Penktadienis, 2025.07.11
Reklama

Pasitikrinkite: ar tinkamai matuojate kraujo spaudimą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-09 11:13:37

Naujausi Europos kardiologų sąjungos duomenys rodo, kad aukštas kraujo spaudimas ir su juo susiję varginantys simptomai lydi 41 proc. europiečių vyrų ir 36 proc. moterų. Aukštas kraujospūdis yra vienas didžiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorių, o pastarosios kasmet nusineša per 3 mln. europiečių gyvybių.

Matuoja kraujospūdį
Kraujospūdžio matavimas / Shuterstock.com

Kas turėtų atkreipti dėmesį?

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Justina Metlovienė pasakoja, kad aukštas kraujo spaudimas dažniausiai priverčia širdį dirbti sparčiau, tad sukelia sunkumo jausmą krūtinėje, stipresnį širdies plakimo pojūtį. Dėl sutrikusio kraujo tekėjimo ir padidėjusio spaudimo kraujagyslėse gali kankinti galvos svaigimas ir skausmas, suprastėjęs matymas, dusulys, nuovargis, padidėjęs nerimas. J. Metlovienė pabrėžia, kad aukštas kraujo spaudimas ne visiems sukelia simptomų, todėl dalis žmonių nė nežino apie savo būklę.

„Aukštas kraujospūdis dažniausiai pasireiškia sulaukus vidutinio amžiaus, ypač tiems, kurie turi viršsvorio ar tam tikro laipsnio nutukimą, taip pat propaguojantiems netinkamą mitybą ir žalingus įpročius. Sėslus gyvenimo būdas ir mažas fizinis aktyvumas, kaip ir lėtinis stresas ar nerimas, vėlgi prisideda prie rizikos didėjimo. Nemažą reikšmę turi ir paveldimumo faktorius – skaičiuojama, kad jei vienas iš tėvų turi aukštą kraujo spaudimą, tikimybė, kad su tuo susidurs ir vaikas išauga bene 2 kartus“, – sako J. Metlovienė.

Tam, kad tikslingai rūpintumėtės savo širdies ir kraujagyslių sveikata, rekomenduojama sekti kraujospūdžio pokyčius ir jaučiamą simptomatiką. Tiems, kas patenka į rizikos grupę arba susiduria su kraujospūdžio svyravimais, vaistininkė pataria rodiklius vesti į užrašinę, nurodant paros metą, kada buvo matuotas kraujo spaudimas bei kokia tuo metu buvo savijauta. Vėliau šie duomenys gali praversti konsultuojantis su gydytojais ir nustatant spaudimo padidėjimo priežastis.

Koks kraujo spaudimas yra normalus, o koks – jau per aukštas?

Vaistininkė J. Metlovienė įvardija, kad normalus kraujo spaudimas suaugusiems žmonėms įprastai turėtų būti apie 120/80 mmHg, tačiau ši norma gali nežymiai didėti su amžiumi. Vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, dėl kraujagyslių elastingumo sumažėjimo, kraujo spaudimas dažnai būna aukštesnis, bet reikėtų atkreipti dėmesį, kad jis neviršytų 140/90 mmHg ribos.

Ar mokame matuoti kraujospūdį?

Vaistininkė rekomenduoja prieš kraujo spaudimo matavimą bent 5 minutes praleisti ramiai sėdint, o valandą iki matavimo geriausia nevartoti kofeino turinčių gėrimų, nerūkyti. Dedant kraujospūdžio matuoklio manžetę ant rankos reikėtų sėdėti patogiai, nesukryžiavus kojų, nugara atsirėmus į kėdės ar sofos atlošą. Taip pat visą matavimo laiką patariama nekalbėti su aplinkiniais.

Manžetė uždedama ant žasto, 2–3 cm virš alkūnės linkio. Ekrane įprastai rodomas sistolinis (viršutinis skaičius) ir diastolinis (apatinis skaičius) spaudimas. Kraujo spaudimą patariama matuoti tuo pačiu metu kasdien, ryte ir vakare, ypač jei patenkate į širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupę.

„Stebint nuo normų nukrypusius kraujo spaudimo rodiklius, jaučiant galvos svaigimą, silpnumą, maudimą širdies plote, apsunkusį kvėpavimą, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju. Įprastai kardiologo kabinete profilaktiškai apsilankyti reikėtų kartą per metus, o turint diagnozuotą širdies ir kraujagyslių sutrikimą – bent dvigubai dažniau“, – pabrėžia vaistininkė.

Kasdienių įpročių pokyčių svarba

Pasak J. Metlovienės, nemažą įtaką aukštam kraujo spaudimui turi netinkama mityba, kada vartojama daug druskos, riebalų turinčio maisto.

„Natrio chloridas, esantis valgomojoje druskoje, didina skysčių susilaikymą organizme, tad gali padidėti kraujo tūris ir kraujagyslių spaudimas, gali susiaurėti pačios kraujagyslės. Mažai skaidulų turintis „greitas“ maistas (balta duona, hamburgeriai, picos, makaronai ir pan.) gali prisidėti prie kraujagyslių siaurėjimo ir sienelių storėjimo, tokiu atveju kraujospūdis natūraliai padidėja. Kraujospūdžio rodiklius iškreipti gali ir kai kurių vaistų vartojimas, tačiau tai priklauso nuo individualių atvejų“, – paaiškina vaistininkė.

Ji priduria, kad širdies funkcijas stiprinti gali padėti omega-3 riebiosios rūgštys esančios žuvų taukuose, gudobelės ir ginkmedžio ekstraktų preparatai, mineralai kalis ir magnis, kofermentas Q10. Kontroliuojant pulsą, kaip ir aukštą kraujo spaudimą, svarbu palaikyti tinkamą fizinį aktyvumą, kadangi treniruočių metu yra stiprinamas širdies raumuo. Taip pat patariama per parą išgerti ir bent 1,5–2 litrus vandens.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: Klaipėdoje sėkmingai atlikta reta operacija
Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) sėkmingai atlikta viena sudėtingiausių ortopedinių operacijų – klubo sąnar...
Kur gauti receptinių vaistų atostogaujantiems Lietuvoje ir užsienyje
Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užs...
Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą
Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų...
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų