Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Mes nediskutuosim: mūsų klanas žino, ką daro pasitelkdamas prokuratūrą(27)

Juozas Dapšauskas | 2013-02-20 11:06:51

Atrodytų, tema apie gimdymą namuose jau turi išsisemti. Beje, ne. Ją vis pakursto nauji prokuratūros veiksmai – režisierės namuose atlikta krata ir paėmimas filmo, kurį jie jau ir šiaip turi. Kita gydytoja apklausiama dėl tarnybinės paslapties išdavimo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Galėtume sakyti: „absurdo teatras“, jei už to nebūtų piktybiškas susidorojimas su paprastais visuomenei, gimdančioms mamoms tarnaujančiais žmonėmis.

Juozas Dapšauskas
Juozas Dapšauskas. Redakcijos archyvo nuotr.

Apibendrinant ir laukiant konkrečių veiksmų iš Sveikatos apsaugos ministerijos pusės dėl susidariusios padėties pateiksiu tam tikrus plačios diskusijos apibendrinimus. Beje, nesu iš tų, kurio šeimos nariai gimdė namuose, todėl tiesioginio suinteresuotumo ginti gimdymo namuose neturiu. Ši tema aktuali ne tiek dėl to, kad 1-2 proc. visų žmonių turėtų galimybę gimdyti ne ligoninėje, kiek bendrai dėl nėštumo, gyvybės apsaugos, gimdymo kultūros, kuri apima didžiąją dalį visuomenės.

Ta situacija, kurioje dabartiniu metu yra gimdymo ne ligoninėje sureguliavimo klausimas, – yra pasibjaurėtinoje stadijoje. Prieš Lietuvą Europos Žmogaus teisių teisme  pradėtas procesas dėl tokios galimybės nebuvimo, o prokuratūroje pradėtas grandiozinis tyrimas prieš gimdančių namuose „kriminalinę gaują“ ir paskutiniu metu paspartintas ir viešai komunikuojamas. Tikrai taip galima suprasti iš pranešimų žiniasklaidai. Apklausiami 400 įtariamųjų arba liudininkų. Ir nereikia manyti, kad tas tyrimas prokuratūroje pradėtas jos iniciatyva. Čia yra tam tikra medicininių paslaugų grupė, kuri su SAM palaiminimu tai organizavo ir toliau nemato reikalo šiuolaikiškai susidariusios situacijos spręsti. Beje, juk prokuratūra nedirba už ačiū, kiekviena tyrimo diena turi savo kainą ir tai apmokama iš mokesčių mokėtojų pinigų!

Beje, pagrindines „400 nusikaltėlių ir įtariamųjų“ bylos organizatores ir pagalbininkes bent daugmaž žinau. Ir žinant tai, darosi dar baisiau. Jos tokios nusikaltėlės, kokį vaizdą galima susidaryti iš viešų pranešimų apie tyrimą? Tos gydytojos, kurios klaupėsi namuose prieš gimdyvę leisdamos moteriai pasirinkti tinkamiausią pozą, bet mažiau patogią medikei – jos nusikaltėlės? Ši situacija yra didelė gėda visai valstybei!

Lietuvos perinatalinės psichologijos ir medicinos asociacijos prezidentas akušeris ginekologas Romualdas Šemeta, vedantis kursus besilaukiančioms šeimoms, daug kalba apie šiuolaikinius mokslinius tyrimus, kurie teigia, kad gimdymo aplinka turi būti kuo natūralesnė, artimesnė namų aplinkai, kad nesant reikalui būtina vengti medicininių intervencijų, kad šeimas reikia paruošti nėštumo ir gimdymo procesui, kad jos kuo sąmoningiau ir aktyviau  tame dalyvautų. Gydytojas R. Šemeta akivaizdžiai mato, „kad ne visos mūsų gydymo įstaigos pasiruošusios sukurti jaukią aplinką atvykstančioms gimdyvėms. Jos nesijaučia saugiai aplink save matydamos baltas plyteles, mirksinčią aparatūrą ir girdėdamos šiurkščias medikų komandas.“ O kur dar „kyšių kultūros“ situacija gimdymo stacionaruose ir pan.?

Beje, į gimdymo namuose problemą reikia žiūrėti platesniame kontekste: šiandien nėštumas, gimdymas yra suvokiamas kaip liga, kurią reikia gydyti, o jei gydyti, tai ir turi būti paslaugų teikėjams rimtai apmokama. Kas yra kontracepcijos milžiniška industrija, kas yra abortai, daromi visų mokesčių mokėtojų sąskaita? Beje, teisiamos gydytojos nepadarė nė vieno aborto, kas šiaip SAM gydymo industrijoje yra norma.

Kaip pareiškė dar nebūdamas ministru Vytenis Andriukaitis: „Nuo medikalizacijos reikia eiti link sveikatinimo“. Į gimdymo namuose įteisinimo procesą taip pat reikia žiūrėti kaip į vieną demedikalizacijos sudedamųjų dalių, o ne tik į žmogaus teisių dalyką, kas užtikrinama kitose Europos šalyse. Gimdyti namuose turi teisę ne tik senose demokratijos Europos šalyse, bet ir kaimyninėse Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje, o Lietuva kaip visada išskirtinė šaunuolė, kitokia, ką jau bekalbėti, kad pirmaujame savižudybėmis, tomis ligomis, kurios priklauso nuo paties žmogaus gyvenimo būdo, pirmaujame gydytojų skaičiumi, tenkančiu 100 žmonių.

Paimkime Norvegiją, Švediją, Suomiją ar dar kokią kitą šalį: jau seniai yra įtvirtinta nuostata, kad gimdymo aplinka būtų kuo natūralesnė ir jaukesnė, intervencijos darytinos tik tada, kai tam yra rimtas reikalas, o ne iš mados, medicinos suformuotų tradicijų, ar todėl, kad susiklostė finansinė praktika tam tikras medicinines paslaugas finansuoti iš biudžeto ir jų atsisakius tie pinigai nebepasieks paslaugų teikėjų. Visa esmė.

Kas yra viešasis interesas, nuspręsti gali ne siauras ratelis suinteresuotų asmenų, klanas, o kuo platesnis visuomenės atstovų ratas, nepriklausomi ekspertai. Beje, SAM klerkai teigia, kad gimdymo namuose įteisinimas labai daug kainuotų ekonomiškai. Čia taip pat reikia žiūrėti visos medicininės ir sveiko gyvenimo būdo kontekste. Turinčioms didesnį antsvorį – didesnė komplikuoto gimdymo rizika ir pan. Vėl tenka pakartoti: nuo medicinos tepriklauso tik 10 proc. žmogaus sveikatos. Žinia, norintieji mažiau medikalizuoto gimdymo (ar tai būtų namie, ar gimdymo kuo natūralesniuose specialiuose namuose) ir šiaip labiau rūpinasi savo sveikata, į tėvystę,  į pradėtą gyvybę žiūri sąmoningiau, atsakingiau.

Lietuva prie Pasaulio sveikatos organizacijos "Naujagimiams palankių ligoninių" (toliau NPL) iniciatyvos prisijungė 1993 metais. Šiuo metu Lietuvoje yra tik 8 gimdymo stacionarai, kuriems suteiktas NPL vardas. Australijoje 92 proc. ligoninių vadinasi "naujagimiams palankiomis". Beje, neretai ir gavusios NPL ligoninės nesielgia pagal šio vardo reikalavimus, tik kad darbuotojai išklausė specialų kursą. O tai kas dedasi tuose gimdymo skyriuose, kur nėra net siekiama NPL statuso?

Beje, diskusijos apie gimdymą namuose atskleidė ir diskutavimo viešojoje erdvėje kultūrą, kai gerai žinomas komentatoriaus išvadino viešai kitaip manančius „dundukais“. Argi tai nėra akivaizdus patyčių kultūros skatinimas?

Buvusi SAM viceministrė, o dabar patarėja Nora Ribokienė teigė, kad jokiu būdu negalima šiuo klausimu net diskutuoti ir spręsti, nes „tiriama apie 400 atvejų, kai gimdymo namuose metu mirė vaikai“ . Pati tokia byla ir jos metodai yra Lietuvos gėda. Ribokienė ir kiti atsakys savo asmenine pinigine, kai bus EŽT teisme praloštos bylos, sveikatos apsaugos ministro patarėjo Arvydo Skorupsko žadžiais tariant, dėl „moteriškių užgaidų“. Laukiame, kad tie pareigūnai ir „tyrėjai“ iš savo asmeninių pinigų sumokėtų tas baudas ir dar būtų išreikalauta už tyrimo metu gautą atlyginimą iš mokesčių mokėtojų.

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija kreipėsi į prokuratūrą dėl vieno Seimo nario dokumentų klastojimo, pateikė garso ir protokolo neatitikimo medžiagą. Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Gavę visą medžiagą su įrašais į rankas tyrėjai nustebino: o iš kur juos gavote? Paprasti žmonės sugebėjo išsireikalauti įrašus iš Seimo archyvo, o teisėsaugai tai kelia nuostabą?.. Bet matydami akivaizdų dokumentų klastojimą pradėjo tyrimą pagal straipsnį dėl dokumentų klastojimo. Ir tyrimo metu net bent „dėl vaizdinės agitacijos“ neapklausė NVO atstovų, kurie šiuos sąmoningo klastojimo duomenis pateikė. Išklausė tik Seimo nario Algimanto Salamakino ir kolegų pasiteisinimo, kad čia įvyko netyčia, nesusipratimas, ir bylą nutraukė. Nors nėra nė mažiausių abejonių, kad tai buvo sąmoningas dokumento klastojimas vykdant vienos suinteresuotos grupės nurodymą. Štai tau ir „teisėsauga“, ieškanti kratomis filmo, kurį turi, štai ir gydytojai, padaryti vos ne vaikų kanibalais ir pardavėjais. Tokioje „teisinėje“ valstybėje gyvename ir vis toliau iš jos emigruojame. Gaila. Ką daugiau bepridursi...

Juozas Dapšauskas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (27)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų