Šeštadienis, 2023.09.23
Reklama

Moksleivių mitybos įpročiai: ar yra pagrindo nerimauti?

vlmedicina.lt | 2014-12-17 09:49:09

Moksleivių mityba nėra visavertė, taip teigia Vilniaus visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Teresa Jukevičė. Tad pagrindo nerimauti dėl moksleivių mitybos – tikrai yra.

„Tiek Vilniaus, tiek ir, tikėtina, kitų miestų moksleiviai nesimaitina sveikai. Šį faktą atskleidė tai, kad dalis jų kasdien vartoja mažos maistinės vertės maisto produktus, pavyzdžiui, bulvių traškučius, bandeles, saldainius ir šokoladą – pastaruosius vartoja kas ketvirtas moksleivis“, – teigia ji.

Maistas
© Fotolia.com

Tokias tendencijas atskleidė 2014 m. pradžioje Vilniaus miesto ugdymo įstaigose atliktas tarptautinis „Mokyklinio amžiaus vaikų sveikata ir gyvensena“ tyrimas. Juo siekta geriau pažinti jaunų žmonių gyvenseną, elgesį ir sveikatą, taip pat – išanalizuoti aktualias jaunų žmonių gyvensenos problemas: mitybos, fizinio aktyvumo, žalingo elgesio įpročių ir kt. Apklaustas 521 Vilniaus miesto ugdymo įstaigų 5, 7 ir 9 klasių moksleivis.

„Tyrimo metu nustatyta ir tai, kad tik kas trečias moksleivis vartoja vaisius ir daržoves kelis kartus per dieną, o 15 proc. tai daro tik kartą per dieną. Viso labo, tik vienas iš dvidešimties mokyklinio amžiaus vaikų vaisius ir daržoves valgo rečiau nei kartą per savaitę“, – pastebi T. Jukevičė.

Mitybos įpročiai formuojasi šeimoje

Specialistė taip pat pastebi, kad tikrai ne visi vaikai, prieš vykdami į mokyklas, pusryčiauja. Pasak jos, dauguma tėvų skuba į darbą, todėl neturi laiko šeimyniniams pusryčiams – šiemet atliktas tyrimas atskleidžia, kad kasdien pusryčiauja tik 61,1 proc. moksleivių. Tuo tarpu savaitgaliais pusryčiauja daugiau mokyklinio amžiaus vaikų – beveik 9 iš 10.

„Kuomet skubama į darbą, nebėra įpročio kartu susėsti prie pusryčių stalo, todėl vaikas paliekamas vienas pusryčiauti arba nepusryčiauja visai. Juk vaikas mato, kaip valgo tėvai, ir taip perima jų mitybos įpročius. Įpratinkite vaiką atsikelti anksčiau ir neskubant pavalgyti“, – paaiškina T. Jukevičė.

Pasak jos, pusryčiaujantys vaikai ne tik geriau mokosi, bet ir ne taip greitai pavargsta, geriau koncentruoja dėmesį pamokų metu. Be to, tokių moksleivių tiek trumpalaikė, tiek ir ilgalaikė atmintis – kur kas geresnė nei nepusryčiaujančių vaikų.

Situacija – nerami, tačiau sprendžiama

Nors moksleivių mitybos situacija ir kelią nerimą, tačiau, anot T. Jukevičės, egzistuojančias problemas mėginama spręsti. Pasak jos, laipsniškai skatinama sveika mityba, todėl nebūtų galima teigti, kad nieko nėra daroma – juk tuomet moksleivių sveikatos būklė tik blogėtų.

„Šiuo metu Lietuvoje vykdomi įvairūs vaikų mitybos projektai: „Pienas vaikams“, „Vaisiai vaikams“, „Sveikatiada“, „Supervaikai“, „Vitaminizuotas“ ir kt. Be to, šiemet, paminėti Europos sveikos mitybos dienai, vyko akcija „Subalansuotų pusryčių svarba vaikų mityboje“. Šiuos projektus įgyvendina tikrai ne viena institucija ir, nors atliekami darbai nėra labai matomi, tačiau tikrai stengiamasi dėl vaikų sveikatos“, – teigia Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistė.

Apie kampaniją „Penki per dieną“

Moksleivius, o taip pat – ir jų tėvelius – sveikai maitintis skatina ir kampanija „5 per dieną“, raginanti kasdien suvalgyti bent po penkias vaisių ir daržovių porcijas, arba 400-600 g per dieną, kaip rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.

Kampanija „Penki per dieną“ Lietuvoje vyksta pirmą kartą, tačiau panašios kampanijos įvairiose pasaulio šalyse žinomos jau ne vieną dešimtmetį. Tai yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė.

Europos Sąjungoje (ES) užauginti vaisiai ir daržovės išsiskiria ypač gera kokybe, tad perkant ir renkantis verta atkreipti į tai dėmesį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų