Antradienis, 2024.09.10
Reklama

Priaugote papildomų kilogramų? Kaip nepakenkiant sveikatai jų atsikratyti?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-08 10:16:05

Keli ar keliolika priaugtų kilogramų – daugelio sėsliau karantino metu gyvenusių žmonių kasdienybė. Prasidėjus pavasariui ne vienam vis dažniau kyla mintys jų atsikratyti, kad artėjantį maudynių ir deginimosi sezoną būtų galima pasitikti nesigėdijant pasikeitusių kūno formų.  Kaip tinkamai mesti svorį, kad išliktume energingi ir nenualintume organizmo?

Moteris daro atsispaudimus
Sportas. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

 

Pasak „Camelia“ vaistininkės Sigitos Izmalkovos, ankstyvą pavasarį daugelio organizmai yra nualinti – žiemą paprastai valgoma daugiau mėsos, konservuotų maisto produktų, žmonės per mažai save lepina daug vitaminų turinčiais vaisiais ir daržovėmis. Ne mažiau žalos pridaro ir nejudrus gyvenimo būdas, kurį skatina šaltas ir žvarbus žiemos metas – mažai judant prarandamas raumenų tonusas, greičiau juntamas nuovargis fizinio krūvio metu.

„Dėl šių priežasčių žmogus pavasarį pasijunta silpniau. Svarbu įsiklausyti į savo organizmą. Deja, bet tokių žmonių, kurie saikingai dirba, laikosi miego ir poilsio rėžimo bei įvairiai ir sveikai maitinasi, yra nedaug. Staigus gyvenimo rutinos keitimas, didelė fizinio krūvio dozė, atkaklus mitybos raciono ribojimas ir griežtos dietos, paremtos mažu maisto produktų racionu ar badavimu, gali dar labiau nualinti organizmą, paaštrinti lėtines ligas“, – perspėja S. Izmalkova.

Fizinį krūvį reikia didinti palaipsniui

Vaistininkės teigimu, visų žmonių prigimtyje yra siekis gauti greitą rezultatą įdėjus kuo mažiau pastangų. Tačiau, S. Izmalkovos nuomone, svarbiausia po truputį keisti nuolatinius įpročius, o ne bandyti per kelis mėnesius iš savęs išspausti maksimumą.

„Žmogus, kuris niekada nesportavo ar padarė didelę pertrauką šioje srityje, turėtų organizmą prie fizinio krūvio pratinti pamažu. Esant staigiam dideliam fiziniam krūviui, kūnas patiria šoką, todėl prie treniruočių reikėtų pratintis palengva, pavyzdžiui, sportuoti du kartus per savaitę ir pamažu didinti krūvį. Žinoma, svarbu riktis subalansuotą mitybą ir suvartoti reikiamą kiekį kalorijų“, – rekomenduoja vaistininkė.

Anot jos, saugus svorio metimo greitis yra nuo 0,5 kg iki 1 kg per savaitę – svorį prarandant greičiau galima pakenkti sveikatai, nualinti organizmą ir jausti energijos stygių.

S. Izmalkova pataria nesižavėti populiariomis ir greitą rezultatą žadančiomis dietomis, nes jų poveikis dažniausiai yra trumpalaikis, o nukritę kilogramai neretai grįžta su kaupu.

„Tokios dietos vargu ar suteiks ilgalaikį rezultatą. Jos gali sukelti daugiau žalos nei naudos – ribojant mitybą kyla grėsmė nualinti organizmą, gali išsivystyti avitaminozė, atsirasti silpnumas ir, galiausiai, pradingti motyvacija toliau eiti sveikesnio gyvenimo link“, – pastebi farmacijos specialistė.

Jos manymu, norintiems atsikratyti svorio, verčiau rinktis sportą. Nors pandemijos metu egzistuoja daug ribojimų ir, deja, ne visos sporto šakos yra pasiekiamos, tačiau tinkamų variantų visada galima rasti.

„Apie sporto klubus, baseinus galime tik pasvajoti, o žiema baigėsi, todėl tenka iki kito sezono paslėpti ir slides. Tačiau greitasis ėjimas, bėgiojimas, važinėjimas dviračiu šiuo metu yra pačios efektyviausios svorio metimui sporto šakos, kurios prieinamos kiekvienam“, – pastebi „Camelia“ vaistininkė.

Patariama papildyti vitaminų atsargas

S. Izmalkovos teigimu, nusprendusiems aktyviai sportuoti ir mesti svorį, patartina savo racioną papildyti tam tikrais vitaminais, kurie padės greičiau pasiekti norimų rezultatų ir nenualinti organizmo.

Vieni svarbiausių – B grupės vitaminai, kurie yra būtini sklandžiam medžiagų apykaitos veikimui. Pagrindinė B grupės vitaminų funkcija yra padėti organizmui metabolizuoti angliavandenius, baltymus ir riebalus bei panaudoti sukauptą energiją maiste. Pavyzdžiui, tiaminas (B-1) padeda kūno ląstelėms angliavandenius paversti energija, todėl esant šių vitaminų trūkumui būtų sunkiau mesti svorį.

Kitas aktualus vitaminas yra geležis. Jis vaidina svarbų vaidmenį – padeda kūnui sukurti energiją iš maistinių medžiagų. Geležis leidžia lengviau pernešti deguonį į visas kūno ląsteles, įskaitant raumenis, o tai jiems padeda deginti riebalus.

Dar vienas naudingas elementas – magnis, kuris yra būtinas energijos gamybai organizme. Šis mineralas veikia kaip kofaktorius (medžiaga, būtina fermento veikimui) daugiau nei 300 fermentų sistemose. Šios sistemos yra atsakingos už įvairiausias organizmo reakcijas, pavyzdžiui, kontroliuoja gliukozės kiekį kraujyje, reguliuoja kraujospūdį, padeda išlaikyti stiprius kaulus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip pėdas išlaikyti sveikas ir gražias
Vaikščiojimas basomis nėra vien tik nostalgiškas nerūpestingos vaikystės dienų priminimas – tai vis labiau populia...
Kur kreiptis nemokamos pagalbos dėl psichikos sveikatos
Ilgą laiką Lietuvoje buvo stebima savižudybių skaičiaus mažėjimo tendencija. Beveik per dešimtmetį mirčių nuo savižudybi...
Savižudybių temos stigmatizavimui mažinti – gyventojus įtraukiančios iniciatyvos
Nors savižudybių skaičius kiekvienais metais palaipsniui mažėja, apklausos rodo, jog savižudybės temos stigmatizavimas i...
Klaipėdos universiteto ligoninė baigė pertvarką ir pradeda naują etapą
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) baigė antrąjį pertvarkos etapą, ir verčia naują istorijos puslapį. Nuo rugsėjo 10...
Kodėl mūsų mityboje privalo būti žalių morkų
Tikriausiai nuskambės juokingai, bet, jei paklaustumėt, ką galima valgyti kiekvieną dieną visus metus, atsakyčiau, kad ž...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų