Sekmadienis, 2025.05.04
Reklama

Paciento teisė gauti informaciją neturi būti pažeista

vlmedicina.lt | 2013-11-13 12:16:51

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pacientai turi teisę ir viešosiose, ir privačiose gydymo įstaigose gauti informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, bei gydymo kainas. Ši informacija, kaip ir duomenys apie paslaugų teikimo mastą bei sąlygas, privalo būti skelbiama pacientams gerai matomose vietose registratūroje, priėmimo kambaryje ar įstaigos interneto svetainėje. VLK atlikus patikrinimus paaiškėjo, kad ši informacija žmonėms ne visuomet yra prieinama, jos trūksta.

Registratūra
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Patikrinę gydymo įstaigų viešai interneto svetainėse skelbiamą informaciją apie sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, pastebėjome, kad dalis įstaigų, sudariusių sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), savo interneto svetainėse iš viso neskelbia tokios informacijos. Tik maždaug penktadalis visų patikrintų įstaigų informuoja, kokiais atvejais taikomi papildomi mokesčiai už paslaugas, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis“,– tvirtino Daiva Berūkštienė, VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėja.

Pavyzdžiui, Šiaulių TLK veiklos zonoje esančiose gydymo įstaigose dar prasčiau informuojama apie papildomus mokesčius. Minėtą informaciją teikia tik 13 procentų gydymo įstaigų.

Todėl VLK direktorius Algis Sasnauskas įpareigojo TLK, kad jos patikrintų ir įvertintų, kaip gydymo įstaigose vykdomi sutartiniai įsipareigojimai neimti iš pacientų papildomų mokesčių ar priemokų teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis. Taip pat A. Sasnauskas nurodė TLK, kad jos įpareigotų gydymo įstaigas viešai skelbti informaciją apie minėtas paslaugas. Kur geriausia skelbti šią informaciją, turėtų nuspręsti pačios gydymo įstaigos. Svarbu, kad ji būtų skelbiama prieinamoje vietoje ir gerai matoma pacientams.

Tuo siekiama užtikrinti būtinos informacijos pacientams teikimą visose gydymo įstaigose.

VLK primena, kad paciento teisė gauti informaciją apie gydymo kainas yra reglamentuota Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme, o ją teikti įpareigoja Sveikatos sistemos įstatymas. Be to, TLK, sudarydamos sutartis su gydymo įstaigomis, reikalauja, kad informacija būtų skelbiama matomoje vietoje, kaip ir numatyta sutartyse.

VLK pastebi, kad pacientai, nerasdami tokios informacijos ar negaudami atsakymų į rūpimus klausimus (pavyzdžiui, kodėl prašoma sumokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, o gydantis stacionare siūloma patiems nusipirkti vaistų ar medicinos pagalbos priemonių), dažnai kreipiasi į ligonių kasų specialistus, norėdami sužinoti, kaip yra iš tiesų. Jie prašo patarti, kur ieškoti teisybės, jei, jų manymu, pažeistos pacientų teisės.

VLK pataria pirmiausia visus rūpimus klausimus bandyti išsiaiškinti gydymo įstaigoje. Pacientams, atvykusiems į gydymo įstaigą, patariame labiau domėtis, būti reikliems ir informacijos ieškoti skelbimų lentose, teirautis ten dirbančių specialistų. Būna atvejų, kai gydymo įstaigoje paklausus apie priemokas aiškaus atsakymo negaunama. Jei iš gydančio gydytojo nesulaukiate aiškaus atsakymo, kodėl reikia mokėti priemokas, kreipkitės į įstaigos administraciją. Svarbu žinoti, kad informacijos teikimo tvarką pacientams nustato įstaigos vadovas, tad, jei svarbios informacijos nepavyksta gauti iš gydančio gydytojo, rasti skelbimų lentoje ar interneto svetainėje, galima kreiptis į įstaigos administraciją.

Jeigu gydymo įstaigoje gauti atsakymai paciento netenkina, jis gali rūpimus klausimus pateikti ligonių kasoms bendruoju el. pašto adresu info@vlk.lt arba telefonu 8 700 88888.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų