Šeštadienis, 2023.03.25
Reklama

Nemokamų kompensuojamų vaistų laukiantys senjorai dar turės palaukti?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-06-26 11:10:45

Šalies vaistinės liepos 1-osios laukia su nerimu: valstybės prižiūrima e. sveikatos sistema nepritaikyta atpažinti 250 tūkst. pacientų, kurie kompensuojamus vaistus nuo liepos turėtų gauti nemokamai. Kada vaistinės galės įgyvendinti naująją tvarką, priklauso nuo e. sveikatos sistemos tobulinimo tempų, - skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Kristina Nemaniūtė-Gagė. Asmeninio archyvo nuotr.

Nuo liepos 1 d. vyresni nei 75 metų amžiaus senjorai, gaunantys mažas pajamas ar turintys negalią, turėtų kompensuojamuosius vaistus gauti nemokamai, nebemokėdami priemokų. Tokią žinią prieš porą savaičių paskelbė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Vyriausybei pritarus naujam priemokų padengimo tvarkos aprašui. Lietuvos vaistinių asociacija sako, kad šie pažadai šiek tiek prasilenkia su realybe, nes iki šiol dar neveikia tam reikalinga e. sveikatos sistema, prižiūrima Registrų centro.

„Liepos 1-oji jau už kelių dienų, o e. sveikatos sistemoje vaistininkai realiuoju laiku vis dar negali patikrinti, ar konkretus asmuo tikrai priklauso mažas pajamas gaunantiems Lietuvos gyventojams. Taip pat nėra galimybės tokių receptų perduoti ligonių kasoms apmokėjimui“, – sako Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Jos teigimu, visos asociacijai priklausančios vaistinės, kuriose dirba daugiau nei 2000 farmacijos specialistų, net neturi galimybių prisitaikyti prie naujosios tvarkos, kol nebus atlikti reikalingi e. sveikatos sistemos pakeitimai.

Kompensuojamųjų vaistų priemokos padengimo naujove, preliminariais SAM skaičiavimais, galėtų pasinaudoti apie 250 tūkst. žmonių. Priemokos kompensavimas reiškia, kad asmuo, kuris iki šiol turėdavo vaistinėje sumokėti kelių eurų priemoką už kompensuojamus receptinius vaistus, dabar tą patį vaistą gaus nemokamai, o priemoka vaistinėms bus kompensuojama iš valstybės biudžeto lėšų.

Už elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo sistemą (ESPBI IS), dar vadinamą e. sveikata, atsakingas Registrų centras. Sukūrus reikalingus programinius pakeitimus, vaistinės ir Valstybinė ligonių kasa turėtų šioje sistemoje keistis informacija apie suteiktas priemokos kompensacijas.

Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė sako, kad šiandien e. sveikatos sistema dar toli gražu neveikia optimaliu režimu, o informacijos mainai nevyksta net likus kelioms dienoms iki naujos tvarkos įsigaliojimo.

„Vakar vaistinių informacinių technologijų specialistai turėjo galimybę testuoti valstybinės e. sistemos naujoves – deja, diegiami sprendimai neveikia net testinėje aplinkoje. Vaistinių nepasiekia informacija, ar pacientui priklauso priemokos kompensacija, todėl jos negali vaistų išduoti nemokamai. Taip pat neįmanoma elektroniniu būdu perduoti tokių receptų į ligonių kasas apmokėjimui, nes sistema tiesiog neatpažįsta duomenų. Savo ruožtu ligonių kasos „nemato“ šių receptų ir negali vertinti, ar kompensacija pritaikyta tinkamai bei apmokėti vaistinėms už tokius receptus“, – aiškina K. Nemaniūtė-Gagė.

Vaistinių asociacijos turimomis žiniomis, Registrų centro užsakymu e. sistemą perprogramuojantys tiekėjai darbus užbaigti planuoja liepos 14 d.

Nepaisant to, vaistinėms naujoji tvarka įsigalioja jau liepos 1 d. Pasak vaistinių asociacijos vadovės, projektą įgyvendinančiai SAM ši situacija puikiai žinoma, tačiau reikalingi e. sveikatos sistemos pokyčiai iki šiol nepadaryti.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
Gydytojai perspėja tėvus: baterijos gali sukelti itin sunkias komplikacijas
Baterijos, iš pirmo žvilgsnio atrodančios nekenksmingai, yra pats pavojingiausias svetimkūnis vaikams, galintis sukelti...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų