Niekaip nepavyksta numesti nereikalingų kilogramų ? Priežastis gali būti miego trūkumas.
Miegas yra vienas iš svarbių geros sveikatos veiksnių. Kokybiškas miegas padeda išlaikyti gerą kraujo spaudimą, sumažina tikimybę susirgti diabetu, nutukimu, depresija ir atsirasti nerimo sutrikimams, stiprina imunitetą, gerina bendrą kitos dienos produktyvumą.
Antsvoris ir miegas yra tiesiogiai susiję. Mokslininkai nustatė, kad trūkstant miego mažėja hormono leptino kiekis (leptinas yra organizme gaminamas hormonas, kuris svarbus alkio ir sotumo pojūčiui – pavalgius jo koncentracija didėja ir mes jaučiamės sotūs), o padidėja kito – grelino (alkio hormono) koncentracija. Grelinas siunčia į smegenis specialų signalą ir mes jaučiame alkį.
Taip pat svarbu ir tai, kad miego trūkumas ne tik stimuliuoja apetitą, bet kartu ir sukelia norą valgyti daug kalorijų turintį maistą, ypač saldumynus. Miego trūkumo ir nutukimo ryšį patvirtino JAV atliktų tyrimų rezultatai. Tie žmonės, kurie miega mažiau nei 6 valandas, turi 30 proc. didesnę tikimybę nutukti negu tie, kurie miega ilgiau.
Labai svarbu yra ne tik miego trukmė, bet ir aplinka, kurioje miegama. Miegamajame neturėtų būti šviesos šaltinių. Geriausias miegas – visiškoje tamsoje. Šalia lovos nerekomenduojama laikyti mobilaus telefono ar kitų panašių prietaisų. Jei pastebite, kad atsikeliate nepailsėję, irzlūs ar kamuojami peršalimo simptomų (pavyzdžiui, užgulta nosis) – priežastis gali būti miego aplinkos higiena. Štai, pavyzdžiui, anksčiau buvo rekomenduojama įsigyti spyruoklinius čiužinius ir miegoti natūralioje patalynėje. Šiandien jau moksliškai įrodyta, kad patalynė geriau sintetinė, dirbtinio pluošto, skalbiama 60 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje ir keičiama kas savaitę, o čiužinys – putų poliuretano, mat jame nesiveisia daugelio alergijų ir rimtų ligų priežastis – dulkių erkutės. Patalpoje, kurioje miegate, geriau nelaikyti kilimų, pliušinių žaislų ir kitų gausiai dulkes kaupiančių daiktų – švarus ir grynas oras labai svarbus miegui kokybei.
Įdomu tai, kad neigiamą poveikį turi ir per ilgai trunkantis miegas. Vienos naujausių studijų, atliktos Kalifornijos miego centre, įrodė, jog ilgiausiai gyvena tie žmonės, kurie vidutiniškai miega 6,5-7,5 valandos. Trumpiau gyvena miegantys mažiau nei 6,5 ar miegantys per ilgai. Beje, terminas „per ilgai“ taikomas 8 valandas ir ilgiau trunkančiam miegui.
Taigi 6,5-7,5 val. yra optimali ir pakankama miego trukmė suaugusiam žmogui, kad būtumėte sveiki, geros nuotaikos ir dailios figūros.