Medikai neseniai kruopščiai peržvelgė vieno iš populiariausių diabetui gydyti skirtų vaistų, metformino, saugumo profilį. Metforminas dažniausiai vartojamas esant antrojo, nuo insulino nepriklausomo, tipo diabetui. Vaistas mažina cukraus kiekį kraujyje, kas yra būtina šios lėtinės ligos kontrolei. Tačiau nerimą kėlė tai, kad vaistas pereina placentos barjerą. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad nėščiajai vartojant metforminą, vaisto patenka ir į kūdikio organizmą. Ar tai gali būti saugu?
Kelerius metus trukusioje apžvalgoje pirmiausia patvirtinta, kad vaistas nesukelia apsigimimų, vaisiaus defektų ar ligų. Taip pat kad vaisto šalutiniai poveikiai yra sąlyginai švelnūs ir nepersveria vaisto naudingumo. Tie šalutiniai poveikiai – tai virškinamojo trakto sutrikimai, kaip pavyzdžiui, padidėjęs rūgštingumas, diarėja, dujų kaupimasis, pilvo skausmai, pykinimas ir kt.
Metformino nauda pamatuota ir jį lyginant su insulinu. Moterims, sergančioms policistinių kiaušidžių sindromu ir diabetu, arba išsivysčius vadinamajam nėščiųjų diabetui, nėštumo metu skiriamas arba metforminas, arba insulinas. Metforminas po keliametės apžvalgos pripažintas kaip saugesnis ir mažiau problemų, susijusių su nėštumu, atnešantis vaistas.
Vis dėlto, jei metforminas atneša nemažai šalutinių poveikių individualiai nėščiajai, kitų alternatyvų čia, be insulino, deja, nėra.
Tad įvertinus saugumo profilį, atsižvelgiant, kad vaistas pereina placentos barjerą, vaistas įvertintas kaip saugus nėščiajai ir kūdikiui.
Turint omenyje, kad sergant diabetu ar išsivysčius nėščiųjų diabetui nėštumo metu nesigydyti jokiais cukraus kiekį mažinančiais vaistais galimybės nėra, žinios išties geros.
Šaltinis
https://academic.oup.com/humupd/article-lookup/doi/10.1093/humupd/dmu037