Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Odos dariniai, kuriuos verčiau pašalinti

Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-03 09:16:05

Nedaugelis žmonių gali pasigirti tobulai lygia oda, ant kurios nėra nė vieno apgamėlio, pigmentinės dėmelės ar kitokio odos darinio. Rūpinantis, kaip išlaikyti sveiką odą, derėtų žinoti kiekvieną apgamėlį ir sekti naujų darinių atsiradimą, kad būtų galima laiku užkirsti kelią piktybinių navikų atsiradimui bei kitoms ligoms. Antra vertus, didesnė dalis ant odos atsirandančių darinių yra gerybiniai ir dažniausiai kelia tik estetinį diskomfortą. Verta žinoti apie dažniausiai pasitaikančius odos darinius, kad netektų panikuoti, kai tam nėra pagrindo, ir nenukelti vizito pas gydytoją, kai reikalinga specialisto konsultacija. Apgamų tema labai plati, tad šį kartą sutelksime dėmesį į kitus dažniau pasitaikančius sveikatai pavojaus nekeliančius odos darinius.

Odos dariniai ant kaklo
Odos dariniai / Pranešimo autorių nuotr.

Karpos

Karpos yra dariniai, atsirandantys dėl viruso. Dažniausiai karpos užauga ant plaštakų, mat jų odos paviršius turi daugiausia sąlyčio tiek su kitais žmonėmis, tiek su mus supančiais daiktais. Pėdos yra dar viena tipiška karpų pasirodymo sritis. Karpos kur dažniau kamuoja žmones, turinčius egzemą, linkusius į odos sausumą bei atopiją.

Pačios karpos nekelia pavojaus sveikatai. Jų atsiradimą dažnai lemia odos būklės suprastėjimas bei bendras organizmo nusilpimas. Vis tik, vos tik pastebėjus karpą išsyk kyla noras kuo greičiau jos atsikratyti. Kad karpos niekada nedžiugino liudija ir begalė liaudiškų karpų naikinimo receptų. Pastaraisiais galima pasidomėti dėl pramogos, tačiau karpų gydymą patikėkite specialistams, kurie, įvertinę situaciją, parinks efektyviausią gydymo būdą – šalinimą lazeriu, elektrochirurginiu metodu, krioterapiją ar kitą gydymą vaistais.

Papilomos

Papilomomis vadinamos mažos pailgos odos išaugėlės, kabančios ant plonos kojelės. Panašiai, kaip karpos, tai yra virusinis odos susirgimas, kuris nekelia pavojaus sveikatai. Papilomos dažniausiai atsiranda vietose, kur yra šilta ir oda patirią trintį. Pavyzdžiui, kaklo srityje papilomų gali atsirasti, kai odą dirgina nuolat nešiojami papuošalai arba siaura marškinių apykaklė. Taip pat dažnai papilomų galima aptikti pažastų ar kirkšnių srityje, po krūtimis ar tarpukojyje. Kartais papilomų atsiradimą gali paskatinti cukrinis diabetas bei skydliaukės ligos, todėl pastebėjus ir kitų negalavimų, verta skirti daugiau dėmesio savo sveikatai.

Papilomos niekada nesupiktybėja, todėl šalinamos tik dėl estetinių priežasčių. Išties, papilomų „vėrinys“ ant kaklo nė kiek nepuošia. Nepatogiose vietose atsiradusios odos ataugėlės gali kliudyti skutantis, būti spaudžiamos rūbų ir panašiai. Papilomų šalinimas lazeriu – vienas saugiausių ir efektyviausių būdų jas panaikinti be randelių. Papilomos taip pat gali būti šalinamos chirurginiu būdu arba šalčiu.

Ksanteliazmos

Vokų odoje susidariusios nedidelės gelsvos plokštelės, vadinamos ksanteliazmomis. Dažniausiai jos susidaro kaupiantis cholesteroliui. Tai sveikatai nepavojingi gerybiniai augliai. Šis odos pakitimas dažniausiai atsiranda vyresniame amžiuje. Viena iš ksanteliazmų atsiradimo priežasčių gali būti cholesterolio apykaitos sutrikimas, todėl pastebėjus šiuos odos darinius verta atlikti kraujo tyrimus. Laiku nustačius blogojo cholesterolio perteklių bei pradėjus koreguoti situaciją, užbėgsite už akių rimtesnėms kraujotakos sistemos ligoms.

Nors ksanteliazmos nėra pavojingos sveikatai, tačiau kelia didelį diskomfortą dėl savo nepatrauklios išvaizdos. Be to, dėl specifinės lokacijos gana sudėtinga šiuos darinius užmaskuoti. Ksanteliazmos gali būti saugiai pašalintos lazeriu, kartais naudojamas ir chirurginis arba elektrokoaguliacijos metodas.

Seborėjinė keratozė

Seborėjinė keratozė gali būti supainiota su apgamu, vis tik šio gerybinio darinio struktūra yra kitokia. Tai odoje iškilusios šiurkštaus paviršiaus plokštelės, kurių spalva gali būti nuo šviesiai iki tamsiai rudos. Jų plotas gali įvairuoti nuo kelių milimetrų iki delno dydžio. Daugiau seborėjinių keratozių atsiranda su amžiumi – dažnai pradeda atsirasti nuo 30 metų, o sulaukus 50-70 metų jų skaičius ima dar labiau augti.

Seborėjinė keratozė nėra pavojinga, tačiau gali būti panaši į apgamą ar melanomą, todėl jas turėtų apžiūrėti ir įvertinti gydytojas dermatologas. Jei darinys yra matomoje kūno vietoje, verta apsvarstyti galimybę ją pašalinti lazeriu.

Pastebėjus nepatrauklių arba nerimą keliančių odos pokyčių verčiau nenumoti ranka, o kreiptis į specialistus, esant poreikiui, atlikti išsamesnius tyrimus. Taip pat derėtų nepamiršti, kad galima pasinaudoti galimybe pašalinti diskomfortą keliančius odos darinius lazerinėmis technologijomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų