Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Po žiemos atostogų – blakės

vlmedicina.lt | 2014-01-28 10:08:20

Viena moteris pasakojo, kad grįžusi su šeima po žiemos atostogų, ant savo ir sūnelio kūno pastebėjo raudonus taškelius, kurie kaip vėliau paaiškėjo, atsirado dėl blakių įkandimo. Kenkėjų kontrolės ekspertai pasakoja, kad šiuo metu blakių problema labai aktuali ir keliaujantiems pataria imtis prevencinių priemonių.

Kelionė
© Fotolia.com

Blakės – lagaminuose ir siuntiniuose

Priežastis, kodėl daugėja nusiskundimų blakėmis, aiškina biologas Liutauras Grigaliūnas. Pasak jo, pastaruoju metu vyksta intensyvus žmonių migravimas iš Lietuvos į vakarų Europos šalis ir atgal, kur su blakių problema kovojama jau ne vienerius metus.

„Žiemos atostogų metu didelė dalis lietuvių, gyvenančių užsienio šalyse, grįžo aplankyti savo artimųjų. Kiti mėgavosi laisvu laiku šiltuosiuose kraštuose. Kartu su keliaujančiais keliavo ir jų daiktai: iš namų į lėktuvą, iš lėktuvo į viešbučius, iš viešbučių į namus. Taip savo lagaminuose po kelionių ir parsivežame netikėtų, gyvų „suvenyrų“. Blakės tiesiog patogiai kartu  parvyksta į gyventojų namus“, – pasakoja biologas.

Dar vienas blakių patekimo būdas – siuntos.

„Švenčių metu buvo siunčiami ir įvairiausi siuntiniai iš tolimiausių pasaulio kampelių. Deja, dažnai su atsiųstomis gėrybėmis atkeliauja ir kraujasiurbės blakės. Lietuvoje yra žinoma apie 370 blakių rūšių, bet visa laimė, kad tik 1 rūšis, patalinė blakė, yra žmogaus kraujasiurbis kenkėjas“, –  pasakoja biologas ir pataria gautus siuntinius gerai apžiūrėti.

Blakės puola ir Lietuvoje esančius viešbučius

Su blakėmis intensyviau kovoti tenka ir Lietuvos viešbučiams. Kaip teigia vieno iš viešbučių vadovė, Lietuvos kurortuose svečių iš užsienio netrūksta ir žiemos metu.

„Džiugu, kad Lietuvos kurortus pamėgo ir kitų šalių gyventojai – atostogaujančių čia netrūksta, tačiau esant dideliam viešbučio gyventojų srautui, tenka susidurti su įvairiomis problemomis. Šiuo metu viena iš aktualiausių – blakės“, – apgailestauja viešbučio vadovė.

Paklausta, kaip kovoja su šiais kenkėjais, vadovė tikino, kad didelį dėmesį skiria darbuotojų mokymams, kaip laiku pastebėti problemą. Pasak jos, darbuotojai privalo tvarkydami kambarius gerai apžiūrėti tapetus, visus sienų, lubų, grindų, miegamojo baldų plyšius, čiužinių klostes. Pastebėjus galimus blakių buvimo požymius, nedelsiant pranešti atsakingiems asmenims, kad kenkėjai neišplistų visoje teritorijoje. Kad ir pavienis kenkėjas gali padaryti milžinišką žalą: sugadinta reputacija, laikinai sustabdyta veikla, finansiniai nuostoliai ir kt.

Ką daryti, jei pastebėjote blakių?

Neatidėliotinų veiksmų turėtų imtis ne tik viešbučių darbuotojai, bet ir gyventojai, pastebėję blakes savo namuose.

Kenkėjų kontrolės ekspertai teigia, kad šiuos kraujasiurbius kenkėjus išnaikinti labai sunku. Reikalingi tam tikri įgūdžiai, leidžiantys aptikti blakių veisimosi židinius ir juos sunaikinti. Naikinimui turi būti naudojamos žmogaus ir gyvūno sveikatai mažiausiai pavojingos, bet veiksmingos priemonės, kadangi blakės dažniausiai veisiasi čiužinių klostėse, lovų konstrukcijos plyšiuose ar įvairiose angose, po tapetais ar grindjuostėmis, patalpose, kur miegama.

Taip pat labai svarbu tinkamai išsiurbti patalpas, čiužinius ir kitus audinius, kad būtų sunaikinti ne tik suaugę kenkėjai, bet ir jų kiaušinėliai. Vakarų Europoje paplitęs efektyvus kontrolės būdas prieš patalines blakes – patalpų, baldų, drabužių kitų namų apyvokos daiktų apdorojimas karščiu, kai aplinkos temparatūra pakeliama iki +45°C ir per valandą žūva visos blakių stadijos. Tuo išvengiama cheminių medžiagų poveikio žmonėms ir  aplinkai.

Giedrė Krupavičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų