Trečiadienis, 2024.12.04
Reklama

Paruoškime vaikus pirmajai klasei

2012-08-31 14:06:55

Šiandien vyrauja itin rimtas požiūris į vaiko pasirengimą mokyklai. Mokyklose vykdomos specialios programos, vaikų ėjimui į pirmąją klasę ruošiasi tėvai. Tačiau, nepaisant to, apie 10 procentų pirmokų būna nepakankamai pasirengę mokyklai. Todėl jau lankydami pirmą klasę vaikai, taip pat ir jų tėvai gali patirti nemažą stresą. 

Piešimo reikmenys
Ligitos Sinušienės nuotr.

 Siekiant išvengti vaikų ir tėvelių nerimo, prieš prasidedant naujam pirmokėlio gyvenimo etapui, būtina rengtis iš anksto. Pirmieji vaiko mokytojai, galintys ir turintys pradėti ruošti jį mokyklai jau ankstyvame amžiuje, yra tėvai. Vaiko pasirengimui mokyklai ir mokymosi sėkmei didžiulę reikšmę turi įgūdžiai ir patirtis, įgyta namuose. Tėvai turėtų užtikrinti, kad vaikas valgytų tinkamą maistą, pakankamai ilsėtųsi, būtų reguliariai tikrinama jo sveikata. Derėtų nepamiršti skatinti vaiką sportuoti ir daug judėti, kad būtų ugdoma fizinė ištvermė ir judesių koordinacija.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad tėveliai nuolat turėtų rūpintis vaiko dienos režimo formavimu. Bet kokie režimo įgūdžiai (miego, mitybos, fizinio aktyvumo ir pan.) yra didžiausia pagalba visose kitose gyvenimo srityse ir veiklose. Vaikas turi būti nuteiktas viską daryti tam tikru laiku, įpratintas laiku eiti miegoti, laiku keltis ryte. Tinkama darbo ir poilsio, veiklos ir ramybės kaita padeda palaikyti darbingumą ir sveikatą bei prisideda prie psichinės ir fizinės gerovės. Net vasarojant patariama maksimaliai laikytis režimo.

Tėveliai, prieš išleisdami vaiką į pirmąją klasę, turi suvokti būtinybę būti išvien su šia įstaiga. Mokykla ir namų aplinka turėtų būti vieninga sistema, darniai integruota į vaiko kasdienybę. Negalima leisti vaikui gyventi dviejuose skirtinguose pasauliuose, kurių viename – tvarka ir režimas, o kitame – absoliuti laisvė. Kai taip nutinka, vaikui pateikiami dvigubi standartai, tad tampa nebeaiškios ribos tarp to, kas gerai-blogai, leistina-draudžiama. Žinoma, namų ir darželio taisyklės gali skirtis, bet jos neturi būti priešingos.

Dėl netinkamo arba nuolat keičiamo ir nepastovaus dienos režimo mažėja vaiko darbingumas ir atsiranda nuovargis. Nuovargis – tai organizmo būsena, kuriai būdingi ne tik laikini galvos smegenų žievės veiklos sutrikimai, bet ir viso organizmo funkcijų pakitimai. Jo metu pablogėja informacijos pasisavinimas, įvairių veiksmų tikslumas ir greitis, sulėtėja atsakomosios reakcijos. Vaikų  psichoterapeutai teigia, kad net pirmokai ir antrokai jau žino, ką reiškia būsena “pavargau”. Vaikai dažniausiai jaučia fizinius pojūčius, pavyzdžiui, varginantį  akių ar galvos skausmą, stiprėjantį bandant susikaupti.  Jeigu vaikas išsimiegojęs ar pailsėjęs, jaučiasi gerai, tai reiškia, jog jis buvo tik pavargęs, tačiau, jeigu rytą atsikėlęs, nejaučia, kad sugrįžo jėgos, atsirado energija, tai reiškia, jog vaikas jau yra pervargęs.

Pasaulinės Sveikatos Organizacijos ekspertai teigia, kad apsaugoti vaikus nuo nuovargio ir psichinių sutrikimų galima dviem būdais: formuojant teisingus mokymuisi reikalingus įpročius ir įgūdžius (remiantis dienos režimu) bei kuriant stabilią, teigiamą atmosferą, šalinti visus traumuojančius veiksnius.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai tėveliams, turintiems ikimokyklinio amžiaus vaikų, pataria:

Laikytis režimo: valgymas, vonia, pižama, dantų valymas, knygelės skaitymas – vaikas turi žinoti, ko tikėtis kiekvieną vakarą.

Bent valandą prieš miegą, neleisti vaikui naudotis kompiuteriu ar žiūrėti televizoriaus. Tokia veikla stimuliuoja, todėl trukdo užmigti ir ramiai išsimiegoti.

Kambarys, kuriame miega vaikas, turėtų būti išvėdintas ir vėsus.

Prieš miegą svarbu pabendrauti su vaiku. Jei ikimokyklinukas turi brolių ir seserų, kiekvienam vaikui reikėtų skirti individualaus laiko.

Nepratinti vaiko vartoti didelio kiekio šokolado ir gėrimų, savo sudėtyje turinčių kofeino ir kitų nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų (pvz.: energetiniai gėrimai).

Stebėti vaiko poreikius. Reikalingas miego kiekis gali priklausyti nuo individualių vaiko poreikių. Vienam vaikui gali pakakti 8 miego valandų, o kitam prireiks 10 ar net daugiau valandų miego per parą. Tėvai privalo stebėti, ar vaikui nepasireiškia tokie miego stokos požymiai, kaip hiperaktyvumas, atminties ar susikaupimo sunkumai, keistas elgesys.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai tikis, kad šie patarimai padės vaikams ir tėveliams be rūpesčių ir nerimo pasitikti naujus mokslo metus.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Atšalus orams suskaudo dantį? Gydytoja odontologė atskleidė, kaip to išvengti
Temperatūros stulpeliui krentant žemyn, dažnas susiduria ne tik su susilpnėjusiu imunitetu ir dėl to padažnėjusiomis lig...
Kodėl narkozės metu žmogus nejaučia skausmo?
Chirurginės operacijos ir medicininės procedūros gali būti atliekamos tiek su nejautra, tiek be jos. Kai nejautra reikal...
 Klausos negalia: kokią pagalbą garantuoja privalomasis sveikatos draudimas?
Gruodžio 3-iąją pasaulis mini Tarptautinę žmonių su negalia dieną. Šį kartą ligonių kasos ypatingą dėmesį skiria žmonėms...
Trys dažniausios nelaimės namuose: kaip turėtume elgtis kiekvienos jų atveju?
Nors namai įprastai siejasi su saugumo jausmu, maždaug trečdalis nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent namuose. Dažniausi...
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų