Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Prasidėjus šildymo sezonui – nusiskundimai dėl tarakonų

vlmedicina.lt | 2013-11-14 09:56:50

Daugiabučius administruojančios bendrovės susirūpinusios teigia gaunančios nusiskundimų dėl butus puolančių tarakonų.Ūsuotųjų kenkėjų antplūdį lemia atvėsęs drėgnas oras ir prasidėjęs šildymo sezonas.

Dichlofosas
Redakcijos archyvo nuotr.

„Pastaruoju metu jaučiame didesnį poreikį naikinti tarakonus. Bet taip būna kiekvienas metais, kai ima vėsti oras. Dažnai gyventojai paskambina, apimti panikos skundžiasi, jog naktį nubudo, žiūri, ant sienų, lovų kraštų tarakonai laipioja“, – pasakoja kenkėjų kontrolės ekspertas Rimantas Paškevičius.

Kad tarakonai naktį nepatektų į ausis – kepurės

Pasak R. Paškevičiaus, būna tenka išgirsti ir dar šiurpesnių atvejų, kai gyventojai savo kūdikiams ir vaikams mauna kepurytes, kad naktį į ausis neprilįstų ūsuotųjų vabzdžių.

„Kartą nuvykome į vieną daugiabutį naikinti tarakonų. Buvo vėlyvas ruduo, jau tamsu. Užėjome į butą, o ten per šimtą tarakonų visur lakstančių: ant sienų, lovelės, spintelių, lentynų… Per savo darbo patirtį esame matę daugybę įvairių kenkėjų, bet tokie atvejai vis dar kelia šiurpą“, – ne itin maloniais įspūdžiais dalinasi kenkėjų kontrolės ekspertas.

Tarakonai – žmogaus gyvybei pavojingų ligų nešėjai

Tarakonai nemalonias emocijas sukelia ne tik dėl savo išvaizdos, bet ir dėl to, kad šie vabzdžiai, misdami atliekomis, gali pernešti žmogaus sveikatai itin pavojingas ligas: tuberkuliozę, salmoneliozę, dizenteriją, vidurių šiltinę, šių vabzdžių išmatos, išnaros ir kiaušinėliai gali sukelti alergiją, egzemą.

Nenaikinami ūsuotieji vabzdžiai gali platinti ir žmogui mirtinas ligas: echinokokozę, toksoplazmozę ir himenolepidozę. Susirgus šiomis ligomis, žmogaus organizme pasėjamos kaspinuočių lervos, kurios pažeidžia virškinimo sistemą, smegenis ir kitus gyvybiškai svarbius organus.

Tarakonus bando naikinti net pūvančiais kiaušiniais

Kenkėjų kontrolės ekspertai įspėja, jei patalpoje pastebėtas pavienis tarakonas – tai jau ženklas, kad laikas imtis naikinimo priemonių, kadangi radę naujus namus, tarakonai žaibiškai išplinta ir į kaimyninius butus.

„Gyventojai, ieškodami išeities iš nemalonios padėties, griebiasi įvairiausių priemonių: vieni boro miltelius maišo su virtomis bulvėmis, kiti – tris valandas verda kiaušinius, juos pūdo ir barsto patalpų kampučiuose, kęsdami klaikią smarvę, treti – ūsuotuosius siaubūnus bando nuodyti dichlofosu. Rezultatų sulaukiama įvairių, tačiau dažniausiai gyventojai savo lūkesčių nepatenkina – kenkėjai dingsta tik kuriam laikui“, – pasakoja biologas Liutauras Grigaliūnas.

Efektyvumą lemia švara ir sveikatai nepavojingos priemonės

Pasak pašnekovo, pirmiausiai reikia pasirūpinti švara – ji yra tarakonų priešas. Bute negali likti nė menkiausio maisto gabaliuko ar šiukšlės atraižėlės, vadinasi, reikia atitraukti visas spinteles, viryklę, šaldytuvą ir kitus prietaisus bei baldus, nuvalyti sienas ir kitus paviršius. Aplinka turi būti švarinama nuolat.

Labai svarbu net šaldytuve maistą laikyti sandariuose induose arba plastikiniuose maišeliuose, negalima palikti per naktį gyvūnų ėdalo, vandens, smėlio dėžučių.

„Jei jau ryžotės patys stoti į kovą su tarakonais, visada rekomenduojame atkreipti dėmesį, kokias naikinimo priemones renkatės. Priemonės turi būti nepavojingos žmogaus sveikatai, nekeliančios toksinio poveikio, ypač jei namuose yra vaikų ar augintinių. Šiais laikais galima rasti tokių priemonių, kurios yra ir efektyvios, ir naikinimo metu gyventojams nereikia palikti būsto“, – tikina biologas ir atkreipia dėmesį, kad siekiant geriausio rezultato, labai svarbu įsigilinti ir į kenkėjų įpročius, biologines savybes.

Kenkėjų kontrolės ekspertai taip pat akcentuoja, jog tarakonams skirti lipnūs kartoniniai nameliai yra tik prevencinė priemonė – ji parodo užkrėstumo lygį ir identifikuoja problemą, tačiau visų tarakonų neišnaikina.

Po naikinimo  – dezinfekcija ir prevencinės priemonės

Išnaikinus ūsuotuosius vabzdžius, būtina dezinfekuoti paviršius ir imtis prevencinių priemonių.

Kenkėjų kontrolės ekspertai rekomenduoja užsandarinti visus sienų, grindų, prie elektros lizdų, po durimis esančius plyšius. Ant ventiliacijos angų patariama pritvirtinti tinklelius. Prie sienų galima pastatyti lipnius kartoninius namelius, kurie signalizuos, ar į namus vėl neužklydo kenkėjai.

Giedrė Krupavičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų