Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Mitai ir tiesa: kaip gydyti peršalusį vaiką?

vlmedicina.lt | 2013-01-23 10:43:26

Susirgęs mažasis – didžiausias jaunos šeimos rūpestis. Staiga vaikui pradėjus karščiuoti, sloguoti ar kosėti sugriūva visi šeimos planai. Tada stengiamasi griebtis bet kokių žinomų priemonių, kurios galėtų padėti atžalai pasijusti nors kiek geriau. Tačiau tarp tėvų sklando daugybė mitų, kuriais vadovautis neverta.

Medus
Vienas iš plačiausiai paplitusių mitų - jog nuo kosulio ir gerklės skausmo padės medus su karštu pienu. Redakcijos archyvo nuotr.

Du mažus vaikus auginanti laidos „Mamyčių klubas“ vedėja Eglė Skrolytė teigia, kad neturi ypatingų receptų, kaip gydyti peršalusį vaiką. „Kai situacija yra valdoma, vaikams duodu gerti karšto pieno su medumi, arbatų, atsiradus slogai valau nosytę jūros vandeniu, kad būtų geriau kvėpuoti šalia lovytės padedu česnako skiltelių“, – natūraliais peršalimo gydymo būdais dalijosi žinoma mama. Tačiau ji pabrėžia, kad šių kovos su peršalimu priemonių imasi tik tada, jei peršalimas yra silpnas. „Kai vaikai suserga stipriau, tada jiems gydyti imuosi rimtesnių priemonių“,  – teigia Eglė Skrolytė.

„Camelia“ vaistininkė Zita Janušauskienė pastebi, kad tėveliai dažnai peršalimui gydyti naudoja priemones, apie kurias nugirsta iš kitų. Ji komentuoja dažniausiai pasitaikančius mitus apie vaikų peršalimo gydymą.

Mitas: Prasidėjus slogai vaikui į nosytę reikia lašinti alijošiaus sultis ir motinos pieną.

Netiesa. Nors liaudyje slogai gydyti naudojami morkų, alijošiaus, svogūnų bei česnakų sulčių lašiukai, tačiau mažiems vaikams šios priemonės netinka. Tai gali dar labiau sudirginti vaiko nosies gleivinę. Itin paplitęs mitas, kad motinos pienas gali išgydyti nuo slogos. Jis tik dar labiau sutirštins gleives, esančias vaiko nosytėje, ir ją dar labiau užkimš. Pasak vaistininkės, pigiausia ir geriausia išeitis – nosies ertmes plauti specialiu jūros vandeniu ar didesnės koncentracijos druskos tirpalu, kurį galima už mažą kainą įsigyti vaistinėje ar lengvai pasigaminti ir namuose. Kai gleivės tirštos, itin rekomenduojamas hipertoninis druskos tirpalas, praturtintas magniu, variu, auksu ir manganu.

Mitas: Nuo kosulio ir gerklės skausmo padės medus su karštu pienu.

Netiesa.  Tai vienas iš plačiausiai paplitusių mitų. „Nors medaus gydomosios savybės yra neginčijamos, tačiau nedaugelis žino, kad karštame vandenyje ne tik žūsta jame esančios naudingos medžiagos, bet taip pat jis tampa toksine medžiaga. Geriau medų ištirpinti vos šiltame gėrime arba dar geriau – duoti vaikui jį  laižyti nuo šaukštelio. Pienas sergančiam vaikui – per sunkus maistas, todėl jo geriau atsisakyti. Verčiau duokite vaikui gerti aviečių lapų, šalavijų, čiobrelių arbatos“,  – sako Z. Janušauskienė.

Mitas: Karščiuojantį vaiką reikia ištrinti actu arba spiritu.

Netiesa. Tokiu būdu karščiavimą bandydavo sumažinti mūsų mamos ir močiutės. Tiesa yra ta, kad actas bei spiritas ne tik savo aštriu kvapu gali dar labiau suerzinti sergantį vaiką, bet ir pakenkti. Z. Janušauskienė teigia, kad jie per odą bei garuodami per kvėpavimo takus patenka į kraujotaką, todėl vaikas gali apsinuodyti alkoholiu arba rūgštimi. Anot jos, norint apšluostyti vaiko kūną, nieko nėra geresnio nei vanduo.

 

Mitas: Pakilus temperatūrai reikia ją kuo greičiau „numušti“.

Netiesa.Pakilusi kūno temperatūra – vienas veiksmingiausių ginklų, kuriuos imuninė sistema pasitelkia kovoje prieš ligą sukėlusius virusus. Kol vaiko temperatūra yra pakilusi iki 38 laipsnių, jos mažinti nereikia. Tegul organizmas „išprakaituoja“ ligą. Tačiau, jei ji pasiekia 38,5 laipsnio ir vis dar kyla, reikėtų vaiko kūnelį atvėsinti. „Mažylį nurenkite ir palikite pagulėti be drabužėlių arba su plonais marškinėliais, taip pat nuprauskite kambario temperatūros vandeniu, o vyresniam nei trejų metukų vaikui ant kaktos, nugaros arba pilvuko uždėkite drėgną kompresą ar servetėlę. Taip pat reikėtų mažinti temperatūrą ir vaistais, kadangi mažam vaikui ilgai besilaikanti temperatūra gali būti pavojinga“,  – pataria Z. Janušauskienė.

Mitas: Peršalusiam vaikui kuo greičiau duoti antibiotikų.

Netiesa. Peršalimo ligas dažniausiai sukelia virusai, todėl paskubėję gydyti antibiotikais, kurie nenaikina virusų, galite dar labiau pakenkti vaiko organizmui. Tada teks išleisti dar daugiau pinigų atstatant vaikelio sveikatą. Pasak Z. Janušauskienės, dažnai peršalimo ligos turi panašius simptomus, tačiau jų gydymas gali būti visiškai skirtingas. Pirmiausia pasikonsultuokite su gydytoju, kuris nustatys, kokia liga vaikas serga. Taip dėl netinkamo antibiotikų naudojimo nereikės papildomai gydytis probiotikais.

„Camelia“ vaistininkė Zita Janušauskienė pastebi, kad jaunos šeimos kartais pamiršta pasirūpinti profilaktika, kuri padėtų išvengti peršalimo. „Nuolat vėdinkite patalpas, vaiko nosytę valykite specialiu purškalu, kuris užkerta kelią virusams bei bakterijoms. Ligų sukėlėjus sustabdys ir arbatmedžio aliejaus lašelis ant vaikelio pagalvės“, – pataria Z. Janušauskienė. Pasak jos, tokios profilaktinės priemonės kainuoja mažai, o užkirtus kelią ligoms būtų išvengta ir nenumatytų gydymo išlaidų.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų