Ketvirtadienis, 2023.03.23
Reklama

Požymiai, kad jums trūksta vandens

2016-06-28 09:31:08

Vasarą būname įsitikinę, kad ir taip geriame labai daug, tačiau organizmas kartais būna priešingos nuomonės. Ir neretai siunčia nedviprasmiškus įspėjamuosius signalus, jog nepakankamai aprūpinate jį skysčiais. Kokie tie signalai?

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Nuolatinis sausumas burnoje

Kai nepakankamas skysčių vartojimas tampa nuolatiniu reiškiniu, mūsų troškulio jausmas „atbunka“ ir suvokimas, kad norime gerti, sutrinka. Dietologų apgailestavimu, žmonės dažnai to nežino, tad su amžiumi jų organizmas pradeda kęsti lėtinę dehidrataciją. Sausumas burnoje – paskutinysis dehidratacijos simptomas.

„Smėlis“ akyse

Paprastai tokį jausmą, kai atrodo, kad į akis kažkas smėlio prižėrė, siejame su darbais, reikalaujančiais įtempti regą, – pavyzdžiui, nuolatiniu spoksojimu į kompiuterio ekraną. Tačiau tiesa tokia, kad sveika gleivinė niekada neišsausėja – taip pat ir akių. Aišku, su sąlyga, jeigu visam organizmui niekada nestinga vandens.

Sausi delnai

Kai organizmas netenka skysčių, mes liaujamės ir prakaituoti. Na ir puiku, atšausite, – viena vasariška problema mažiau. Bet smarkiai apsigausite. Prakaitavimas – labai svarbus organizmo savireguliacijos procesas. Jei neprakaituojame, mūsų kūnas greitai perkaista, o tuomet jau laiko klausimas, kada patirsime šiluminį smūgį.

Nuolatinis nuovargis

Prisiminkite biologijos pamokas mokykloje: juk vanduo organizmui reikalingas ne tik kam, kad oda būtų skaisti ir plaukai žvilgėtų, bet ir tam, kad kraujas nebūtų pernelyg tirštas. Jeigu organizmui stinga skysčių, kraujas tampa klampus, jame sumažėja deguonies, dėl to kenčia galvos smegenų kraujagyslės, kyla kraujospūdis. Ir dėl to dažnai jaučiamės pavargę nuo pat mielo ryto. O kur dar dirglumas, svaigstanti galva…

Reti vizitai į tualetą

Jei tikrai visai nesinori į tualetą – nei didelio reikalo, nei mažo, – tai jau labai blogai. Vadinasi, organizmas, mėgėjas kaupti visokias atsargas, pradėjo kaupti net ir tuos skysčius, kurių jam reikėtų atsikratyti.

Jeigu į tualetą einate tik rytą ir vakare, o užkietėję viduriai kamuoja jau kelinta diena, jūsų organizmui vienareikšmiškai trūksta vandens.

Sunku numesti svorio

Kartais, atrodo, ir dietos sąžiningai laikomės, ir maitinamės lengvai, kone vegetariškai – vasara juk! – o nelemti kilogramai kaip nekrenta, taip nekrenta.

Amerikiečiai mokslininkai iš Virdžinijos universiteto atliko eksperimentą, kurio metu išsiaiškino, kad taisyklingai vartojant skysčius organizme paspartėja apykaitos procesai – tarp jų ir riebalų deginimo. Jeigu vandens geriate tiek, kiek reikia jūsų organizmui, medžiagų apykaita pagreitėja maždaug 3 procentais. Vadinasi, ir lieknėjate jūs 3 procentais sparčiau. Manote, tai nedaug? Priešingai – nes tai vyksta kiekvieną dieną.

Bet jei jūsų organizmas kenčia dėl dehidratacijos, pradeda pats taupyti vandenį kiekviena pasitaikančia proga. Ir pirmiausia tokių atsargų sandėliais tampa riebalinis audinys. Iš čia ir žiaurus paradoksas: mažai geriate – pradedate tukti.

Traškantys sąnariai

Keliai pokši, kaklą sunku pasukti? Taip yra ne tik dėl to, jog per mažai mankštinatės (nors fizinių pratimų stygius irgi, žinoma, kaltas). Daugelis kineziterapeutų stengiasi įpratinti savo pacientus kiekvieną mielą rytą surengti savo sąnariams „dušą“. Tai reiškia, kad vos nubudę turite išgerti stiklinę gryno vandens – galima truputėlį pašildyto. Jis suteiks žvalumo visam kūnui, tarsi vidinis rytinis dušas. Be to, vanduo labai reikalingas sąnariams, kad jie kuo ilgiau išliktų lankstūs ir neskleistų jokių pašalinių garsų.

Dėmesio!

Nepamirškite, kad kuo mažiau judame, tuo mažiau skysčių reikalauja mūsų organizmas. Būtent judesys, fizinė veikla normalizuoja medžiagų apykaitą, stabilizuoja skysčių ir druskų balansą. Tada organizmas pats prašo daugiau vandens. O jeigu vandenį geriame ne pagal poreikį, bet dėl mados, nes kažkur girdėjome apie dviejų litrų per dieną taisyklę, rizikuojame išplauti iš organizmo reikalingas druskas, nuo kalcio iki kalio ir natrio chlorido, ir net sukelti avitaminozę, jau neminint kojų raumenų mėšlungio, aritmijos bei galvos skausmų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę
Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika džiaugias...
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos aps...
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
Kokią įtaką vaiko psichinei sveikatai turi ryšys su jo pedagogu?
Vis dažniau ir dažniau girdime, kad mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su motyvacijos stoka mokantis mokykloje bei siek...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų