Sekmadienis, 2023.06.11
Reklama

Mokslininkai atskleidžia ilgo gyvenimo paslaptis

vlmedicina.lt | 2014-04-23 10:06:38

Naujausi mokslininkų atradimai leidžia prognozuoti gyvenimo trukmę, o tolimesni tyrimai gali atskleisti ilgo gyvenimo paslaptis. Procesus ilgaamžių organizmuose tyrę mokslininkai skelbia atradę tam tikrus dėsningumus, kurie būdingi ilgu ir sveiku gyvenimu besidžiaugiantiems žmonėms.

Tyrimai
Tolesni mokslininkų tyrimai gali atskleisti ilgo gyvenimo paslaptis.

Išskirtiniai šimtamečiai

 Ilgaamžių organizmuose vykstantys procesai pasižymi savybėmis, stebėtinai panašiomis į kur kas jaunesnių žmonių. Tokią išvadą padarė Šveicarijos ir Italijos mokslininkai, atlikę tyrimą „Nestlé“ tyrimų centre ir „Nestlé“ sveikatos mokslų institute.

396 Florencijos, Bolonijos ir Milano gyventojus, tarp kurių 30 vyrų ir 113 moterų buvo gimę tarp 1900-ųjų ir 1908-ųjų metų, ištyrę mokslininkai pastebėjo, kad šimtamečių organizmai pasižymi geresne antioksidacijos reakcija ir ląstelių detoksikacijos mechanizmais. Vyresnių kaip 100 metų amžiaus žmonių mėginiai taip pat parodė, kad atskiri jų organizmo junginiai buvo labai panašūs į jaunesnių tyrime dalyvavusių žmonių.

„Skirtumas tas, kad ilgaamžių organizmai kažkaip apsisaugo nuo dažnėjančių uždegimų tikimybių, siejamų su senatvėje atsirandančiomis chroniškomis ligomis“, – sakė tyrimui vadovavęs „Nestlé“ mokslininkas dr. Sebastiano Collino.

Ilgaamžiškumas paveldimas

Įdomu ir tai, kad mokslininkai atskleidė, jog šios organizmo savybės būdingos ir žmonėms, kurių tėvai buvo ilgaamžiai. Tai paaiškėjo ištyrus vidutiniškai 70 metų amžiaus žmonių grupę, padalintą į tuos, kurių tėvai sulaukė 100 metų, ir tuos, kurių gimdytojai mirė anksčiau, nei siekia vidutinė italų gyvenimo trukmė. Todėl tyrimo autoriai teigia, jog organizmo gebėjimas priešintis senėjimui gali būti paveldimas.

 Dabar mokslininkai ketina imtis analogiškų tyrimų, kurie apžvelgs skirtingas gyventojų populiacijas su skirtingu genetiniu pagrindu. Po šių tyrimų turėtų paaiškėti, ar ilgą šimtamečių italų gyvenimo trukmę galėjo lemti Viduržemio jūros dieta.

Kurs diagnostinius prietaisus

Tyrimą, kuris gali padėti prognozuoti gyvenimo trukmę, atlikę mokslininkai lygino Italijos savanorių nuo 21 iki 111 metų amžiaus kraujo ir šlapimo mėginius.

Granadoje (Ispanija) vykusiame Tarptautiniame mitybos kongrese pristatyto tyrimo autoriai teigia, kad visiems tirtiesiems, kurių amžius – 100 metų ir daugiau, buvo būdingi tam tikri kompleksiniai kūno lipidų pokyčiai.

Pasak mokslininkų, šie pokyčiai gali tapti savotiškais žymekliais, padėsiančiais rasti būdų pailginti gyvenimo trukmę ir užtikrinti sveikesnę senatvę. Kaip sakė tyrimui vadovavęs „Nestlé“ mokslininkas dr. Sebastiano Collino, visi šie atradimai – jaudinantis žingsnis bandant suprasti biologinį senėjimo mechanizmą.

Pasak doc. dr. Editos Gavelienės, gydytojos dietologės, įvairių sričių mokslininkai jau labai seniai bando suprasti, kaip ir kodėl mes senstame ir kodėl sergame senatvinėmis ligomis.

„Metabolizmo tyrimai yra vienas kelių, kuriais eina tyrėjai. Tokie tyrimai tikrai gali padėti prognozuoti potencialią gyvenimo trukmę ir užkirsti kelią galimoms ligoms. Bet problema ta, kad reikia tirti kiekvieną žmogų individualiai, o tokie tyrimai, bent kol kas, nėra plačiai prieinami“, – aiškino doc. dr. E. Gavelienė.

Tai supranta ir tyrimą atlikę Italijos bei Šveicarijos mokslininkai. Galutinis jų darbo tikslas – sukurti diagnostinius prietaisus, kurie tiksliai išskaitys žmogaus biologinį amžių, identifikuos individo rizikas, susijusias su jo amžiui būdingomis ligomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vabzdžių įgėlimai: pataria, kaip kovoti su niežuliu
Šiltąjį sezoną viešnagę gamtoje gali apkartinti vabzdžiai. Neretai įgėlimo vietą ima niežėti. Kaip numaldyti niežulį, ka...
Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų žemėlapis: raudonas signalas 12-oje savivaldybių
Lietuvos darbingo amžiaus (40-64 m.) gyventojų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) sergamumo bei mirtingumo žemėlapis ats...
Euromelanomos diena: prevencinė patikra padės anksti aptikti piktybinę ligą
„Santaros klinikos aktyviai įsitraukia į akciją ir didžiausias mūsų indėlis – specialistų dalyvavimas j...
Inovatyvus gydymas: ar jis pasiekiamas onkologiniams pacientams?
Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų vėžio atvejų. Šiandien daugybė onkologinių ligų, pritaikius inovatyv...
Tobulėjantys krūties vėžio diagnostikos bei gydymo metodai – užkarda klastingai ligai
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kaip ir visose šalies ar Europos gydymo įstaigose, kuriose gydomi krūties vėžiu serga...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų