Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Pataria kosmetologė. Kaip prižiūrėti odą, kad jai nepakenktų kaitri saulė

Kosmetologė Eglė Stalaučinskytė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-06-28 00:02:16

Saulėtais vasaros savaitgaliais daugelis važiuoja prie jūros ar ežerų pasimėgauti saule. Atminkite - saulė veikia ne tik teigiamai, bet ir neigiamai. Kaip per karščius apsaugoti odą ir ką daryti, jei jai vis dėlto buvo pakenkta?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Teigiamas poveikis:

  • pakelia nuotaiką;
  • gaminamas laimės hormonas - serotoninas;
  • gaminamas vitaminas D (jis organizme nekaupiamas, tad visiems metams per vieną deginimosi dieną jo neprisigaminsite);
  • teigiamai veikia sergant odos ligomis;
  • saulės spinduliai atlieka ir dezinfekcijos bei sterilizacijos funkciją.

Neigiamas poveikis:

  • per ilgas buvimas saulėje didina tikimybę nudegti odą;
  • skatina odos džiūvimą – dehidrataciją.
  • A tipo UV spinduliai skatina odos senėjimo procesus: mažina kolageno ir elastino skaidulų gamybą, didina odos dehidrataciją, pigmentacijos sutrikimus;
  • per ilgas buvimas saulėje gali išprovokuoti net ir jautrumą ar alergiją saulės spinduliams (fotodermatozė, fotoalergija);
  • per didelis kaitinimasis aktyvina odos liaukų veiklą bei bakterijų dauginimąsi, tad gali ūmėti susirgimai, kurių metu formuojasi uždegiminiai dariniai, riebaliniai odos kamščiai (inkštirai), aktyvėti ir ūmėti aknė, taip pat dėl per didelės ląstelių regeneracijos formuotis odos sustorėjimai;
  • onkologinių ligų tikimybė – melanoma.

Dažnas, per ilgai deginęsis saulėje, net ir per 1-2 valandas gali patirti 1-ojo laipsnio nudegimą. Daugelis po tokių saulės vonių skundžiasi stipriu odos paraudimu, jautrumu, kaitimu, deginimu, pūslėmis ir kt. Retais atvejais pasitaiko ir stipresnio laipsnio nudegimo atvejų.

Nors tai pasitaiko jau rečiau, bet mažai kuris pagalvoja apie apsauginius kremus nuo saulės.

  • Nepamirškite apsaugoti savo odos - apsauginiai kremai nuo saulės apsaugo nuo žalingų saulės spindulių, bet ir leidžia gražiai įrusti. Geriausia priemonę patepti 15-20 min. prieš einant į lauką.
  • Saulės apsauginiai kremai gali būti vandeniui atsparūs, tačiau neatsparūs rankšluosčiui, tad po maudymosi jų derėtų pakartotinai užtepti.
  • Apsauginio kremo būtina patepti ne tik ryte, bet ir pakartoti po kelių valandų, nes visą dieną priemonės neapsaugo.
  • Nepamirškite drėkinti odos ir po saulės vonių. Drėkinamieji kremai - puikus pasirinkimas nuraminti ir atkurti drėgmės balansą odoje bei hidrolipidinį odos barjerą.
  • Nepamirškite galvos apdangalų – kad nepatirtumėte saulės smūgio.
  • Vartokite daug skysčių. Vanduo - geriausia atgaiva, taip pat tinka arbatos, geriau be cukraus, bet ne kava ar alkoholiniai gėrimai. Taip pat nerekomenduojama rinktis labai šaltus gėrimus - peršalti vasaros metu niekam nepatinka.
  • Stenkitės saulės kaitroje būti neilgai, geriau rinktis pavėsį, o paplūdimyje turėti patartina ir skėtį ar kitokią priemonę pasislėpti nuo saulės. Neužmikite.

Ką daryti persikaitinus saulėje

Eglė Stalaučinskytė. © Algirdo Kubaičio nuotr.

Gerkite daug skysčių, kad kūnas atvėstų iš vidaus.
Dėkite šaltus kompresus ant „nusvilintų“ vietų (šaltas rankšluostis, vėsaus vandens vonia), bet nerekomenduojamas ledas ir ledinis vanduo.

Rinkitės kuo vėsesnes patalpas, tačiau kondicionieriaus temperatūros taip pat per daug nereikėtų sumažinti.

Jei numatytas ilgas buvimas saulėje, rekomenduotina rinktis apsaugas nuo saulės, kurios turi daugiau fizinių filtrų (daugiausia titano dioksido ir cinko oksido). Jie atspindi UV spindulius, dėl to nejaučiamas papildomas deginimo ar kaitinimo pojūtis, taip pat neleidžia daug daugiau žaloti odą.

Atvėsinus odą galima naudoti įvairias drėkinamąsias, raminamąsias kaukes, geriau gelinės tekstūros – kad būtų užtikrintas geras odos drėkinimas ir vėsinimas.

Labai gerai veikia alginatinės kaukės po veido odos nudegimo. Jos puikiai vėsina, „ištraukia“ karštį (priklausomai nuo firmos jos gali vėsinti iki +70C), turi raminamąjį, drėkinamąjį, atpalaiduojantį, atkuriantį, regeneraciją skatinantį poveikį. Idealiausi aktyvūs kosmetikos ingredientai – vitaminas E, B5 (pantenolis), alijošius, nedidelės koncentracijos pieno rūgštis (rūgpienis – kurį naudodavo mūsų močiutės), hialuronas, eukalipto, pipirmėtės ekstraktai (stiprus vėsinamasis poveikis), taip pat gali būti avižų, ramunėlių, medetkų ekstrakto, alantoinų (puikiai ramina ir veikia priešuždegimiškai), žaliosios arbatos ekstraktai, vitaminas C – skatins odos gijimą ir apsaugą nuo laisvųjų radikalų.

Po nudegimo nerekomenduojama rinktis labai riebių ar aliejaus pagrindo kosmetikos priemonių, kadangi jos sudaro nepralaidžia plėvelę, suformuoja „šiltnamio efektą“, neleidžia odai kvėpuoti ir pašalinti susikaupusio karščio.

Be abejo, esant labai stipriam nudegimui ar perkaitimui būtina kreiptis į medikus.

3-7 dieną po nudegimo dažnai pradeda luptis oda – tai parodo, kad ji atsikuria ir atsinaujina. Nors tai atrodo neestetiškai, nerekomenduojama nuplėšti atlipusios odos, nes po apačia ji dar gali būti stipriai susijungusi su gyvais audiniais, todėl tai gali paskatinti žaizdų susidarymą.

Praėjus odos jautrumui galima atlikti lengvą odos šveitimą, siekiant paskatinti negyvų ląstelių atsisluoksniavimą, bet geriau rinktis kuo švelnesnį, be aštrių šveičiamųjų dalelių šveitiklį. Po šveitimo būtinas lengvas drėkinamasis kremas.

Tačiau dėl visų priemonių naudojimo, numatomų darytis procedūrų rekomenduotina pasitarti su specialistu, gydytoju ar vaistininku.

Gero ir saikingo buvimo saulutėje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų