Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Meningokokas dažniau renkasi mažamečius

valstietis.lt | 2013-11-11 11:17:25

Šiemet meningokine infekcija, reta, bet labai pavojinga liga, Lietuvoje sirgo 75 žmonės, 11 iš jų mirė.

Termometras
Algirdo Kubaičio nuotr.

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios formos – žaibinis sepsis, kitaip tariant, kraujo užkrėtimas ar pūlingas meningitas, sukeliantis galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimą. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje, ypač Afrikoje, kur nereti ir jos protrūkiai. Ja dažniau sergama šaltuoju sezonu – rudens, žiemos ir pavasario mėnesiais, o virusiniu meningitu – antroje vasaros pusėje.

Užkrečia ir nesergantys

Yra daugiau nei 13 meningokokinės bakterijos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Afrikoje labiausiai paplitęs A tipas, kuris Europoje retai sukelia susirgimus. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, neatsparūs žmonės artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus.

Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijos gali būti nešiojamos iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas – 1–10 dienų. Meningokokinė infekcija pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Tačiau susirgti gali ir sergantieji virusinėmis respiracinėmis infekcijomis, tie, kurių imunitetas nusilpęs, kurie patiria stresą ir kt.

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro visuomenės sveikatos specialistės Gretos Gargasienės, negalima tvirtinti, kad šiemet sergamumas minėta liga yra padidėjęs, nes praėjusiais metais ja sirgo 83 žmonės, 9 iš jų mirė, o šiais metais iki lapkričio 5 d. meningokokinė infekcija jau nusinešė 11 gyvybių. Ši infekcija puola įvairaus amžiaus žmones, bet dažniausiai – vaikus iki penkerių metų.

Pavojaus signalas

Skiriamos trys klinikinės meningokokinės infekcijos formos: meningitas, meningokokcemija ir mišri forma. Ši liga gali pasireikšti įvairiai, tačiau visoms formoms būdingas karščiavimas bei bendrosios intoksikacijos požymiai. Visais atvejais ligos pradžioje pakyla temperatūra, atsiranda galvos skausmas, galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų sustingimas, dėl raumenų įsitempimo atsiradęs vėmimas. Būdingas meningokokcemijos požymis – odos bėrimas.

Meningokokinei infekcijai gydyti naudojami antibiotikai. Susirgus būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris skirs gydymą. Kaip ir sergant kitomis infekcijomis, svarbu užtikrinti, kad sergantysis kuo mažiau bendrautų su sveikais žmonėmis. Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos. Vadinamosios polisacharidinės vakcinos, priklausomai nuo jų sudėties, apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos.

G. Gargasienės teigimu, iš 100 užsikrėtusių žmonių apie 70 proc. nesuserga, bet yra šios bakterijos nešiotojai ir gali užkrėsti kitus. O sergantis žmogus yra pavojingas aplinkiniams vieną parą nuo gydymo pradžios. Vis dėlto pavojingiausi yra tie bakterijos nešiotojai, kurie apie ją nežino, o ištirti, ar jie nėra nešiotojai, neįmanoma.

Vilniaus viusomenės sveiktos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Giedrės Aleksienės tvirtinimu, jei, patekusi į gleivinę, bakterija pradeda daugintis ir dar patenka į kraują, ji sukelia invazinę meningokokinę infekciją. Jei į kraują ji nepatenka ir lieka tik gleivinėje, gali sukelti paprasčiausią slogą, ir žmogus net nežinos, kad sirgo meningokoku.

Į kraują per gleivines

Kodėl bakterija patenka į vienų žmonių kraują, o į kitų – ne, medicina dar nenustatė. Išbėrus (dėmelės būna violetinės spalvos) būtina nedelsiant pradėti gydytis antibiotikais. Suprantama, pirmiausia reikia kreiptis į medikus. Dažniau šia liga sergama žiemą, pasibaigus gripo sezonui. Anot medikų, taip yra todėl, kad po gripo sezono žmogaus gleivinės būna pažeistos ir meningokoko bakterijai lengviau patekti į kraują. 

Vilniaus universiteto vaikų ligoninėje spalį nuo meningokokinės infekcijos mirė vienų metų ir mėnesio amžiaus berniukas. Į gydymo įstaigą atvežtas vaikas mirė po trijų valandų. Birželį šios infekcijos užkluptam vaikučiui Kauno klinikose amputuotos visos galūnės.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena

Meningitas (lot. meningitis ) – galvos ir nugaros smegenų minkštųjų dangalų uždegimas, kurį gali sukelti koksaki virusas, poliomielito, kiaulytės, tymų, ekinio encefalito, pūslelinės ir kiti virusai.

Meningokokokas – bakterija, panaši į kavos pupelę (gr. coccus  – uoga), todėl ji vadinama meningokoku, sukeliančiu meningokokinę infekciją.

Siekiant išvengti šių infekcijų, patariama:

reguliariai plauti rankas;

laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis, o panaudotas išmesti į šiukšliadėžę);

reguliariai valyti ir vėdinti patalpas;

vartoti gerai termiškai apdorotą maistą ir vandenį iš patikimų vandens šaltinių;

skiepyti vaikus pagal Nacionalinį vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, taip pat, atsižvelgiant į darbuotojų riziką susirgti užkrečiamosiomis ligomis, skiepyti juos valstybės lėšomis įstatymų nustatyta tvarka ir skiepyti keliautojus, vykstančius į užsienio šalis, kuriose yra didelė rizika užsikrėsti šiomis ligomis.

Henrieta Aleknienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų