Antradienis, 2025.03.18
Reklama

Narkomanija: paplitimas ir gydymas

Dr. Vytautas Valevičius | 2013-02-21 17:14:03

Narkomanija yra socialinė, medicininė, ekonomine pasaulio liga. Ji atrodo skirtingai įvairiose pasaulio vietose. Meksikos narkomanijos problemos radikaliai skiriasi, sakykim, nuo Olandijos narkomanijos esminių klausimų. Bet jas vienija tai, kad narkotikais vadinama tai, kas sukelia priklausomybę, nenugalimą norą daryti ar vartoti tai dar ir dar. Narkotikai atsirado civilizacijoje palyginti neseniai, tačiau priklausomybės buvo santykinai labai retos.

Švirkštas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Narkotikai ir jiems prilygintas socialinis elgesys

„Wikipedia“ skelbia: „Šiuo metu priimta narkotikais vadinti medžiagas, atitinkančias tris kriterijus: medicininį - medžiaga, vaistai turi specifinį (stimuliuojantį, raminantį, haliucinogeninį ir kt.) poveikį centrinei nervų sistemai, dėl to gali būti naudojami nemedicininiais tikslais; socialinį - nemedicininis medžiagos naudojimas yra plataus masto ir turi socialinę reikšmę; teisinį - medžiaga yra oficialiai pripažinta narkotine ir įtraukta į narkotinių medžiagų sąrašą“.

Narkotikams gali būti prilygintas tam tikras socialinis elgesys. Geriausiais pavyzdžiais čia būtų žaidimai už pinigus (kortos, ruletė) bei kompiuteris ar socialiniai tinklai. Man atrodo, kad geriausias narkotiko apibrėžimas būtų toks: „Medžiaga ar veiksmas, sukeliantis stiprią priklausomybę“.

Noriu pabrėžti keletą niuansų, subtilybių. Visų pirma, medžiagos, kurios gali sukelti „prieraišumą“, gali būti bet kokios. Priklausomybę gali sukelti kava ar kokakola. Todėl specialistai pabrėžia, kad šios medžiagos turi veikti nervų sistemą ir būti psichoaktyvios. Kitaip sakant, jos turi sukelti neigiamas pasekmes, nes kitaip nepavyks jos gydyti. Antra, priklausomybė turi būti aiški ir neigiama. Jeigu žmogus mėgsta savo patiekalus stipriai sūdyti ar „pipirinti“, tai dar nebūtina kreiptis į gydytojus. Jeigu žmogus išgeria taurę vyno, tai nėra blogai. Tačiau jei jis nebegali iš pat ryto apsieiti be alkoholio – jis ligonis, jį reikia gydyti. Jeigu moksleivis turi mobilų telefoną, tai normalu. Tačiau jei jis negali be jo apsieiti lovoje, tualete ar vonioje, tai kyla įtarimas, ar jis nėra priklausomas. Reiktų pažymėti, kad kai kurios priklausomybės pačios atsiranda ir pačios išnyksta, tam tikra prasme tai apima madą arba mūsų socialinį elgesį. Jeigu žmogus mėgsta dirbti 20 valandų per parą, mes jį vadiname darboholiku, tačiau jei jis ten numiršta, tai girdime priekaištus, kodėl ligonis nebuvo gydomas.

Paplitimas

2012 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas jau trečią kartą atliko psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje tyrimą (1 pav.).

Diagrama
1 pav. Mirtys, susijusios su narkotikų vartojimu (www.nkd.lt)

Higienos instituto duomenimis, 2011 m. nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo mirė 45 asmenys: 37 vyrai ir 8 moterys. Palyginti su 2010 m., mirusiųjų skaičius sumažėjo 6 asmenimis. Miesto gyventojai sudarė didžiąją dalį mirusiųjų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo (mieste mirė 31, o kaime - 14 asmenų). Vidutinis mirusiųjų nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo amžius 2011 m. buvo 33 metai, vyrų – 31,5, moterų – 41,9 (2010 m. atitinkamai – 31, 31,8 ir 22,8 metų). Daugiausia mirčių sukėlė atsitiktinis apsinuodijimas narkotikais ir psichodisleptikais – 40 atvejų.

2011 m. daugiausiai žmonių nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo mirė Vilniaus mieste (26 asmenų), Vilniaus rajone (7) ir Kauno mieste (2).

Gydymas

Visos priklausomybės, lygiai taip pat kaip ir alkoholizmas ar rūkymas, pasižymi tuo, kad pirminėje stadijoje žmogus dėl patiriamo malonaus efekto ir nesant jokių išorinių pasikeitimo į blogąją pusę požymių, neigia tą faktą, kad jis tampa priklausomas nuo narkotikų ar nuo alkoholio. Todėl dažniausiai gydymas prasideda tuomet, kai liga jau akivaizdi, t. y. ji sukelia neigiamas biologines ar socialines pasekmes.

Gydymas susideda bent iš trijų dalių: biologinio, psichosocialinio ir dvasinio. Pirmasis  atsiranda, kai yra priklausomybė nuo kurios nors medžiagos, todėl metodikos jau gana gerai žinomos, nors ir turi vieną trūkumą: nuolat arba kasmet susiduria su naujomis cheminėmis ar biologinėmis medžiagomis. Antrasis dėmuo yra senų ryšių, kuriuose tarpo priklausomybė, nutraukimas ir keitimas. Trečiasis sąlygotas tikslo – pakeisti asmenybės struktūrą taip, kad ji galėtų atsispirti neigiamam medžiagos ar veiksmo poveikiui. Apibendrinant priklausomybių gydymą, reiktų pabrėžti kelis momentus: priklausomybės primena chroniškas ligas, todėl bet kada gali atsinaujinti. Antra, priklausomybės, net po sėkmingo gydymo, pereina į psichinių ligų grupę, kas pas mus traktuojama kaip asmenybės nevisavertiškumas.

Priklausomybės ligų gydymas – tai medicinos ir psichosocialinių priemonių, skirtų psichoaktyvių medžiagų vartojimo nutraukimui arba sumažinimui bei bendros paciento sveikatos būklės pagerinimui, visuma (Subata E., 2005).

Ekspertai gydymą nuo priklausomybės ligų skiria į dvi kategorijas: gydymą be vaistų ir gydymą vaistais. Gydymas be vaistų – tai įvairios psichosocialinės programos, teikiamos profesionalų. Yra sukurta nemažai priklausomybės gydymo metodų, tačiau specialistai pripažįsta, kad nėra vienintelio veiksmingiausio gydymo metodo. Kiekvienam pacientui, priklausomai nuo jo poreikių, būklės,  veiksmingas gali būti  skirtingas metodas. (Remtasi: https://www.bak.lt/lt/services/terapijos-centras/priklausomybes-ligu-gydymas)

Dr. Vytautas Valevičius

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sugrįžti į sportą po žiemos: kaip paruošti kūną, kokių klaidų geriau nedaryti
Išlindus saulei, parkai prisipildo bėgikų, o viešose, lauke įrengtose sporto aikštelėse sunku surasti laisvą vietą. Nors...
Vaikų psichikos sveikata: daugėja vaikų, kuriems nustatomi sutrikimai, mažėja savižudybių
Higienos institutas (HI) pristato pagrindinius Lietuvos vaikų psichikos sveikatos būklės pokyčius 2019–2023 metais...
Sostinėje prasidėjo širdies sveikatai stiprinti skirta nemokama programa
Širdies ir kraujagyslių ligos yra pirmaujanti mirties priežastis tarp Lietuvos gyventojų: kasmet daugiau nei pusė gyvent...
Sužinojus apie artimojo priklausomybę: vieni prisiima visą atsakomybę, kiti atsiriboja
Žinia apie šeimos nario ar giminaičio priklausomybę nuo alkoholio, psichoaktyvių medžiagų ar lošimų artimiesiems paprast...
Kokiomis medžiagomis dažniausiai apsinuodija lietuviai?
Trečiąją kovo savaitę tradiciškai kalbama apie apsinuodijimų prevenciją. Visuomenė raginama būti budresnė, mat šiuo metu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų