Ketvirtadienis, 2024.10.10
Reklama

Menopauzės iššūkiai – kaip juos priimti be nerimo? (1)

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-04-30 17:29:40

Kiekviena moteris išgyvena daug skirtingų etapų, įnešančių naujų spalvų ir pokyčių. Visgi vienas reikšmingiausių – menopauzė – kartais, ir visai nepelnytai, yra stigmatizuojamas. Vyrauja klaidingos nuostatos, kad, atėjus brandai, moteriškumas dingsta. Moteris drąsinantys specialistai pataria, kaip į naująjį etapą žengti be nerimo ir įveikti nemalonius simptomus.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Įtaka psichologinei savijautai

Menopauzei besiruošiančiame kūne vyksta laipsniški pokyčiai, kuriuos moteris gali stebėti ir atrasti būdus jiems palengvinti. Artėjant menopauzei ir keičiantis hormonų balansui, iš pradžių pasireiškia premenopauzės simptomai, lydintys net du trečdalius moterų.

„Dažniausi premenopauzės simptomai – tai karščio bangos, padidėjęs prakaitavimas, miego sutrikimai, padažnėjęs širdies plakimas, nuotaikų svyravimai. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio plonėja oda, mažėja jos tonusas, gali suprastėti plaukų būklė. Kai šalia šių simptomų moteriai lygiai 12 mėnesių nėra menstruacijų, fiksuojama menopauzė “, – teigia „BENU vaistinės“ vaistininkė, edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistė Inga Norkienė.

Šiuos fiziologinius pokyčius dažniausiai lydi ir pakitusi emocinė būklė. Anot Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologės-psichoterapeutės Daivos Balčiūnienės, dalis moterų menopauzę pasitinka su nerimu, neigimu, sumišimu, baime.

„Baimė kartais gali pasireikšti net jos neįsisąmoninant – net to nesuvokdamos, moterys bijo senatvės, atskirties, mirties. Žemesnę savivertę turinti moteris gali jaustis nebeatitinkanti visuomenės normų, kurioje toks gajus jaunystės kultas. Ji pradeda sau kelti sudėtingus egzistencinius klausimus, į kuriuos ne taip lengva rasti atsakymą“, – pasakoja D. Balčiūnienė.

Pasak psichologės, tokios stiprios emocijos aplanko ne tik dėl organizmo pokyčių, bet ir dėl pasikeitimų gyvenime: „Vaikai išeina iš tėvų namu, bendradarbių gretose keičiasi karta, kartais prarandamas saugumas dėl finansų ir ateities – moteriai gali būti psichologiškai sunku visa tai aprėpti.“

Kaip palengvinti nemalonius simptomus

Nemaža dalis moterų, kurioms artėja menopauzė, linkusios susitaikyti su nemaloniais simptomais ir kuklinasi ieškoti pagalbos. Visgi daugelį neraminančių pojūčių galima sumažinti tiek, kad jie netrikdytų įprasto gyvenimo ritmo.

„Nestipriems, arba vidutinio stiprumo simptomams palengvinti tiks maisto papildai, kurių sudėtyje yra magnio ir nervų sistemą veikiančių B grupės vitaminų, taip pat – nakvišų aliejus ar statybinė hormonų medžiaga – sojų izoflavonai. Makšties sausumą sumažinti padės drėkinamasis kremas ar tirpios makšties žvakutės su hialurono rūgštimi“, – patarimais dalijasi vaistininkė I. Norkienė.

Psichologės D. Balčiūnienė teigimu, kiekviena moteris gali rasti būdą pusiausvyros atgavimui: „Tam puikiai pasitarnaus kvėpavimo pratimai, atsipalaidavimo ir sąmoningo dėmesingumo (angl. mindfulness) praktikos ar meditacija. Vienas geriausių būdų – nuoširdus pokalbis su bendraamžėmis, kai kiekviena pasidalinate tuo, kaip jaučiatės, kokius išgyvenimus patiriate ir kaip su jais tvarkotės.“

Psichologei antrina ir BENU vaisininkė I. Norkienė: „Moteris pirmiausia turi suvokti, kad menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, kurį patirs kiekviena iš mūsų. Jame nėra nieko gėdingo, visi pokyčiai – natūralūs, tik svarbiausia jų neneigti, neslėpti, o tiesiog atrasti būdus, lengvinančius savijautą. Rūpinkitės savimi, bent kartą per metus profilaktiškai apsilankykite pas ginekologą, o užsitęsus slogiai nuotaikai ar nerimui – pas psichologą.“

Geriausias laikas sau

Natūralu, kad menopauzė neatskiriama nuo permainų – juk keičiasi ne tik į naują etapą žengiantis moters kūnas, bet ir jos mąstymas. Tad šis brandus laikotarpis – puikus metas iš naujo susidėlioti savo prioritetus. Tiek rūpesčio savimi, tiek santykių su kitais.

„Moterys, kurios jau anksčiau gilinosi į save, dažniausiai lengviau išgyvena pokyčius, tarp jų – ir menopauzę. Tačiau niekada nevėlu ieškoti santykio su savimi. Ypač brandesniame amžiuje, kai reikia ir galima leisti sau atidžiau įsiklausyti į kūną ir jo poreikius. Jei anksčiau ne itin daug laiko skyrėte savęs pažinimui – dabar puikus metas tai daryt“, – teigia psichologė-psichoterapeutė D. Balčiūnienė.

„Mūsų tikslas nėra laimė, – apibendrina psichologė, – Didžiausias tikslas yra išmintis, o laimė – tik šalutinis „produktas“. Menopauzės etapas, galbūt ne pats lengviausias, bet galintis kiekvienai moteriai suteikti neįkainojamas išminties pamokas.“

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Funkcinių grybų papildai – panacėja nuo visų ligų ar tik mados šauksmas?
„Grybai – tai didžiulis, neišnaudotas naujų galingų vaistų šaltinis“ – savo knygoje apie grybus...
Klaipėdos miesto poliklinikai – didelių išlaidų grėsmė: įtariama nepagrįstai naudojus lėšas
Klaipėdos miesto poliklinikai gali tekti grąžinti beveik 319 tūkst. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Toki...
Ligonių kasos primena ikimokyklinukų tėvams apie akinių lęšių kompensavimą
Ligonių kasos primena, kad šiais metais Lietuvoje vaikams iki 7 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis buvo p...
Psichologė: jauni žmonės vis dažniau susiduria su ketvirčio amžiaus krize
„Ketvirčio amžiaus krizę galima apibrėžti kaip nerimą dėl gyvenimo kokybės ir krypties, siekiant įsitvirtinti suau...
Kauno klinikose – pažangūs diagnostikos sprendimai pacientų saugumui užtikrinti
Kauno klinikų Patologinės anatomijos klinikoje kasmet apdorojama tūkstančiai mėginių, užtikrinančių tikslų ir kokybišką...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų