Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Ministras A. Dulkys: „Ligoninei daugiausiai padėti gali patys žmonės“

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė | Šaltinis: vlmedicina | 2021-06-01 09:43:25

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Vizito metu ministras susitiko su medikais, bendravo su ligoninės administracija ir siekė išsiaiškinti, kokios Sveikatos apsaugos ministerijos pagalbos reikia medikų bendruomenei, išgyvenančiai sudėtingą laikotarpį ne tik dėl pasaulį užgriuvusios pandemijos, bet ir iš gyvenimo galimai pasitraukus jaunai gydytojai, palikusiai sunkų kaltės jausmą ne tik kolegoms, kelerius metus mačiusiems gydytojos problemas, bet ir vadovams, laiku neradusiems šioje situacijoje teisingo sprendimo.

Arūnas Dulkys eina ligoninės koridoriumi
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Respublikinėje Šiaulių ligoninėje / Zitos Katkienės nuotr.

Susitikdamas su medikais A. Dulkys ragino medikus išsakytas mintis perduoti ir antradienį, birželio 1-ąją dieną, į ligoninę atvykstančios Pokyčių iniciavimo grupės nariams.

Skirtumas tarp reiklumo ir mobingo

Visą dieną trukęs ministro A. Dulkio vizitas bei pokalbiai su medikais suteikė galimybę vertinti situaciją. Ligoninės svečias ėjo į ligoninės skyrius ir centrus, susitiko su tais žmonėmis, kurie patys pareiškė norą susitikti, neklausdamas nei jų vardo, nei pavardės, nei pareigų, stengėsi pajausti nuotaikas, kuriomis šiandien gyvena medikai. Ministras nesiekė išsiaiškinti, ar tarp susitikimo dalyvių buvo ir padalinių vadovai, kuriems metami kaltinimai dėl jaunai gydytojai galimai taikyto mobingo. Eidamas iš padalinio į padalinį, iš skyriaus į skyrių, bendravo su tais, kurie tą dieną dirbo ir kurie patys norėjo bendrauti.

Spaudos konferencijos metu A. Dulkys teigė, kad pirmoji mintis, kurią norėjosi išsiaiškinti ir sužinoti, dėl ko ligoninėje kilo ši problema, buvo galimas pandeminis nuovargis, dėl karantino ir naujo viruso, paaštrinusio situaciją, kilusios problemos. Ministras pastebėjo, kad problemos, kurios yra gydymo įstaigoje ir apie kurias kalba žmonės, yra ilgalaikės.

„Tai yra darbo krūviai, organizacinės kultūros stoka“ - sakė ministras.

Bet ar gydymo įstaigoje yra mobingas, pasakyti negali.

„Vienas iš gydytojų susitikimo metu labai vaizdingai pasakė: „Mums, medikų bendruomenei, trūksta supratimo, kas tai yra mobingas. Aš galiu identifikuoti ligą, žinoti, kaip žmogų atgaivinti, pagydyti, bet nežinau, kaip nustatyti mobingą, nes nežinau, koks skirtumas tarp reiklumo ir tarp mobingo“, - su žurnalistais dalinosi mediko išsakytomis mintimis ministras.

Tyrimą atlieka keturios tarnybos

Šiuo metu dėl susiklosčiusios situacijos laikinai, kol vyksta tyrimas, nuo pareigų nušalintas ligoninės direktorius Remigijus Mažeika. Pasak ministro, įstaigos vadovo nušalinimas, kai kalbama apie savižudybę, yra tik maža dalelė, kuria galima prisidėti prie objektyvaus tyrimo.

„Šiuo metu savo darbą atlieka Valstybinė darbo inspekcija, Generalinė prokuratūra, sveikatos apsaugos ministerijos sudaryta galimo pažeidimo tyrimo komisija, o rytoj, kaip ir sakiau, atvyksta Pokyčių iniciavimo grupė, kurios tikslas analizuoti procesus ir pasistengti padėti ligoninei“, - sakė A. Dulkys.

Ministras patikino, kad situacija bus tiriama atsakingai ir kruopščiai. Nes susiklosčiusi situacija - ne tik gydymo įstaigos ar medikų bendruomenės reputacijos problema. Susiklosčiusi situacija liečia ir pacientus, kurie taip pat su nerimu stebi tai, kas vyksta ligoninėje. Didžiulėje organizacijoje, kurioje dirba per du tūkstančiai žmonių, yra ir tokių, kurie pirmą kartą girdi apie šią problemą, kurie sako, kad iki šiol nieko negirdėjo ir nežinojo.

Susitikimų su medikais metu ministras pastebėjo, kad kartais medikai stinga pasitikėjimo, kad lengviausia būtų viską nurašyti pandemijai, nuovargiui ir guostis tuo, kad viskas praeis ir gyvenimas grįš į savo vėžes. Bet panašu, kad taip nebus. Tam, kad situacija pasikeistų, pradėti spręsti problemas reikia nuo jauno slaugytojo, rezidento pirmų žingsnių įstaigoje.

„Jauno žmogaus lūkestis yra, kad jį priimtų į komandą, kad jį gerbtų, kad klaustų nuomonės. Slaugytojos taip pat nori pagarbos už savo atliekamą darbą. Ir kiekviena jų yra teisus“, - sakė A. Dulkys.

Bet galvoti, kad medikai nepatiria problemų ir jiems nereikia pagalbos, taip pat klaidinga. Medikai dirba sunkų darbą, jie dažnai susiduria su stresu, pacientų mirtimis ir jiems taip pat reikalinga psichologo pagalba.

Ligoninei padės tik patys žmonės

Tačiau kai problema sprendžiama savižudybe, kaltės jausmas liekai daugeliui. Bendraujant su ministru ne vienas medikas sakė, kad nešiojasi širdyje negerumą, nes kelerius metus matė, kas darosi su šviesios atminties gydytoja Laura, ir nieko nedarė, nes nežinojo, kuo galėtų padėti jaunai, talentingai gydytojai. Pasak ministro, žmonės nesijaučia, kad, matydami negerovę, galėtų kažką keisti. Akivaizdu, kad tokioje situacijoje, sprendimo įrankių reikia ir įstaigos vadovams, ir ministrams.

„Kiekviena savižudybė tai yra ne momentinis sprendimas, tai yra daugialypis procesas, kuris trunka ilgai. Psichologai turi daugybę rekomendacijų, kaip šio skaudaus žingsnio išvengti. Vienas jų – neromantizuoti savižudybės ir suprasti, kad visą tai, kas dabar vyksta Šiaulių ligoninėje, stebi ne vienas žmogus, kuris gal net yra ant skaudžios ribos. Ir jis turi išgirsti žinutę, kad reikia sustoti bei ieškoti problemos sprendimo“, – pataria A. Dulkys ir patikina, kad problemos sprendimas yra darbas komandoje, bendražygių parama, pasitikėjimas organizacija.

O ligoninei padėti šioje situacijoje gali tik patys žmonės, jei tik šioje situacijoje padarys teisingas išvadas.

Spręsti problemą imasi ir iš gyvenimo galimai pasitraukusios gydytojos Lauros brolis, atvykęs į susitikimą su sveikatos apsaugos ministru. Keliolika minučių pabendravęs su A. Dulkiu sakė supratęs, kad ministras suinteresuotas, jog tokie dalykai ligoninėje nebevyktų, teigęs, kad šioje gydymo įstaigoje reikia pokyčių. Lauros brolis sakė, kad sieks pabaigti sesers pradėtą darbą. Vyras įsitikinęs, kad norint atlikti objektyvų tyrimą, reikia nuo pareigų nušalinti ir kitus vadovus, kad vien direktoriaus nušalinimo nepakanka.

Ministras su šviesaus atminimo gydytojos broliu bendrauja ne pirmą kartą, tik iki šiol teko ne kartą bendrauti nuotoliniu būdu.

„Pasidalinau informacija, kokie tyrimai atliekami. Man taip pat buvo patikinta, kad šeima ruošiasi bendradarbiauti su visomis institucijomis, kurios savo kompetencijų ribose atlieka tam tikrus tyrimus ligoninėje“, – sakė ministras A. Dulkys.

Sprendimai dar nepriimti

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje susiklosčiusioms problemoms nustatyti bei spręsti paskirta laikinoji administratorė Česlova Špūrienė. Pirmą kartą prisistatydama žiniasklaidai, medikė sakė, kad jaučiasi pakliuvusi į nestandartinę situaciją, kurioje teks identifikuoti problemas, bandyti jas spręsti arba numatyti planą, kaip tas problemas spręsti, bei padėti dirbti visoms išorės institucijoms.

„Ligoninė yra gera, čia dirba puikūs žmonės, bet yra bendravimo kultūros problemų, darbo krūvio problemų“, - pastebi kelias dienas gydymo įstaigoje dirbanti laikinoji administratorė Č. Špūrienė, įsitikinusi, kad be bendradarbiavimo su Sveikatos apsaugos ministerija bei kitomis organizacijomis, sunku būtų pasiekti norimų rezultatų.

Gydytoja sakė, kad jokiais klausimais sprendimai dar nepriimti. Laikinoji administratorė susitinka su ligoninės bendruomenės nariais, klausosi nuomonių, bet dar per mažai laiko, kad būtų galima daryti išvadas ar priimti sprendimus.

Žurnalistų paklausta, ar įžvelgia mobingą, vykstantį šioje ligoninėje, Č. Špūrienė sakė, kad šiuo metu dar sudėtinga pasakyti, kiek yra mobingo, kiek kitų dalykų.

„Darbas vyksta gerai. Darbuotojams, atrodo, malonu, kad gali nesibaimindami užeiti į kabinetą, kad su jais bendradarbiaujama“, – pastebėjo Č. Špūrienė.

Ar šis skaudus įvykis paveikė personalą, ar įtakojo darbą su pacientais, duomenų dar nėra. Tačiau akivaizdu, kad medikų darbo kokybė nenukentėjo, bet tai – tik nelengvo darbo pradžia.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų