Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

Pacientų forumas: kalbame apie valstybines vaistines, nors neišsprendėme tikrų problemų

Šaltinis: vlmedicina | 2020-09-28 16:16:08

Rytoj Seimas priims sprendimą dėl Farmacijos įstatymo pataisos, įteisinančios valstybines vaistines ligoninėse. Pacientų atstovai teigia, kad ne valstybinių vaistinių steigimui dabar reikėtų skirti didžiausią dėmesį, ir pateikia ilgą sąrašą problemų, kurios per ketverius valdančiųjų kadencijos metus nebuvo išspręstos.

Ieva Drėgvienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Lietuvos pacientų forumo pirmininkės Ievos Drėgvienės teigimu, valstybinės vaistinės pacientams yra visiškai neaktualus klausimas, mat jie nesusiduria su problema, kur įsigyti vaistus. Ji taip pat stebisi, kad siūlydami šią įstatymo pataisą politikai nepadarė jos poveikio analizės.

„Teigiama, kad neva pacientams sumažėtų vaistų kainos, bet mes tuo abejojame, nes prekybą kompensuojamaisiais vaistais ir taip kontroliuoja valstybė – būtent Sveikatos apsaugos ministerija derasi su gamintojais dėl kainų. Kaip mes galime tikėti jų teiginiais, kai nėra padaryta net poveikio analizė –nebuvome supažindinti su aiškiais paskaičiavimais ar įrodymais, kad vaistai išties pigs. Ministerijos specialistas viešai radijo laidoje taip pat patvirtino, kad jokia analizė nebuvo daryta. Negalime pasikliauti vien politikų žodžiu, kai svarstomi tokie reikšmingi pokyčiai sveikatos sistemoje“, – komentuoja ji.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigia, kad valstybinės vaistinės ligoninėse dirbs visą parą, jos galės aptarnauti ne tik pacientus, besigydančius stacionare, bet ir gyventojus iš išorės.

„Visi suprantame, kad naujam dariniui bus reikalingi žmogiškieji resursai, infrastuktūra, tačiau tam papildomai lėšų nebus skiriama. Reiškia, kad gydymo įstaigos valstybines vaistines turės steigti iš savo resursų, o jos gyvena ne iš ko kito kaip iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Jo lėšos yra skirtos pacientų gydymui, o dabar reikšminga dalis turės nutekėti valstybinių vaistinių steigimui ir jų darbuotojų išlaikymui“, – teigia I. Drėgvienė.

Opiausių problemų sąrašas

Pasak pacientų atstovės, jų problemų sąraše rikiuojasi kur kas svarbesni klausimai nei valstybinių vaistinių projektas, tačiau per ketverius metus taip ir nebuvo išspręsta.

„Pacientams šiuo metu svarbiausias – kompensuojamųjų vaistų prieinamumas. Jiems reikia preparatų iš kuo įvairesnių veikliųjų medžiagų. Valstybė suvienodino vaistų kompensavimo lygį, tačiau tai darydama iš vienų pacientų atėmė, o kitiems davė. Pavyzdžiui, paėjusią savaitę girdėjome, kad priemokos už vaikams, kurie gyvena po inkstų ar kitų organų transplantacijos, reikalingus imunosupresantus išaugo dešimt kartų. Tėvai, nenorėdami rizikuoti vaikų sveikata, nekeičia medikamentų ir turi dar labiau atverti savo pinigines. Dėl to prieš priimant tokius sprendimus, pirmiausiai reikia pasverti jų naudą ir žalą pacientams“, – pabrėžia ji.

Antrasis klausimas – inovatyvių vaistų prieinamumas. I. Drėgvienės teigimu, ministerijai nuolat tenka priminti, kad šis klausimas turėtų būti sprendžiamas greičiau.

„Pacientams kartais tenka ir septynerius metus laukti, kol jiems reikalingi vaistai tampa prieinami. Pastebiu, kad net medikų teiginiai, jog vieni ar kiti vaistai yra gyvybiškai būtini, būna neišgirsti politikų“, – įsitikinusi Lietuvos pacientų forumo pirmininkė.

Girdimi, bet ne išgirsti

Dar viena problema, I. Drėgvienės manymu, yra bendradarbiavimo trūkumas. SAM pasiekia tiek pacientų, tiek medikų organizacijų balsai, tačiau į juos neatsižvelgiama – galutinį sprendimą dėl gydymo kompensavimo priima valdininkai, o kaip taisyklė, tą sprendimą dažnai nulemia kaina arba pačių nustatytos taisyklės.

„Mūsų sąraše taip pat ir nuolat stringanti e. sveikatos sistema, kas gydytojams ir pacientams kelia daug rūpesčių. Visos mano vardijamos problemos yra viešai girdimos ir matomos, tačiau greitų sprendimų mes vis dar nesulaukiame“, – sako ji.

Trečia problema, apie kurią kalba ypatingai onkologinius pacientus atstovaujančios organizacijos, yra gydymo stebėsenos nebuvimas. Šiuo metu šalyje veikia Vėžio registras, už kurio pildymą paskirtas Nacionalinis vėžio institutas. Jis fiksuoja naujus susirgimus ir mirtis nuo tam tikrų onkologinių ligų. Tačiau pacientų atstovė teigia, kad kaupiamų duomenų apimtis yra per maža, be to duomenys nuolat vėluoja.

„Turėtų būti sukurta onkologinėmis ar kitomis sunkiomis ligomis sergančių pacientų gydymo stebėsenos sistema, kurioje būtų galima fiksuoti ne tik sergamumą ir mirtingumą, bet ir skiriamų vaistų veiksmingumą. Pavyzdžiui, tam tikram pacientui davus inovatyvių vaistų užregistruojamas, koks jų poveikis. Tai padarius paaiškėtų, ar skiriami vaistai iš tiesų padeda, kiek pacientų gyvybių jis išgelbėjo, o kiek patyrė vėžio recidyvą. Turėtume objektyvius duomenis, pagal kuriuos būtų lengviau priimti sprendimus, o pastarieji būtų grįsti statistika, ne politikų nuojautomis“, – aiškina I. Drėgvienė.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų