Ketvirtadienis, 2024.12.12
Reklama

Pasveikusieji nuo vėžio sensta sparčiau. Ir ne tik

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2018-01-18 00:02:04

Nauja studija, publikuota Europos onkologų draugijos žurnale „ESMO Open“, teigia, kad gydymas, kuris padeda nugalėti vėžį, taip pat gali sukelti priešlaikį senėjimą ir ankstyvą mirtį.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Pasak mokslininkų, sirgusieji vėžiu natūraliai sensta greičiau nei jo nepatyrę. Be to, jie turi didesnę riziką susirgti su amžiumi susijusiomis ligomis būdami jaunesni nei įprasta. Tai apima endokrinininės sistemos sutrikimus, širdies ligas, osteoporozę ir naujus onkologinius susirgimus. Vaikų, kuriems buvo diagnozuotas vėžys, numatoma gyvenimo trukmė yra 30 proc. trumpesnė nei bendrosios populiacijos, taip pat jie turi 6 kartus didesnę riziką vėl susirgti vėžiu.

„Onkologinių pacientų išgyvenamumui didėjant svarbu skirti daugiau dėmesio tolesnei šių pacientų būklei. Tik dabar mes pradedame pastebėti pasveikusiesiems išsivysčiusias komplikacijas. Joms mažinti būtina sukurti prevencines programas“, – komentavo mokslininkai.

Šiuo metu pasaulyje yra apie 30 mln. žmonių, kurie išgyveno vėžį, bet mokslininkai spėja, kad iki 2025-ųjų kasmet bus diagnozuojama 19 mln. naujų vėžio atvejų. Dauguma pacientų jį įveiks, tačiau įgis ilgalaikių sveikatos sutrikimų.

Studijos autoriai teigia, jog išnagrinėjus daugybę mokslinių duomenų buvo nustatyta:

Chemoterapija, radioterapija ir kiti vėžio gydymo būdai sukelia senėjimo procesus genetiniu ir ląsteliniu lygmeniu, paskatindami greitesnį genetinės medžiagos struktūros praradimą ir ląstelių žūtį.

Asmenys, kuriems buvo persodinti kaulų čiulpai, yra 8 kartus silpnesnės sveikatos nei sveikieji.

Ilgalaikis gydymas steroidiniais hormonais yra susijęs su padidėjusia kataraktos, kaulų lūžių, nervų pakenkimo atsiradimo rizika. Taip pat tokių asmenų imuninė sistema yra susilpnėjusi, žaizdos gyja lėčiau.

Kai kurie priešvėžiniai vaistai susiję su klausos pažeidimu, skydliaukės funkcijos sutrikimu, hipertenzijos išsivystymu, širdies nepakankamumu, raumenų silpnumu, artritu, nevaisingumu, vidurių užkietėjimu, inkstų ir kepenų pažeidimais.

Pastebėtos sąsajos tarp radioterapijos ir demencijos bei antrinių vėžinių susirgimų išsivystymo.

Tamoksifenas, vartojamas gydant krūties vėžiu sergančiuosius, buvo susietas su didesne kataraktos išsivystymo rizika.

Agresyvi chemoterapija ir radioterapija sunaikina ne tik vėžines ląsteles, bet ir dalį sveikųjų. Tai sumenkina natūralų organizmo gebėjimą atsinaujinti. Kai kurie kiti vaistai, taip pat vartojami onkologijoje, pavyzdžiui, steroidai, gali paskatinti senėjimo procesus. Pavyzdžiui, pastebėta, kad gavusioms chemoterapiją moterims menopauzė prasideda anksčiau.

Taigi dabar siekiama kaip galima sumažinti vartojamų vaistų kiekį, kad vėžys būtų nugalėtas, bet būtų išvengiamas ar palengvinamas jo sukeliamas ilgalaikis poveikis sveikatai. Sirgusieji onkologine liga, gali ir patys sau padėti: mesti rūkyti, mažiau vartoti alkoholio, sveikai maitintis ir mankštintis: taip sumažėtų naujų vėžinių susirgimų išsivystymo tikimybė ir širdies ligų atsiradimo rizika.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatos apsaugos ministrės pareigas pradėjo eiti doc. dr. Marija Jakubauskienė
Davusi priesaiką Seime, sveikatos apsaugos ministrės pareigas ketvirtadienį pradėjo eiti Vilniaus universiteto (VU) Medi...
Šlapimo nelaikymas: nuo jo kenčia kas trečias vyresnio amžiaus gyventojas
Problema, pasireiškianti kas trečiam vyresnio amžiaus žmogui ir galinti pabloginti gyvenimo kokybę bei žmogaus psicholog...
Klaipėdos universiteto ligoninės vadovas: „Lūžio taškų dar bus ne vienas“
Jau daugiau nei metai, kai Klaipėdos universiteto ligoninei, sukurtai sujungus tris Vakarų Lietuvos medicinos įstaigas,...
Valgymo sutrikimas ne tik alina kūną, bet gali vesti ir į savižudybę
Lietuvos vaikų psichikos sveikata kelia nerimą – vis daugėja valgymo sutrikimais sergančių jaunų žmonių. Išskirtin...
Epidemiologė atsakė, kiek užtruks įgyti kolektyvinį imunitetą rotavirusams
Lietuvoje vaikai – nuo naujagimių iki mokyklinio amžiaus – skiepijami nuo 14 užkrečiamųjų ligų. Anksčiausiai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų