Praėjusiais metais prasidėjusi diskusija dėl rezidentų darbo sąlygų gerinimo jau virto konkrečiu priemonių planu. Seimo narių Astos Kubilienės ir Dariaus Kaminsko iniciatyva Sveikatos apsaugos ministerija ir Vyriausybė parengė trijų svarbių pertvarkų – rezidentų darbo užmokesčio, etapinių kompetencijų ir „žalos be kaltės“ modelių – planą, kuris bus pradėtas įgyvendinti jau Seimo pavasario sesijoje.
„Nors Vyriausybės programoje numatytas tik etapinių gydytojų rezidentų kompetencijų ir „žalos be kaltės“ modelių įdiegimas, tačiau praėjusių metų pabaigoje vykusi diskusija papildomai paskatino ieškoti sprendimų dėl rezidentų darbo užmokesčio pertvarkos, t.y. „studento be stipendijos“ modelio įgyvendinimo“, – sakė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Asta Kubilienė.
Pagal pristatytą priemonių planą 2018 metais numatyta imtis esminių teisėkūros iniciatyvų, kurios užtikrins esminius rezidentų darbo sąlygų pokyčius. Daugiausia dėmesio susilauks rezidentų darbo užmokesčio klausimai, dabar mokamas stipendijas įtraukiant į darbo užmokestį ir taip visas pajamas paverčiant draudžiamosiomis. Etapinis gydytojų rezidentų kompetencijų modelis leis pradėti sveikatos priežiūros paslaugas teikti ir gydytojams rezidentams, įgijusiems atskiras kompetencijas.
Jaunųjų gydytojų siūlymu spartinamas „žalos be kaltės“ modelio rengimas, kuris skiria prioritetą faktinei paciento patirtai žalai kompensuoti, nesiejant paciento interesų gynimo su tiesiogiai įrodyta vieno ar kito sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojo kalte. Užsienio valstybėse populiarus pacientų teisių užtikrinimo modelis ne tik apsaugos medikus nuo objektyviai neišvengiamų netyčinių klaidų atsakomybės, bet ir, svarbiausia, leis gerokai greičiau kompensuoti pacientų patirtą žalą.
Pasak Astos Kubilienės, spartinami pokyčiai yra ne kosmetiniai pakeitimai, o trijų sričių pertvarka, kuri iš esmės pakeis jaunųjų gydytojų statusą sveikatos apsaugos sistemoje. Svarbu, kad dėl to laimės pacientai, nes sveikatos priežiūros paslaugos taps labiau prieinamos ir kokybiškesnės.