Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Mokslininkai: kartais geriau neatsiprašyti

www.lrt.lt | 2013-04-08 14:55:57

Nuo vaikystės esame mokomi atsiprašyti už padarytas klaidas, nes kartais tai ne tik ištaiso nemalonią situaciją, bet ir suteikia palengvėjimo jausmą. Tačiau dabar mokslininkai nustatė, kad kartais žmogus jaučiasi geriau, kai atsiprašyti atsisako.

Dilema
Nežinantiems, kada atsiprašyti, o kada susilaikyti, mokslininkai pataria pasitikėti savo intuicija. © Fotolia.com

Anot Kvinslendo universiteto (Australija) mokslininkų, žmonės pasijaučia daug stipresni ir galingesni, kai atsisako ištaisyti padarytas klaidas. Tuomet suteikiamos emocijos gali būti daug stipresnės nei palengvėjimas, atsiradęs po atsiprašymo, rašo dailymail.co.uk.

Tyrimą atlikę Tyleris G. Okimoto, Michaelis Wenzelis ir Kyli Hendrick apklausė 228 amerikiečius. Apklausos metu savanoriai turėjo prisiminti savo padarytas klaidas.

Dauguma respondentų prisiminė kasdienius įžeidimus, pasakytus pasikarščiavus, o kai kurie – net rimtus nusikaltimus, pavyzdžiui, vagystes.

Mokslininkai tuomet savanorių paklausė, kaip jie nusprendė išspręsti susidariusią situaciją – atsiprašyti ar nieko nedaryti, nepaisant to, kad nemaloni situacija buvo sukelta dėl jų kaltės.

Galiausiai, visi respondentai buvo išskirti į dvi grupės – pirmoji turėjo parašyti el. laišką su atsiprašymu už savo veiksmus, antroji – el. laišką, kuriame jie atsiprašyti atsisakė.

T. G. Okimoto teigimu, atsisakymas atsiprašyti suteikia teigiamų psichologinių padarinių. Pasirodo, taip elgdamasis žmogus jaučiasi stipresniu.

„Galimybė viską kontroliuoti neatsiprašant, žmogaus sąmonėje virsta į kur kas aukštesnę savivertę. Mes visi žinome, kad atsiprašymas suteikia palengvėjimą, bet atsisakantys tai padaryti taip pat gauna iš to naudos. Tiesą sakant, kartais jaučiamės geriau neatsiprašę nei atsiprašę“, – sakė mokslininkas.

O kaip nuspręsti, kada atsiprašyti, o kada susilaikyti? Portugalijos mokslininkai pataria tiesiog pasitikėti savo intuicija, o sprendimą priimti iš karto.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų