Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pastarųjų penkerių metų (2009-2013) laikotarpį Lietuvoje sifilis diagnozuotas 103 nėščiosioms. Per minėtą laikotarpį užregistruoti devyni įgimto sifilio atvejai (5 berniukams ir 4 mergaitėms). Pernai – 22 nėščioms diagnozuotas sifilis ir dviems vaikams nustatytas įgimtas sifilis. Pastaraisiais metais kasmet nėščiųjų patikros metu diagnozuojama apie 20 sifiliu užsikrėtusių nėščiųjų. Iš viso 2013 metais užregistruoti 271 susirgimai sifiliu ir tai yra 15,9 proc. daugiau nei 2012 metais (228 sifilio atvejai).
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, per pastarąjį dvidešimtmetį (1990-2011) ES/EEE šalyse užregistruota virš 3 tūkstančių įgimto sifilio atvejų. Pavyzdžiui, 2011 metais ES/EEE šalyse užregistruoti – 88 atvejai. Bendras ES/EEE šalių sergamumo įgimtu sifiliu rodiklis 2011 metais buvo 3,2 atvejai 100 tūkst. gyvų gimusiųjų. Daugiausiai įgimto sifilio atvejų nustatyta Bulgarijoje (38), Lenkijoje (14), Portugalijoje (10) ir Rumunijoje (10). Didžiausias sergamumas įgimtu sifiliu 2011 metais užregistruotas Bulgarijoje (53,6 atv./100 tūkst. gyv.).
Siekiant išvengti įgimto sifilio, Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, visoms nėščiosioms siūloma nemokamai atlikti sifilio tyrimą. Nuo 2007 metų visos nėščiosios Lietuvoje dėl sifilio tiriamos du kartus – iki 12 nėštumo savaitės ir 29-40 nėštumo savaitę. Tyrimų išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.
Sifiliu serganti nėščioji užkrečia vaisių per placentą nuo 12 nėštumo savaitės. Infekcija gali patekti ir iš gimdymo takų, maitinančios motinos sifilio sukėlėją gali perduoti tik tais atvejais, jei ant krūtų yra sifilio bėrimų. Negydyto sifilio infekcija maždaug trečdaliui nėščiųjų gali sukelia abortus, negyvagimio gimimą ar priešlaikinį gimdymą. Nėščiosios, sergančios sifiliu, 70-100 proc. pagimdo užkrėstą naujagimį. Toks naujagimis būna hipotrofiškas, gali turėti kvėpavimo sutrikimų, smegenų pabrinkimą ir kitus sunkius pažeidimus. Vėlyvo įgimto sifilio požymiai: „balno nosis“, radialiniai įplyšimai apie burną, kurie gyja randais (Parrot randai), dantų, sąnarių pažeidimai ir kiti požymiai.
Sifilis – lytiškai plintanti infekcija (LPI), kuria užsikrečiama visų rūšių: vaginalinių, analinių bei oralinių santykių, metu. Sifilis plinta per užkrėstą kraują ar jo produktus. Infekcijos šaltinis yra užsikrėtęs sifiliu žmogus. Sifilio sukėlėjas į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra sifilio bėrimų.
Pasaulio sveikatos organizacija ragina šalis imtis sifilio prevencijos priemonių ir siekti, kad šalyse būtų sudarytos sąlygos eliminuoti įgimtą sifilį.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras