Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Odontologai mini profesinę šventę: kodėl šie metai išskirtiniai ir kuo svarbi šv. Apolonija?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-02-09 09:53:44

Vasario 9-oji – svarbi data odontologų bendruomenei. Šią dieną minima Tarptautinė odontologų – šv. Apolonijos diena. Kodėl šį kartą ši šventė neįprasta ir kuo odontologų bendruomenei tokia svarbi šv. Apolonija?

Senukas odontologo kėdėje
© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Šv. Apolonijos istorija

Istorija byloja, kad Apolonija buvo įtakingo Aleksandrijos valdininko dukra, gyvenusi imperatoriaus Filipo valdymo ir krikščionių persekiojimo laikais. Dauguma krikščionių pabėgo iš Aleksandrijos, išskyrus kelis, įskaitant Apoloniją, kuri čia pamokslavo ir lėmė daugelį atsivertimų.

Dėl atsisakymo pripažinti romėnų dievus ir išsižadėti Kristaus, Apolonija buvo persekiojama ir kankinama. Apie jos kankinystę yra kelios legendų. Viena pasakoja, kad pagonims sukilus prieš krikščionis Apolonija buvo užpulta pagonių minios, reikalaujančios atnašauti stabams. Atsisakius tai daryti, minia apmėtė Apoloniją akmenimis ir išmušė dantis.

Kita legenda pasakoja, kad ji buvo suimta ir kankinta, kad išsižadėtų savo tikėjimo. Budelis replėmis išrovė Apolonijai dantis, o minia, stebėjusi kankinimą, grasino ją gyvą sudeginti. Apolonija paprašė, kad ją atrištų pasimelsti, o po maldos pati šoko į ugnį.

Tai įvyko 249 metais, o šis drąsios moters pavyzdys tveriant kančią taip pakerėjo žmones, kad gimė trečioji legenda, pasakojanti, esą kenčiant dantų skausmą reikia tik ištarti Apolonijos vardą ar paprašyti jos užtarimo ir skausmas atlėgs.

300-aisiais metais Apolonija paskelbta šventąja kankine ir jos kultas greitai paplito po visą Europą. Ji simboliškai yra vaizduojama stovinti, vilkinti ilgu rūbu ir apsiaustu, rankose laikanti palmės šakelę (kankinių simbolį) ir reples su dantimi (jos kankinimo įrankį). Ilgą laiką buvusi dantų skausmą kenčiančių globėja, šv. Apolonija XVIII a. garsaus prancūzų chirurgo-odontologo P. Fušaro iniciatyva pradėta laikyti gydytojų odontologų globėja. P. Fušaras siekė, kad sugedę pacientų dantys būtų ne šalinami, kaip buvo įprasta tais laikais, bet gydomi ir atkuriami.

Odontologų ir burnos priežiūros specialistų pagerbimas

Laikantis ilgamečių tradicijų, LR odontologų rūmai kasmet organizuoja Tarptautinės odontologų – šv. Apolonijos dienos minėjimą, kurio metu apdovanojami iškiliausi, labiausiai profesinėje, mokslinėje ir visuomeninėje veikloje nusipelnę gydytojai odontologai ir burnos priežiūros specialistai.

Dėl šalyje esančios epidemiologinės situacijos, šiemet minėjimas pirmą kartą istorijoje vyks nuotoliniu būdu. Vasario 13 dieną odontologų bendruomenei bus transliuojamos šv. Mišios, skirtos pagerbti šv. Apoloniją, bei specialus šventinis filmas, kurio metu bus pristatytos pagrindinės apdovanojimų nominacijos: šv. Apolonijos, Burnos higienisto ir Dantų techniko, taip pat geriausia „Odontologų rūmų žinių“ klinikinė publikacija, padėkos nusipelniusiems Rūmų nariams ir rėmėjams.

Pagalba autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams

Šiemet LR odontologų rūmai Tarptautinės odontologų – šv. Apolonijos dienos proga nusprendė suvienyti jėgas su Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčia. Odontologų bendruomenė kviečiama padėti jautriai visuomenės daliai – autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.

Autizmo spektro sutrikimas – tai visą gyvenimą trunkantis žmogaus sutrikimas, nuo kurio neatsiejamas kalbos bei socialinės žmogaus raidos deficitas. Vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimą, integracija į visuomenę yra svarbi ne tik jų pačių, bet ir visų mūsų atžvilgiu.

Tam, kad integracija būtų veiksmingesnė, Klaipėdos šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios broliai pranciškonai už gautas aukas ketina surengti vasaros stovyklą autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams.

Prisidėti pagal galimybes prie šios iniciatyvos galima aukojant čia: https://www.viltiesmiestas.lt/parama (kaip mokėjimo paskirtį nurodyti auką autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų