Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Mokslininkai netikėtai atrado plaukų žilimo ir slinkimo paslaptį

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-12 00:02:38

Ne paslaptis, kad mokslo pasaulyje, atliekant įvairius eksperimentus, kartais aptinkami netikėti dalykai. Naujos ląstelės, naujos vaistų molekulės, nauji organizme vykstantys mechanizmai, reakcijos, naujos ligų priežastys ar net naujos ligos. Taip nutiko ir Teksaso universitete, JAV. Besidomint viena liga, išaiškėjo detalių, susijusių su visiškai kita liga. Ne šiaip detalių, bet informacijos, kaip tą antrą ligą pagydyti.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Pirmiausia mokslininkai tyrinėjo vieną genetinę būklę, t. y. pirmo tipo neurofibromatozę. Tai genetiškai paveldima liga, kuomet augliai auga ant nervų paviršiaus, pažeidžiami ne tik nervai, bet ir oda bei judamasis aparatas. Teksaso mokslininkų tikslas buvo kilnus – atrasti neurofibromatozės auglių susidarymo mechanizmą. Tačiau paieškų procesas nuvedė prie kito mechanizmo. Prie mechanizmo, kuris vyksta žilstant ir slenkant plaukams.

Žinoma, kad tiek plaukų žilimas, tiek slinkimas yra vienas su kitu susiję, dažniausiai nuo senėjimo neatskiriami procesai. Tačiau kartais plaukų slinkimas tampa tokiu alinančiu ir aktyviu, kad tai sukelia žmogui išties nemažai problemų. Ypač psichologinių, kai kompleksuojama dėl išvaizdos.

Jau ir seniau buvo žinoma, kad plaukų folikuluose slepiasi kamieninės ląstelės. Taip pat kad ten yra baltymo – kamieninių ląstelių faktoriaus ir jis yra atsakingas už plaukų pigmentaciją. Tačiau Teksase atrasta ir kito baltymo, KROX20, svarba. Šis baltymas geriau žinomas kaip nervų vystymesi dalyvaujantis baltymas. Tačiau jis dalyvauja ir plaukų senėjime bei slinkime. KRO2X0 aktyvuojamas, vykstant kamieninių ląstelių judėjimui plaukuose, lygiai taip pat kaip aktyvuojami žilimo ir plaukų slinkimo procesai. Abu baltymai – KROX20 ir kamieninių ląstelių faktorius - komunikuoja tarpusavyje ir su odos ląstelėmis melanocitais. Būtent melanocitai yra atsakingi už plaukų, akių, odos spalvą.

Atlikę įvairius eksperimentus su pelytėmis mokslininkai nustatė, kad pašalinus baltymą KROX20, plaukų žilimo ir slinkimo procesai nėra „užkuriami“. Tai suteikia viltį, jog plaukų žilimą ir slinkimą galima nukelti. Taip pat suteikia viltį sukurti išorinius vaistus, slopinančius KROX20 ar jį gaminančių ląstelių veiklą bei atitolinančius tai, ko ne vienas mūsų bijome – bent jau plaukų senėjimą ir slinkimą.

Tikimasi, kad tie vaistai netolimoje ateityje bus pakeliui ir leis žmonėms ilgiau džiaugtis jaunatviškais ir nepraretėjusiais plaukais.

Šaltinis

https://genesdev.cshlp.org/content/early/2017/05/02/gad.298703.117.full.pdf

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų