Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Neuroendokrininiai navikai: diagnostika, gydymas, stebėsena

Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-23 13:43:45

Lapkričio mėnesį visame pasaulyje minima neuroendokrininių navikų žinomumo diena – taip siekiama atkreipti visuomenės ir specialistų dėmesį į labai specifinius bei retus piktybinius navikus. Jais Lietuvoje kasmet suserga apie septyniasdešimt žmonių, kurie iki paskutiniųjų ligos stadijų nejunta jokių simptomų arba simptomai sutampa su būdingais kitoms ligoms požymiais.

Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Nacionaliniame vėžio institute jau daug metų gydomi ligoniai, sergantys retomis neuroendokrininėmis ligomis. Institute atliekama neuroendokrininių (NE) navikų diagnostika ir gydymas. Šių metų rudenį pradėta aktyvios ilgalaikės pacientų, sergančių neuroendokrininiais virškinamojo trakto navikais, stebėsenos programa.

“Neuroendokrininiai navikai išsivysto iš hormonus ar kitas biologiškai aktyvias medžiagas išskiriančių ląstelių, paplitusių daugelyje žmogaus organizmo vietų, – sako Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus vedėja gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė. – Dažniausiai neuroendokrininių navikų aptinkama virškinimo trakte (70 proc. atvejų) ir plaučiuose (25 proc. atvejų), taip pat jų gali būti skydliaukėje, antinksčiuose ir kituose vidaus organuose.“

Gydytoja onkologė chemoterapuetė dr. Birutė Brasiūnienė. Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Pasak dr. B. Brasiūnienės, progresuojant ligai navikas išskiria biologiškai aktyvias medžiagas, kurios dažnai sukelia specifinį sindromą, vadinamą karcinoidiniu. Jam būdingi karščio ir raudonio pylimo epizodai, viduriavimas, dusulys, širdies veiklos sutrikimai.

„Labai svarbu mokėti atpažinti NE navikų keliamus simptomus, atlikti specifinius tyrimus šiai retai ligai diagnozuoti bei parinkti tinkamą efektyvų gydymą. NE navikų gydymo eiga, rezultatai, išgyvenamumas skiriasi nuo kitos kilmės vėžio eigos ir gydymo rezultatų. Net išplitusiais NE navikais sergantys ligoniai, tinkamai gydomi, gali išgyventi iki 8–10 metų“, – sako gydytoja onkologė chemoterapeutė.

Per pastarąjį dešimtmetį NE navikų diagnostika tikrai patobulėjo. NE navikų diagnostikoje naudojami specifiniai radiologiniai (somatostatinų receptorių scintigrafija, DOTATOC) ir laboratoriniai tyrimai (chromogranino A, neuronospecifinės enolazės). Histologinio tyrimo metu tiriami specifiniai naviko žymenys, nustatomas piktybiškumo laipsnis, mitozinis aktyvumas, kuris svarbus parenkant gydymą. NE navikų gydymas apima onkologijoje dažnai naudojamus metodus – chirurginį gydymą, chemoterapiją, novatoriškais preparatais pagrįstą biologinę terapiją bei specifinius gydymo metodus – gydymą somatostatinų receptorių analogais, radionuklidų terapiją ir kt.

NE navikų gydymą rekomenduojama koncentruoti Retų ligų kompetencijos centruose, kuriuose veikia daugiadisciplinė specialistų komanda. Pirmiausia tai yra labai svarbu ligoniams, sergantiems NE navikais, nes leidžia užtikrinti kokybišką, kartais sudėtingų tyrimų reikalaujančią diagnostiką ir skirti įrodymais pagrįstą šiuolaikinį NE navikų gydymą. Be to, NVI šalia praktinio klinikinio darbo vykdo ir mokslinę veiklą, todėl tokių pacientų koncentravimas, leistų kaupti patirtį, žinias apie retų navikų paplitimą, elgseną, gydymą.

Atlikta pacientų apklausa

Tarptautinis neuroendokrininio vėžio aljansas atliko pacientų, sergančių neuroendokrininiais navikais, apklausą. Šis tyrimas parodė, jog gydymo rezultatai geresni tų pacientų, kurie lankosi specializuotuose centruose ir yra gydomi daugiadisciplinės specialistų komandos – onkologo, chirurgo, branduolinės medicinos specialisto, gastroenterologo, endokrinologo, slaugytojo ir patologo.

Respondentai, lankęsi specializuotuose centruose (palyginti su tais, kurie nesilankė spcializuotuose centuose), nurodė geresnius rutininių tyrimų rezultatus (90 proc. ir 79 proc.), ligos simptomų pokyčius (78 proc. ir 67 proc.), geresnę bendrą savijautą (77 proc. ir 63 proc.), atsiradusį norą dalyvauti klinikiniuose tyrimuose (48 proc. ir 36 proc.). Specializuotų centrų pacientai pažymėjo gerą koordinuotą medikų komandos darbą ir savo norą bendradarbiauti su jais. Šie pacientai buvo geriau nusiteikę emociškai. 85 proc. pacientų, bent kartą per metus apsilankantys specializuotuose centruose, labiau tikėjo gaunantys geriausią gydymą, palyginti su 67 proc. pacientų, kurie nesilanko specializuotuose centruose.

Naujiena Nacionaliniame vėžio institute

Viename iš Lietuvoje veikiančių NE navikų kompetencijos centrų Nacionaliniame vėžio institute nuo šių metų rudens pradėta „Pacientų koordinavimo programa“ – aktyvios ilgalaikės pacientų stebėsenos programa, kurioje gali dalyvauti sutikimą pasirašę pacientai, sergantys neuroendokrininiais virškinamojo trakto navikais. Programos tikslas yra NE navikais sergančių ligonių, kuriems NVI atlikti specialūs tyrimai ir/ar gydymas, nuolatinė aktyvi stebėsena toje pačioje gydymo įstaigoje. Tai leistų laiku nustatyti galimus šalutinius gydymo reiškinius, ligos atkrytį ir kuo greičiau imtis reikiamų veiksmų.

Neabejotina, kad programos įgyvendinimas pagerins pacientų gyvenimo kokybę, anksti diagnozavus ligos atkrytį pavyks ir pagerinti galutinius gydymo rezultatus, ir prailginti pacientų gyvenimo trukmę. Nacionalinis vėžio institutas atitinka neuroendokrininių navikų kompetencijos centrui keliamus reikalavimus: jame yra būtina diagnostinė įranga, dirba patyrę specialistai, periodiškai gilinantys savo žinias specializuotose aukštos kvalifikacijos Europos šalių medicinos įstaigose, o svarbiausia – Institute jau sukauptas daugiadisciplinės komandos darbo patyrimas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų