Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Odą atjauninti padeda pomidorai

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2012-10-19 00:00:49

Pamirškite brangius kremus, nes jūsų odos elastingumą, apsaugą nuo žalingų aplinkos faktorių garantuoja pomidorai, - sako mokslininkai. Testai parodė, kad valgiui vartojami apdoroti pomidorai apsaugo odą nuo žalingo saulės poveikio, senėjimo ir priešlaikinių raukšlių susidarymo.

Pomidorai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Vertingasis likopenas

Amžių įveikiantis pomidorų komponentas yra likopenas - natūralus pigmentas, nudažantis pomidorus raudona spalva. Tai galingas antioksidantas, kuris neutralizuoja laisvus radikalus ne tik odoje, tačiau apsaugo nuo osteoporozės, krūties, plaučių, prostatos vėžio. Pigmentas netirpus vandenyje, todėl jo akmenys sunkiai nusivalo nuo paviršių.

 Didesnis likopeno kiekis randamas apdorotuose pomidoruose, kurie naudojami kečupo, pastos, sriubų  ar sulčių gamybai, nes čia likopenas keičia savo struktūrą, taigi yra lengviau pasisavinamas. Likopeno randama papajoje, erškėtuogėse ir net 70 kartų daugiau Kinijoje augančiame vaisiuje, vadinamame saldžiuoju moliūgu arba dangišku vaisiumi. Dar likopeno, sakė dietologė Žana Antonova, yra melionuose, rožiniuose greipfrutuose, šviežiuose ir džiovintuose abrikosuose.

„Likopeno kiekis maiste priklauso nuo augalo rūšies (pvz.,  raudoni pomidorai turės daugiau likopeno nei geltoni), klimato, auginimo sąlygų, gaminimo būdų. Geriausiai likopenas pasisavinamas kartu su riebalais. Termiškai apdorojant likopeno kiekis padidėja, nes jis atpalaiduojamas ir padidėja biologinis prieinamumas, sustiprėja antioksidacinis poveikis. Tačiau jei temperatūra didesnė nei 90 laipsnių, didėja likopeno praradimas“, - paaiškino dietologė.

Įrodytas apdorotų pomidorų poveikis odai

 Anglijoje pristatyta klinikinė studija, kurioje įrodytas teigiamas apdorotų pomidorų poveikis moterų odai. 12 savaičių studijos dalyvės vartojo po penkis valgomuosius šaukštus (55 g) standartinės pomidorų pastos kartu su 10 g alyvuogių aliejaus kasdien. Kontrolinę grupę sudarė 21 - 47 metų amžiaus moterys, vartojusios tik alyvuogių aliejų. Abiejų grupių moterų oda prieš klinikinį tyrimą ir po jo buvo veikiama ultravioletiniais spinduliais, kurie imitavo saulės spektro dalį.

 Buvo nustatyta, kad moterų, vartojusių apdorotų pomidorų dietą, oda įgyja ypatingų savybių, padedančių apsisaugoti nuo žalingo saulės šviesos poveikio. Jų odoje buvo nustatytas didesnis kiekis prokolageno, suteikiančio odai elastingumo. Odos mitochondrijų DNR pakenkimas, taip pat susijęs su odos senėjimu, buvo mažesnis nei kontrolinės grupės moterų. 33 proc. moterų oda, veikiama ultravioletiniais spinduliais, rečiau parausdavo, nes apdorotų pomidorų SPF apsaugos faktorius aukštas.

Kiek jo vartoti?

 Mokslininkai mano, kad visgi pomidorų vartoti per daug nereikėtų. Suaugęs Anglijos gyventojas vidutiniškai suvartoja mažiau nei vieną miligramą likopeno kasdien, t. y. 25 kartus mažesnį kiekį, vertintiną kaip turintį apsauginį poveikį.  Manoma, kad 8 uncijos (226,8 g)  pomidorų sulčių, 150 g tomatų pastos ar vienos likopeno tabletės per dieną pakaktų kraujo likopeno kiekiui organizme padidinti.

Tuo labiau kad likopeno antioksidantinis, energetinis ir priešvėžinis poveikis yra ne tik lokalus. Jo svarba mažinant padidėjusį kraujospūdį, širdies ligų riziką ar vėžinių ląstelių augimą yra įrodyta kitomis studijomis.

Gydytoja dietologė Ž. Antonova pataria per dieną suvalgyti ne mažiau nei 300 gramų daržovių, nebūtinai vien pomidorų.

„Pomidorai - ne tik likopeno, bet ir vitaminų A, B, C, karotino, įvairių mineralų, skaidulų šaltinis. Visi jie organizmui reikalingi“, - sakė ji ir pridūrė, jog naudingiau valgyti pomidorą nei gerti jo sultis.

Šaltinis:

https://www.dailymail.co.uk/health/article-2155595/Tomatoes-help-skin-young-protect-sunburn.html

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų