Penktadienis, 2025.03.28
Reklama

Pajutę nuovargį, neskubėkite pirkti vitaminų – savigyda gali baigtis kepenų pažeidimu

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-03-13 08:35:24

Daugiausia vitaminų ir mineralų organizmas sunaudoja žiemos metu, todėl pavasarį nemažai žmonių susiduria su jų trūkumu. Tai pasireiškia tiek nusilpusiu imunitetu ir energijos stoka, tiek odos bei regėjimo problemomis. Kaip apsisaugoti nuo pavasarinių peršalimų ir užbėgti už akių įvairiems alerginiams susirgimams, pasakoja Šiaulių „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Loreta Ulienė.

Šeimos gydytoja Loreta Ulienė
Šeimos gydytoja Loreta Ulienė / Asmeninio archyvo nuotr.

„Žiemą organizmas dažnai sunaudoja iki tol sukauptas vitaminų bei mineralų atsargas ir dėl mažesnio saulės kiekio bei ilgesnio buvimo uždarose patalpose nespėja jų prisigaminti. Šaltuoju metų laiku taip pat mažėja karotenoidų turinčių produktų bei šviežių vaisių ir daržovių vartojimas, o tai gali lemti vitamino A, B grupės vitaminų ir vitamino C stygių“, – dalinasi Šiaulių „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja.

Vitaminų trūkumą išduoda specifiniai simptomai

Pasak L. Ulienės, jei slenka plaukai, kankina nuolatinis nuovargis ir padidėjęs potraukis mažiau maistingiems maisto produktams, tuomet galima įtarti vitaminų trūkumą. Apie jį signalizuoja ir tokie simptomai kaip skausmingas liežuvis, sunkumas sutelkti dėmesį bei raumenų skausmai ar mėšlungis.

„Kad organizmui trūksta B grupės vitaminų galima suprasti iš padidėjusio dirglumo, raumenų silpnumo, rankų ir kojų tirpimo bei nemigos. Vitamino A trūkumas dažnai pasireiškia prastesniu regėjimu tamsoje, nusilpusiu imunitetu, o vitamino C – dažnesnėmis peršalimo ligomis ir kraujuojančiomis dantenomis. Dėl vitamino D stokos neretai atsiranda kaulų skausmai, dilgčiojimo pojūtis rankose ar kojose, o vitamino E trūkumas gali sukelti raumenų silpnumą ir koordinacijos sutrikimus“, – aiškina šeimos gydytoja.

Nors nuovargį dažnai sukelia mineralų trūkumas organizme, tačiau to priežastimi gali būti ir daugybė kitų veiksnių, tokių kaip stresas, nepakankamas vandens vartojimas, mažas fizinio aktyvumo lygis. Taip pat miego sutrikimai, skydliaukės disfunkcija ar vartojamų vaistų šalutinis poveikis. Jei nuovargis tęsiasi kelias savaites, verta dėl jo pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

Trūkumą padeda identifikuoti tyrimai

Dėl per mažo saulės kiekio po žiemos daugelis žmonių susiduria su vitamino D trūkumu, taip pat vitamino B12 ir feritino bei geležies stygiumi. Ne rečiau pastebimas ir mineralų magnio, cinko bei kalcio trūkumas. Jų stygius neigiamai atsiliepia nervų ir širdies veiklai, odos, plaukų ir kaulų būklei. Norint sužinoti, kokių vitaminų trūksta, svarbu atlikti jų tyrimus.

„Bendras kraujo tyrimas padeda įvertinti sveikatos būklę, gliukozės tyrimas parodo cukraus kiekį kraujyje, o skydliaukės hormonų (TSH, FT4, FT3) tyrimai naudingi jaučiant nuovargį, šaltkrėtį ar svorio pokyčius. Šie tyrimai padeda įvertinti organizmo būklę po žiemos ir, jei reikia, koreguoti mitybą ar papildų vartojimą“, – sako L. Ulienė.

Ji pratęsia, kad organizmui atstatyti vitaminų pusiausvyrą įprastai užtenka 1–3 mėnesių. Atstatyti vitamino D atsargas gali užtrukti ir ilgiau, o vitaminų A ir C – užtenka ir kelių savaičių. Verta atkreipti dėmesį, kad svarbu kartu koreguoti ir mitybą.

Vitaminų gali būti per daug

Nepaisant to, kad vitaminų trūkumas gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, jų galima ir perdozuoti. Riebaluose tirpūs vitaminai A, D, E, K linkę kauptis organizme ir per didelis jų kiekis gali pasireikšti pykinimu, vėmimu ir viduriavimu. Taip pat gali atsirasti kaulų skausmas, padidėjęs troškulys ir galvos svaigimas. Ilgai besitęsiantis perteklinis vitaminų vartojimas kartais lemia osteoporozę, kepenų pažeidimą, širdies ir neurologinius sutrikimus.

„Organizmas gali pašalinti perteklinius vitaminus, tačiau tai vyksta skirtingu greičiu. Vandenyje tirpūs vitaminai, tokie kaip B grupės vitaminai ir vitaminas C, lengvai pasišalina su šlapimu ir organizme neužsilaiko. Tuo metu riebaluose tirpūs vitaminai kaupiasi kepenyse ir riebaliniame audinyje, o jų šalinimas vyksta lėčiau – per tulžį. Svarbu paminėti, kad natūraliai su maistu gaunami vitaminai toksiškumą sukelia rečiau nei per didelis papildų vartojimas, todėl visuomet svarbu įvertinti jų poreikį ir atidžiai laikytis gamintojo rekomendacijų“, – sako L. Ulienė.

Ji pabrėžia, kad kiekvienam naudinga įvertinti, kurių produktų žiemą vartota mažiau, ir pagal tai koreguoti savo gyvenimo būdą. Jei daug laiko buvo praleista uždarose patalpose, gali trūkti vitamino D, todėl vertėtų papildyti mitybą žuvimi (menke, lašiša, tunu), kiaušiniais, grybais, pienu ir dažniau būti gryname ore. Vitaminų A ir C gausiausiai yra šviežiose daržovėse ir vaisiuose, tad į racioną pravartu įtraukti morkas, špinatus, citrusinius vaisius. Taip pat paprikas, kopūstus, brokolius ir braškes.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuo išimamų protezų iki implantų: kaip susigrąžinti šypseną ir gyvenimo kokybę
Daugumos ar visų dantų netekimas – itin dažna vyresnio amžiaus žmonių problema, tačiau ji nėra neišvengiama. Pagri...
Paveldimi sindromai ir vėžio rizika: kodėl svarbu juos atpažinti?
Kai kurie genetiniai sindromai lemia didesnę piktybinių ir nepiktybinių navikų išsivystymo riziką. Nors jie reti, jų ank...
Žemo slenksčio kabinetų paslaugos: daugiau apsilankymų ir norinčių išsitirti dėl ŽIV
Žemo slenksčio kabinetai, kurių tikslas yra mažinti narkotikų vartojimo sukeliamą žalą ir stabdyti ŽIV bei kitų infekcin...
Ruošiame odą vasarai: pavasario iššūkiai ir klaida, nuo kurios kenčia veidas
Pavasarį, atšilus orams, derėtų pasirūpinti ir tinkama veido apsauga, pertvarkyti savo odos priežiūros rutiną ir įvesti...
Potrauminis stresas – įveikime pabaisą iš praeities
Ar jaučiatės tartum persekiojami praeities šešėlio, trukdančio gyventi pilnavertį gyvenimą čia ir dabar, nors, rodosi, v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų