie Mo muziejaus (Vilniuje, Pylimo g. 17) į Pasau

Sieks atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą ir klastingą širdies ligą

Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą

Sieks atkreipti visuomenės dėmesį į sudėtingą ir klastingą širdies ligą

Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą

Šv. Magdalenos naktis – dėmesys ligai, kuri gresia kas vienuoliktai moteriai

Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga ka

Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų