Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis ketvirtadienį susitiko su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga ir aptarė svarbiausius sveikatos apsaugos reformos klausimus. Vis dėlto ne į visus klausimus atsakymai buvo išgirsti, taip pat kai kurie jų kritikuotini, pavyzdžiui, neproporcingas atlyginimų didinimas medikams esą pažeidžiant Konstituciją, nenoras Valstybinės ligonių kasos jungti prie Finansų ministerijos, taip pat „vaistų“ nuo medikų emigracijos paieškos.
Žada permainas rajonams
Daugiausia dėmesio susitikime skirta rajoninių ligoninių klausimui. Ministras A. Veryga portalui VLMEDICINA.LT sakė, kad rajoninėms ligoninėms šiandien kyla nemažai iššūkių: „Pirmiausia – mažėja galimų ir pacientų, ir gyventojų skaičius, gydytojų skaičius kelia grėsmę paslaugų užtikrinimui. Dar vienas svarbus dalykas – pacientų saugumas, kai nebelieka pakankamo skaičiaus procedūrų. Su tuo būtent bus susiję pokyčiai ateityje – su rajonų ligoninėmis“, – žadėjo A. Veryga.
Pokyčių variantai esą svarstomi įvairūs, pradedant regioninių ligoninių jungimu prie didesnių. Tai esą būtų daroma tam, kad būtų galima užtikrinti atvažiuojančių konsultantų galimybę.
„Kai kurios ligoninės jau yra tą padarę, kai kurios yra išsakiusios tokį norą. Tai čia vienas iš variantų. Taip pat tose ligoninėse vystyti slaugą, geriatriją, atsisakyti tų paslaugų, kurių nebėra ten kam gauti“, – kalbėjo ministras.
Tarp paslaugų, kurių būtų galima atsisakyti: vaikų skyriai, akušerija, ginekologija, chirurgija. „Planuojama centralizuoti greitosios medicinos pagalbos centro paslaugas, kad galima būtų greičiau pacientus nuvežti“, – pokalbio detales atskleidė A. Veryga.
Sulaukė atsakymų ne į visus klausimus
Vis dėlto Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis VLMEDICINA.LT sakė, kad ne į visus klausimus išgirdo atsakymus, esą sutarta, kad dalį jų ministras dar atsakys raštu: „Ministras nežinojo, neturėjo informacijos, pavyzdžiui, tokiu klausimu kaip slaugos lovos. Kaip žinote, buvo numatyta, kad regioninėse ligoninėse slaugos lovų turi padaugėti 2-2,5 karto. Tai regioninėse ligoninėse masiškai uždaromos slaugos lovos, jos naikinamos, mažinamos. O tuo metu antrinio lygio ligoninėse atsirado tretinio lygio regioninių ligoninių lovos, kas yra fenomenalus dalykas. Aš paprašiau ministro, kad pateiktų man skaičiavimus, kiek per paskutinius 15 metų būtent tretinio lygio lovų antrinio lygio ligoninėse padaugėjo. Mes tada ir matysime, kur restruktūrizavimo ketvirtas planas eina“.
Kaip su atlyginimais?
Anot R. Žemaitaičio, paliestas ir medikų atlyginimų klausimas ir ministro iškelta mintis taikyti kitą koeficientą bei kaupiamąjį balą regioninių ligoninių gydytojams bei slaugytojams. Neseniai išplatintame Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime teigiama, kad „universitetų klinikų gydytojai gauna 300-400 Eur mažiau negu regioninių ligoninių gydytojai“. R. Žemaitaitis atkreipė dėmesį į tai, kad ministerijos 2016-ųjų metų ataskaita kalba priešingai – esą rajoninių ligoninių darbuotojų atlyginimai ženkliai mažesni nei respublikinių.
„Ministrui pasakiau, kad tokia iniciatyva bus prieštaravimas 2013 m. Konstitucinio Teismo sprendimui, kuriame yra pasakyta, kad medicinos personalo darbuotojų atlyginimai turi kilti proporcingai visiems, įtraukiant ir slaugytojus, ir gydytojus, ir aptarnaujantį visą personalą“, - teigė R. Žemaitaitis.
A.Veryga, kalbėdamas su VLMEDICINA.LT sakė, kad šįmet yra galimybė didinti atlyginimus maždaug 8 proc. Tuo metu R.Žemaitaitis atkreipė dėmesį į tai, kad 8 proc. siūloma didinti atlyginimus respublikinių ligoninių medicinos darbuotojams, o visos kitos turėtų didinti finansavimą „iš savęs“.
„Ligonių kasos atsiuntė sutartį - pirmą kartą Lietuvos istorijoje balandžio mėnesį, dar nėra to buvę, – ir finansavimas kai kurioms regioninėms ligoninėms net du kartus sumažintas, o kai kurioms aptarnavimo sferoms – net iki dešimties kartų“ , – dėstė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas.
„Vaistai“ nuo emigracijos
Susitikime aptartas ir opus emigracijos klausimas. Pasak A. Verygos, iš Lietuvos medikus veja ne vien atlyginimai: „Yra ir kitų priežasčių, kodėl žmonės išvažiuoja: galimybė save realizuoti, kelti kvalifikaciją ir galų gale galimybė rasti darbą. Tai susiję su rezidentūros vietų planavimu, su gydytojų skaičiaus planavimu, atitinkamu specialybių planavimu. Stengiamės kompleksiškai į tai pasižiūrėti, kad tai nebūtų vien tik atlyginimų, bet ir darbo sąlygų klausimas, technologijų klausimas, nes jaunas specialistas net ir su didele alga, jeigu neturės ką veikti ir jam bus darbas neįdomus, matyt, irgi žvalgysis į kitas šalis“, – kalbėjo ministras.
Tuo metu R.Žemaitaitis nemato šio klausimo kompleksiškumo. Jo nuomone, emigracijos mastus galėtų sumažinti tik pakelti atlyginimai. „Gydytojai iš Kauno važiuoja dirbti į Panevėžį, o iš Panevėžio reabilitologai važiuoja dirbti į Druskininkus. Paklausti, kodėl tai daro, atsako, jog Druskininkuose gauna 500 Eur daugiau atlyginimo“, – pavyzdžių davė R. Žemaitaitis.
Anot jo, jei gydytojas, slaugytojas ar aptarnaujantis personalas gauna adekvatų atlyginimą, jam jokio skirtumo, ar jis bus Švėkšnoje, ar jis bus Šilalėje, ar Tauragėje – jam esą svarbu jausti komfortą, pagrindą po kojomis: „Tai išsprendė Lenkija, padidinusi atlyginimus jiems iki dešimt kartų“.
Jungti ar nejungti?
Nuomonės išsiskyrė ir dėl Valstybinės ligonių kasos jungimo prie Finansų ministerijos. Ministras suabejojo tokio sprendimo logiškumu ir teigė, kad šiuo klausimu tikrai nevertėtų skubėti: „Ligonių kasos turi ir kitų funkcijų – ne tik skaičiuoti pinigus. Jos turi ir daugiau užduočių, susijusių su tam tikromis specifinėmis sveikatos kompetencijomis. Nemanau, kad ligonių kasas reikėtų dirbtinai jungti prie Finansų ministerijos. Priešingai, reikėtų išlaikyti jas pakankamai specifiškas, sveikatos sistemos akiratyje“, – nuomonę dėstė A. Veryga.
Jo teigimu, derybų klausimas galėtų būti tik toks, ar tikrai reikia atskirų vienetų, veikiančių regionuose, ar tai vis dėlto galėtų būti labiau centralizuota.
R. Žemaitaitis pasisakė už Ligonių kasos jungimą prie Finansų ministerijos. „Negali būti politikos formuotojas, prižiūrėtojas ir kontrolė vienose rankose. Šiandien yra visiškai nenormali situacija, kad Sveikatos apsaugos ministerija perveda pinigus ligonių kasoms, o šios perveda ligoniams. Išvis nesuvokiami dalykai. Ministras traktuoja, kad per ligonių kasas jie gali formuoti politiką, mano galva, kaip tik priešingai, ligonių kasos yra kontrolinis mechanizmas. Mokesčių inspekcija, nustatydama kokius grubius pažeidimus, išrašo baudą, ligonių kasos, lygiai taip pat nustačiusios ligoninėje pažeidimus, gali irgi pritaikyti tą pačią baudą“, – kalbėjo R. Žemaitaitis. Jo nuomone, ligonių kasos vienareikšmiškai turėtų būti prijungtos prie Finansų ministerijos.
Sutaria dėl rezidentų
Vienu klausimu susitikime pozicijos vis dėlto sutapo – regionuose turėtų dirbti rezidentai. Anot A. Verygos, specialistų prievarta niekas į regionus nenuvarys, todėl reikia galvoti mechanizmus, kaip juos ten pritraukti.
„Todėl kalbame apie gydytojus rezidentus, kad jie galėtų į tokias ligonines važiuoti ir jau atlikti ten dalį rezidentūros, dirbdami savotiškai kaip gydytojai. Galbūt regionai juos sudomintų likti pamačius aplinką“, – teigė A. Veryga. Žinoma, ten, kur gyventojų skaičius drastiškai mažėja ir regionai traukiasi, nebus galimybės išlaikyti kai kurių skyrių, o gal net ir ligoninių, nes esą tiesiog neliks kam ten teikti paslaugas.
„Jeigu koks rezidentas būtų Šilalėje, Rietave ar Širvintose, mes problemos nematytume. Aš manau, tai reikia kuo greičiau leisti. Jeigu jau matome, kad ligonis sunkios būklės, su tam tikrais simptomais, automatiškai veži į universitetinę arba respublikinę ligoninę, ir problemų nėra“, – sakė R. Žemaitaitis.