Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Naujausi kosmetikos tyrimai: švinas lūpdažiuose, kadmis tušuose, arsenas akių pieštukuose(1)

2012-02-23 11:24:24

Jau ilgą laiką yra žinoma, kad kosmetikos priemonės nėra gaminamos iš uogų ar žiedlapių. Spaudoje vis dažniau pasirodantys pranešimai perspėdavo moteris (o gal jau ir vyrus) apie žalingas sudedamąsias dalis, esančias kosmetikos priemonėse.

Mes, moterys, turime savo grožio paslapčių, tad gal nieko keisto, kad kosmetikos gamintojai irgi nuo mūsų šį tą slepia? Neseniai buvo atlikta studija, kurioje pirmiausia buvo tiriami lūpų dažai. Ištirus šias kosmetikos priemones paaiškėjo, kad jose vis dar galima rasti švino, nors daugelis manė, kad tai seniausiai užmiršta atgyvena.

Genovaitės Privedienės nuotr.

Pratęsus tyrimą su kitomis kosmetikos priemonėmis, paaiškėjo, kad be švino čia galima rasti ir kitų sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, kadmio akių pieštukuose, nikelio biriose pudrose, berilio skaistaluose ir t.t.

Grožio paslaptys neturėtų būti pavojingos

Jūsų mama ar močiutė turbūt turi slaptą ingredientą, kuris patiekalui suteikia išskirtinį ir nepakartojamą skonį, tačiau juk slapta ji nežudo visų susirinkusiųjų prie stalo. Tad kodėl kosmetikos gamintojams leidžiama tai daryti? Paprastai žmonės už sveikatos sužalojimą yra sodinami į kalėjimą ar moka pinigines baudas, tačiau ši rizika grožio industriją aplenkia.

Maisto ir vaistų kontrolės administracija ištyrė daugiau nei 400 skirtingų prekės ženklų lūpdažių ir visuose aptiko švino. Nors jis pavojingas mūsų sveikatai, tačiau prie sudėties jis niekur nebuvo žymimas. 

2011 metų gruodį Maisto ir vaistų kontrolės administracijos (JAV) paskelbtose išvadose matoma, kad tirtuose lūpų dažuose švino kiekis du kartus didesnis nei anksčiau paskelbtoje ataskaitoje. Netrukus po šios ataskaitos pasirodymo buvo pranešta, kad apskritai nėra nustatyta, kokį kiekį švino galima naudoti kosmetikoje, kad ji būtų saugi vartotojams.

Ataskaitoje teigiama, kad lūpdažyje Maybelline Color Sensation švino kiekis buvo 275 kartus didesnis nei kitose kosmetikos priemonės. Tiriant kompanijos L`Oreal lūpų dažus, keturiuose iš jų taip pat rastas didelis kiekis švino.

Apie kitas kosmetikos priemones

Kanadoje 2011 metais gegužės mėnesį Aplinkos gynimo komitetas paskelbė ataskaitą „Sunkiųjų metalų pavojus: paslėpti sunkieji metalai kosmetikos priemonėse“. Tyrėjai išanalizavo 49 kosmetikos priemones: 8 lūpų dažus, 4 birias pudras, 7 akių tušus, 2 akių pieštukus, 14 šešėlių, 4 maskavimo priemones, 5 kremines pudras ir 5 skaistalus.

Nepriklausomoje laboratorijoje produktuose buvo tiriami sunkieji metalai. Keturi didžiausią susirūpinimą keliantys metalai – arsenas, kadmis, švinas ir gyvsidabris Kanadoje žymimi kaip toksiški ir griežtai draudžiami naudoti kosmetikoje. Kiti keturi metalai – berilis, nikelis, selenas ir talis Kanadoje taip pat draudžiami kosmetikos gamyboje, kadangi jie yra potencialiai pavojingi sveikatai.

Ataskaitoje teigiama, kad:

  • Kosmetikos priemonėse rasti septyni iš aštuonių metalų. Nerasta tik gyvsidabrio.
  • Vidutiniškai vienoje makiažo priemonėje galima rasti du metalus, kurie yra žymimi kaip toksiški ir keturis, kurie nėra tokie pavojingi.
  • Nei vienoje prekės etikėteje nebuvo nurodyta, kad priemonėje yra sunkiųjų metalų.

Tarp testuojamų produktų minimos kelios priemonės:

  • Kreminės pudros Clinique Stay True (L`Oreal) sudėtyje

  • rasta arseno, berilio, kadmio, nikelio, švino ir talio.
  • Akių pieštuko Cover Girl Perfect Point Plus sudėtje rasta berilio, kadmio, nikelio, ir švino.
  • Akių tušo L’Oreal Bare Naturale sudėtyje rasite arseno, berilio, kadmio, nikelio, švino bei kadmio.

Kuo pavojingi sunkieji metalai mūsų sveikatai

Pasaulyje pastaraisiais metais aktyviau susidomėta sunkiaisiais metalais, kadangi jų vis daugiau randama dirvožemyje, vandens telkiniuose, augaluose. Iš čia jie atkeliauja ir į mūsų organizmus. Sunkieji metalai niekur neišnyksta ir neišsiskaido, todėl sukauptas didesnis jų kiekis organizme, gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus. 

„Vikipedijos“ straipsnyje "Naudingi resursai/Sunkiųjų metalų poveikis žmogaus organizmui" rašoma, kad esant nedidelei sunkiųjų metalų koncentracijai, pasireiškia lėtinis nespecifinis veikimas. Žmonėms ir gyvūnams pažeidžiama centrinė ir periferinė nervų sistemos, sutrinka kraujodaros organų bei vidaus sekrecijos liaukų ir kt. veikla. Nustatyta, kad, be nuodingo poveikio, sunkieji metalai sutrikdo ir lytinę funkciją. Jie pagreitina aterosklerozę, piktybinių navikų atsiradimą, pažeidžia genetinį aparatą. Lytines ląsteles veikia kadmis, cinkas, chromas, nikelis, švinas, gyvsidabris, boras, manganas, berilis ir baris, o kancerogeninių savybių turi kadmis, chromas, nikelis, švinas, kobaltas ir kt.

Sunkiųjų metalų neigiamas poveikis dažnai nepastebimas, nes pokyčiai organizme išryškėja po kelerių ar net kelių dešimčių metų, kartais jie pasireiškia tik kitoms kartoms. Taigi daugelis metalų kaupiasi organizme ir vėliau pasireiškia kancerogeniniu, mutageniniu, gonadotropiniu ir embriotoksiniu veikimu.

Parengta pagal DailyMail, EmaxHealth ir Vikipedija

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų