Sekmadienis, 2024.09.15
Reklama

Krūties vėžiu sergantiems pacientams jau kompensuojamas „Prosigna“ tyrimas

Šaltinis: vlmedicina | 2022-02-03 15:12:03

Nuo vasario 1 d. įsigaliojo sveikatos apsaugos ministro įsakymas dėl genetinio „Prosigna“ tyrimo, kuris padeda spręsti dėl veiksmingiausio ir saugiausio ankstyvo krūties vėžio pooperacinio gydymo, skyrimo tvarkos. Genetinis testas „Prosigna“ padės gydytojams onkologams paskirti tikslesnį personalizuotą gydymą krūties vėžiu sergantiems pacientams.

Mikroskopas
Laboratorija / Graphicstock.com

Ankstyvų (I ir II) stadijų krūties vėžiu sergantiems pacientams, kurių navikai pasižymi estrogenų ir (ar) progesteronų receptorių raiška bei nepasižymi HER2 receptorių raiška, gydytojų konsiliumo sprendimu po operacijos gali būti atliekamas genetinis krūties vėžio molekulinių žymenų tyrimas „Prosigna“. Tai vienas iš galimų genetinių tyrimų, kurio metu vertinama 50-ies naviko genų raiška. Šis tyrimas kartu su gydytojų patologų atliekamais imunohistocheminiais tyrimais padeda įvertinti naviko biologinį tipą ir ligos atsinaujinimo riziką.

Pacientą genetiniam tyrimui siunčia gydytojas onkologas chemoterapeutas prieš pradedant medikamentinį gydymą. „Tyrimo atlikimui yra reikalinga paciento naviko operacinė arba biopsinė medžiaga. Tyrimas atliekamas naudojant NanoString nCounter® Dx įrangą, o tyrimo atlikimas užtrunka nuo trijų iki septynių dienų. Gauto tyrimo rezultatai padeda įvertinti, kokia yra rizika ligai atsinaujinti netaikant chemoterapinio gydymo ir skiriant vien hormonoterapiją per dešimt metų“, – sako Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Genetinės diagnostikos laboratorijos vedėja doc. dr. Rasa Sabaliauskaitė.

Pasak NVI gydytojos onkologės chemoterapeutės Monikos Drobnienės, „Prosigna“ tyrimas naudingas papildomai vertinant naviko augimo greitį, ligos atsinaujinimo riziką, ypač diferencijuojant liuminalinio A ir B tipo navikus, pasižyminčius hormonų receptorių raiška, pagal jų augimo greitį ir agresyvumą pacientėms tiek premenopauzės, tiek pomenopauzės laikotarpiu. „Kitaip tariant, remiantis genetinio tyrimo rezultatais, galėsime tiksliau įvertinti galimą chemoterapinio gydymo naudos ir žalos santykį bei tiksliau paskirti gydymą“, – sako M. Drobnienė.

Gydytoja onkologė chemoterapeutė teigia, jog genetinis krūties naviko „Prosigna“ tyrimas vertina hormonų receptorių raiška pasižyminčio krūties vėžio atsinaujinimo riziką – mažą, vidutinę ar didelę.

„Kuo didesnė ligos atsinaujino rizika, tuo didesnė skiriamos chemoterapijos nauda. Tačiau norėčiau pabrėžti, jog tiesiogiai šis genetinis tyrimas chemoterapijos naudos nevertina. Jei atlikus „Prosigna“ tyrimą nustatoma menka ligos atsinaujinimo rizika, pooperacinės chemoterapijos nauda iš tiesų abejotina. Jei nustatoma didžiulė rizika, kad liga gali sugrįžti, paskirta pooperacinė chemoterapija ją sumažina. Tačiau tiek kliniškai, tiek atlikus papildomus genetinius tyrimus ir nustačius vidutinę ligos atsinaujinimo riziką, chemoterapijos skyrimo tikslingumo klausimas išlieka aktualus ir visuomet sprendžiamas individualiai vertinant visus genetinius, histologinius ir klinikinius parametrus“, – sako gydytoja onkologė chemoterapeutė M. Drobnienė.

Pasak gydytojos onkologės chemoterapeutės, džiugu, jog turime dar vieną iš PSDF biudžeto lėšų kompensuojamą įrankį, leidžiantį taikyti mūsų pacientams personalizuotos medicinos naujoves.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų