Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Metforminas gali sulėtinti senėjimą ir vėžio progresavimą? (1)

vlmedicina.lt | 2013-04-09 00:01:58

Biguanidų klasės preparatas metforminas pasižymi įvairiapusiu metaboliniu poveikiu. Jis skiriamas sergantiems cukriniu diabetu, mažina riziką susirgti kasos, kiaušidžių bei storosios žarnos vėžiu, turi kardioprotekcinį veikimą. Pastaraisiais metais metforminas padėtas efektyviai taikyti įvairių su nutukimu ir atsparumu insulinui susijusių ligų gydymui ir profilaktikai.

Andrej Levinger
Andrej Levinger teigimu, metforminas iš tiesų turi daug žadančių savybių. Algirdo Kubaičio nuotr.

Atskleidė molekulinį mechanizmą

Kanados mokslininkai atskleidė unikalų molekulinį mechanizmą, kuriam veikiant metforminas gali sulėtinti senėjimo procesą ir užkirsti  kelią kai kurių vėžio formų progresavimui.

Statistiškai vėžio atvejų skaičius dramatiškai didėja organizmui senstant. Vyresnių nei 65 metų tarpe dažniau pasitaiko įvairių vėžio formų: krūtų, prostatos, žarnyno, plaučių, odos ir kt. O vidutinis mirtingumo nuo vėžio amžiaus vidurkis siekia 71-75 metus. Taigi senėjimas yra didžiausias vėžio rizikos faktorius. Manoma, kad tai lemia dvi pagrindinės priežastys: akumuliuojamos genų mutacijos ir organizmo rezistencijos vėžiui praradimas. Bet kodėl jos nepasireiškia šimtamečiams žemės gyventojams?

Mokslininkai narplioja mįslę, kaip sustabdyti senėjimą, o kartu ir vėžio vystymąsi. Moksliniuose tyrinėjimuose atskleidžiamos vis naujos metformino savybės.

Tradiciškai metforminas laikomas priešdiabetiniu preparatu, tačiau jo ląstelinio veikimo mechanizmas sudėtingas ir iki galo neatskleistas. Nustatyta, kad metforminas aktyvina ląstelių plazminės membranos potencialą, padidina insulinui specifiškų receptorių jautrumą, reguliuoja gliukozės ir lipidų apykaitoje dalyvaujančių fermentų aktyvumą, gerina mitochondrijų funkciją ir ląstelių energinius procesus ir padeda reguliuoti lipidų pusiausvyrą.

Viename iš prestižinių žurnalų „Aging Cell“ Kanados mokslininkai paskelbė tyrimų rezultatus apie unikalų molekulinį mechanizmą, kuris veikiant vaistui metforminui sulėtina senėjimo procesą ir užkerta kelią kai kurių vėžio formų progresavimui.

Esant stresinei situacijai, pvz. infekcijai, organizmo audiniai išskiria citokinus, kurie reikalingi augančiam imuniniam atsakui. Tačiau įvairių lėtinių būklių atvejais (lėtinių ligų, rūkymo) tie patys citokinai ir jų perprodukcija gali tapti ląstelių pažeidimo, priešlaikinio senėjimo ir palankių sąlygų įvairiems tumorams vystytis priežastimi.

Buvo įrodyta, kad metforminas pasižymi genominiais efektais, mažina uždegimo citokinų sintezę ir jų perprodukciją senose ląstelėse. Šis procesas vyksta nepriklausomai nuo cukraus kiekio kraujuje reguliacijos, veikiant metforminui.

Tyrimo rezultatai rodo, kad metforminas senėjimo ir vėžio prevencijos procesą gali veikti įvairiais būdais, nes pastebėta, kad kalorijų ribojimas taip pat lėtina senėjimą.

Tolimesnių mokslinių tyrinėjimų kryptis yra paprasto vaisto metformino kitų savybių paieškos ir jų panaudojimas praktikoje.

Senas, geras, pigus

„Kalbėti apie metforminą galiu 24 valandas. Esu skaitęs daug paskaitų šeimos gydytojams apie metformino poveikį, - prisipažino gydytojas endokrinologas Andrej Levinger, pasidžiaugęs, jog  Klaipėdos krašte šis vaistas gerai žinomas ir dažnai skiriamas cukriniam diabetui gydyti. „Tačiau kol kas nėra oficialių indikacijų skirti jį svorio mažinimui, kaip priešvėžinį vaistą ar tiesiog  gyvenimo pailginimui. Nors sprendžiant iš gausiai visame pasaulyje atliekamų tyrimų, jis turi daug žadančių savybių... Gal greitai su juo bus kepama duona ir gaminamos dešrelės“, - pajuokavo endokrinologas.

Jis informavo, jog pacientui, sergančiam antro tipo diabetu, metforminas yra pirmo pasirinkimo vaistas, o visi kiti vaistai ir net insulinas turi būti palaipsniui pridedami prie metformino.

„Aišku, būna ir pašalinis poveikis, alergijos, netoleravimas ir kontraindikacijos, tad jį turi skirti gydytojas“, - perspėjo „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas.  

„Pažymėtina, kad skiriant metformino antrojo tipo cukriniu diabetu sergantiems suaugusiems nutukusiems pacientams kaip pirmojo pasirinkimo vaistą, kai dieta buvo neveiksminga, rečiau pasitaikė cukrinio diabeto komplikacijų. Tai senas, geras ir pigus vaistas, nepraradęs klinikinės svarbos, nors ir sukurta keliolika naujų ir brangių vaistų“, -  vaistą teigiamai įvertino ir medicinos gydytojas Mindaugas Būta.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

https://www.landesbioscience.com/journals/cc/article/7499

https://www.newsmaxhealth.com/Anti-Aging/Can-Diabetes-Drug-Prevent-Aging-and-Cancer/2013/03/29/id/496973

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/03/130327093604.htm

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (5). Jūs dar nebalsavote
(5)
Žymos: metforminas
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų