Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Naujovė medicinoje – pilvakojų moliuskų įkvėpti klijai

Parengė Justina Karpavičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-08-04 00:02:13

Apsauginės gleivės, kurias gamina šliužai, įkvėpė sukurti naujus biologinius klijus, kurie galėtų sukelti perversmą medicinoje, – rašo bbc.com.

©Graphicstock.com asociatyvioji nuotr.

Šie „bioklijai“ yra neįtikėtinai stiprūs, prisitaikantys prie kūno judesių, prilimpantys prie drėgnų paviršių. Mokslininkų komanda iš Harvardo universiteto (Harvard University) jais naudodamasi netgi sugebėjo „užlopyti“ skylę kiaulės širdyje.

Iki šiol buvo susiduriama su sunkumais išbandant įvairius klijus drėgme – juk įsipjovus į pirštą ir nuplovus žaizdelę po tekančiu vandeniu, joks pleistras tvirtai nesilaikys, jei prieš tai tinkamai nenusausinsite rankų.

Mokslininkai iš minėto universiteto (The university's Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering), galvodami apie šią problemą, atkreipė dėmesį į šliužą, vadinamą kisliuoju arionu (lot. Arion fuscus), kuris apsaugai nuo plėšrūnų išskiria lipnias gleives.

„Bioklijai“ buvo pagaminti iš dviejų komponentų – natūralios šliužų gleivėse rastos rišamosios medžiagos ir biocheminio absorbento. Pirmasis užtikrina lipnumą dėl vykstančios krūvių sąveikos (klijai turi neigiamą krūvį, o organizmo ląstelės – teigiamą). Tokiu būdu klijai tarsi „suauga“ su audinio paviršiumi. Antroji sudedamoji dalis padeda atlaikyti fizinių jėgų poveikį, tempimą.

Bandymai, publikuoti žurnale „Science“, parodė, jog klijai yra nežalingi organizmo audiniams ir tris kartus stipresni už bet kokias kitas medžiagas iki šiol naudotas medicinoje.

„Mes įveikėme didžiulę šių laikų medicinos problemą ir atvėrėme naujas galimybes. Gauta medžiaga būtų plačiai pritaikoma – ji pakankamai tvirta, tačiau kartu ir elastinga, dėl to gali prisitaikyti prie gyvo audinio, pavyzdžiui širdies ar plaučių, judėjimo“, – komentavo mokslininkai.

Manoma, kad „bioklijai“ galėtų būti pritaikyti kaip pleistrai, klijuojami ant odos paviršiaus, arba kaip injektuojamas tirpalas, kuris „užlopytų“ giliau esančias žaizdas ir pats savaime suirtų žaizdai užgijus. Taip pat šie klijai galėtų būti naudojami priklijuoti medicininiams aparatams kūne, pavyzdžiui, širdies elektrostimuliatoriams. Teigiama, kad klijai prilimpa per 3 minutes, o per pusvalandį tampa tokie tvirti kaip kremzlė.

Žinoma, kol kas vyksta pradiniai bandymai ir klijai dar negali būti taikomi gydymui, tačiau tikimasi, kad vieną dieną jie taps neatsiejama medicininių pagalbos priemonių dalimi.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų