Penktadienis, 2025.01.24
Reklama

Naujovė Baltijos šalyse: atidaryta pirmoji ketaminu augmentuotos psichoterapijos klinika

Šaltinis: vlmedicina | 2023-12-12 11:15:03

Šį mėnesį Vilniuje atvėrė duris pirmoji Baltijos šalyse specializuota augmentuotos psichoterapijos klinika, pradėjusi taikyti ketaminu papildytą psichoterapiją (KAP).

Iliustracija: rankos, apgaubusios žmones
Psichoterapija / Pixabay.com

Ketaminu augmentuota terapija (KAP) yra inovatyvus ir legalus, moksliniais įrodymais pagrįstas psichofarmakologinis gydymas, kuomet vaistas ketaminas yra derinamas su psichoterapija.

“Ne paslaptis, jog pasaulis yra psichinės sveikatos krizėje. Savižudybių, depresijos ir nerimo sutrikimų statistika liūdina. Turime pripažinti, jog šiuo metu turimi įrankiai gydymui yra nepakankami ir dėl to jau kuris laikas pasaulyje vyksta naujų terapinių įrankių paieškos. Viena iš šiuo metu populiarių neuromokslų tyrinėjimo sričių – psichoplastogenai, tame tarpe ketaminas, derinami kartu su psichoterapija”, – pranešime žiniasklaidai teigia “Noos klinikos” medicinos psichologė ir bendrakūrėja Lina Radvilaitė.

“Ketaminas jau per 50 metų medicinoje yra gerai žinomas kaip ypač saugus (disocijuojantis) anestetikas, o paskutinius 10 metų mažesnėmis dozėmis pradėtas taikyti ir psichiatrijoje bei psichoterapijoje. Tyrimų duomenys rodo, jog jis daugeliu atveju veikia ženkliai efektyviau nei antidepresantai - teigiamas jo poveikis pastebimas jau per pirmąsias 12-24 valandas po gydymo. Maža to – šį teigiamą poveikį mes toliau pastipriname ir pailginame savo programose tikslingai taikydami moksliškai pagrįstas psichoterapines intervencijas, taip pat ir inovatyvius neurofiziologinius būdus, pavyzdžiui transkranijinę tiesioginę srovės stimuliaciją (angl. transcranial direct current stimulation, tDCS)”, – sako gydytojas dr. Ramūnas Janavičius, psichoterapijos konsultantas ir “Noos klinika” vadovas.

Neseniai nustatyta, kad ketaminas pasižymi greitu antidepresiniu, antisuicidiniu ir neuroplastišku poveikiu vartojant žymiai mažesnėmis dozėmis, todėl šiandien jis vis dažniau skiriamas pagal moksliškai pagrįstas indikacijas (“off-label”) įvairioms lėtinėms, gydymui atsparioms psichikos ligoms gydyti. Klinikiniai tyrimai rodo 70-80% KAP efektyvumą gydant standartiniam gydymui atsparias būkles (depresija, nerimo sutrikimai, potrauminis streso sutrikimas, priklausomybės ir kt.). Pats vaistas ketaminas Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) yra įtrauktas į būtiniausių vaistų sąrašą.

“Off-label” vaistų skyrimas yra įprasta praktika medicinoje; daugiau nei 80% visų vaistų psichiatrijoje, pediatrijoje ir onkologijoje naudojami pagal papildomas moksliškai pagrįstas indikacijas. Taip pat nuo 2019 m. mažiau veiksminga į nosį purškiama ketamino forma S-ketaminas taip pat yra patvirtinta atspariai depresijai gydyti kartu su antidepresantais, tačiau be psichoterapijos.

KAP yra pasaulyje populiarėjančios legalios psichoplastogenais (psichedelikais) asistuojamos psichoterapijos (PAP) modelio dalis, kuomet psichoplastogenais augmentuota psichoterapija ir gydymas taikomas saugioje terapinėje aplinkoje su psichologine priežiūra, pasižymi greitu veikimu ir skatina ilgalaikius teigiamus pokyčius.

“Visas naujoves diegiame ir taikome atsakingai – prieš kiekvieną terapinį gydymą mūsų specialistų komanda atlieka medicininį ir psichiatrinį ištyrimą bei kruopščiai atrenka pacientus, kuriems KAP yra saugus ir tinkamas gydymo metodas, taip pat pacientai yra prižiūrimi gydymo metu”, – užtikrina gydytojas. KAP netinka pacientams, sirgusiems ar sergantiems psichozėmis, manija, turintiems nekontroliuojamą hipertenziją, skydliaukės hiperfunkcija ir kai kurias kitas būkles.

Šiuo metu dauguma psichologinių sutrikimų yra gydoma slopinant simptomus medikamentais (taip nesprendžiant ligos priežasties) arba psichoterapiškai. Psichoterapija gali būti veiksminga, tačiau dažnai ji trunka ilgai ir yra gana brangi. Dauguma žmonių nenori tam skirti tiek laiko ir finansų.

“Mūsų klinikoje intensyvi, mėnesio trukmės ketaminu papildyta psichoterapinė gydymo programa “NOOS MOON” gali atstoti 6-12 mėnesių trukmės psichoterapiją”, – teigia med. psichologė, kognityvinės elgesio psichoterapijos praktikė Lina Radvilaitė.

KAP gydymas gali būti naudojamas kaip savarankiškas gydymo metodas arba jau esamo psichoterapinio gydymo pastiprinimui.

Terapiškai naudojamas ketaminas ne tik padidina smegenų neuroplastiškumą (naujų neuroninių ryšių susidarymą), t.y. atveria galimybių langą ir leidžia žmogui keistis lengviau ir greičiau, bet ir sukelia išplėstosios sąmonės būsenos patirtis, kurios, tinkamai prižiūrimos, taip pat veikia terapiškai. Kiekviena gydomosios sesijos patirtis yra unikali ir nenuspėjama. Saugioje terapinėje aplinkoje ir su aiškia intencija, prižiūrint patyrusiems specialistams, šios patirtys padeda įgauti naujų įžvalgų, padedančių keisti savo nenaudingus mąstymo bei elgesio modelius ir psichoterapinių sesijų metu gali būti teigiamai integruojamos į gyvenimą.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Tėvai ir vaikai. Tarp kontrolės ir liberalumo
„Man tėvai neleidžia“, – sako pradinukas draugams ir taip paaiškina, kad jis šioje situacijoje niekuo...
Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis
Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiek...
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų