Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Medicina – vis dar populiariausia specialybė

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-08-22 00:01:01

Lietuvoje mažėjantis studentų skaičius, regis, negąsdina medicinos krypties programas siūlančių aukštojo mokslo įstaigų. Jas norinčiųjų studijuoti skaičius, kaip ir ankstesniais metais, nemažėja. Maža to, kai kurios mokslo įstaigos planuoja plėstis, kad galėtų priimti ir kitataučius.

E. Kurausko nuotr.

Įsidarbina daugiau nei 80 proc.

Vilniaus universiteto (VU) Informacijos ir ryšių su visuomene skyriaus ryšių su visuomene specialistas Ervinas Spūdys portalui VLMEDICINA.LT sakė, jog, kaip ir ankstesniais metais, stojančiųjų susidomėjimas Medicinos fakulteto studijų programomis išlieka didelis.

„Medicina visuomet būdavo daugiausiai stojančiųjų pritraukiančia specialybe, į kurią konkursas – vienas didžiausių šalyje. Vilniaus universiteto medicinos absolventus itin palankiai vertina ir darbdaviai. Visos medicinos krypties įsidarbinamumas, mūsų duomenimis, siekia 87,4 proc. Beje, šis skaičius neįtraukia į užsienį išvykusių absolventų, tad tikėtina, kad minėtas rodiklis nesunkiai perkopia 90 proc. ribą“, – kalbėjo VU atstovas.

Jo pateiktais duomenimis, po pirmųjų dviejų bendrojo priėmimo etapų į medicinos programų finansuojamas vietas sulaukta 1030 pageidavimų, į valstybės neremiamas – 969. Sutartys po pirmųjų dviejų bendrojo priėmimo etapų buvo pasirašytos su 183 asmenimis. Tiesa, priėmimas dar vyksta, todėl šie duomenys nėra galutiniai.

Į kitų VU Medicinos fakulteto studijų programų – ergoterapijos, farmacijos, kineziterapijos, odontologijos, visuomenės sveikatos – nemokamas vietas sulaukta 2854 prašymų, į mokamas – 2421. Sutartys po pirmųjų dviejų bendrojo priėmimo etapų buvo pasirašytos su 379 asmenimis (pernai šiuo laikotarpiu – su 367).

E. Spūdžio teigimu, populiariausia Medicinos fakulteto studijų programa išlieka medicina, sulaukusi 1999 pageidavimų, antroje vietoje – farmacija, kurią išreiškė norą studijuoti 942 jaunuoliai.

Pasak ryšių su visuomene specialisto, praėjusiais metais Medicinos fakulteto studijų programos į valstybės finansuojamas vietas sulaukė 3730 pageidavimų, į valstybės neremiamas – 2650. Jis atkreipė dėmesį, jog praėjusiais metais stojančiųjų skaičius buvo 9 proc. didesnis, tačiau šiemet po I ir II bendrojo priėmimo etapų buvo sudaryta netgi daugiau sutarčių – 367 pernai ir 379 šiemet.

„Mažesnį stojančiųjų skaičių labiausiai veikia demografiniai faktoriai – mokyklas baigia mažiau abiturientų. Vis dėlto Medicinos fakultete vykdomoms studijų programoms įtakos tai neturėjo, kadangi studijų sutarčių per pirmuosius du bendrojo priėmimo etapus buvo priimta netgi daugiau negu praėjusiais metais“, – paaiškino E. Spūdys.

Klaipėdos valstybinės kolegijos archyvo nuotr.

Kas nauja?

Ar šiemet būsimiesiems pirmakursiams bus pasiūlyta kas nors naujo?

Anot E. Spūdžio, be tradicinių VU Medicinos fakulteto siūlomų studijų programų, jau antruosius metus galima rinktis ir farmacijos studijas, kurios bus vykdomos atnaujintose Gamtos mokslų fakulteto patalpose.

Per tūkstantį absolventų savo prašymus pateikė Lietuvos sveikatos mokslų universitetui (LSMU), tebevykdančiam papildomą studentų priėmimą. Šiuo metu studijų sutartis pasirašė 1092 pakviestieji. Iš jų daugiausiai pirmakursių pasirinko odontologijos, farmacijos bei veterinarinės medicinos programas.

Žada plėstis

Studentų stygiaus nejaučia ir Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakultetas. Dekano prof. Artūro Razbadausko teigimu, į jų fakultetą stojusiųjų skaičius toks pat, kaip ir praėjusiais metais – kartu su užsienio studentais – apie 400, populiariausios programos – radiologija ir bendrosios praktikos slauga. Tad biomedicinos studijos išlieka prestižinės, sulaukiančios daugiausiai iš visų fakultetų norinčiųjų studijuoti skaičiaus.

„Populiarumo priežastis? Baigusieji jeigu ne Lietuvoje, tai užsienyje susiranda darbą. Juk rajonuose trūksta sveikatos specialistų. Dauguma studentų moka už studijas patys, per metus kainuoja apie 2 tūkst. eurų“, - pasidalijo mintimis A. Razbadauskas.

Šiuo metu KU Sveikatos mokslų fakultetas gali priimti apie 20 – 30 pirmakursių, kurie po šešerių metų įgyja magistro laipsnį, tęsia mokslus rezidentūroje.

Kuo jie pranašesni už specialistus ruošiančias kolegijas? Pasak dekano, universitetai turi daugiau profesorių ir kitų kvalifikuotų dėstytojų, tiesa, kolegijoms yra daugiau skirta studentų krepšelių nei universtitetams. Pavyzdžiui, šiemet visiems universitetams kineziterapeutams skirti tik 5 krepšeliai.

„Buvusio švietimo ministro buvo sukurta ydinga krepšelių sistema, pavyzdžiui, stojantieji į kolegiją su 0, 8 balu gauna finansavimą, o į universitetą turi būti aukštesnis balas“, - sakė pašnekovas.

Klaipėdos valstybinės kolegijos archyvo nuotr.

Populiariausia – bendrosios praktikos slauga

Šiemet pirmakursių skaičiumi nesiskundžia ir medicinos krypties studijas siūlančios šalies kolegijos. Klaipėdos valstybinės kolegijos direktoriaus pavaduotojo Šarūno Berlinsko teigimu, iš šiemet įstojusiųjų 1010 studentų Sveikatos mokslų fakultetą pasirinko 329.

Panašus stojančiųjų skaičius yra jau keletą metų, tad ir šiemet surinktos planuotos grupės: į grožio terapiją – 60, į kineziterapiją – 62, į bendrosios praktikos slaugą – 60, į odontologinės priežiūros bei burnos higienos studijų programą – po 22 studentus. Jis paaiškino, jog pastarosiose programose grupės mažesnės, nes daug dirbama individualiai arba pogrupiais po penkis, šešis žmones.

„Viltis pateisino prieš dvejus metus atidaryta Dietetikos studijų programa, kurią šiemet pasirinko 58 absolventai. Ištęstinė studijų forma labai populiari tarp dirbančiųjų šioje sferoje, – kalbėjo pašnekovas.– Nedidiname priimamųjų skaičiaus, jaučiame atsakomybę už studijų kokybę, aplinką“.

Tačiau daugiausiai šioje mokymo įstaigoje norinčiųjų studijuoti pasirenka bendrosios praktikos slaugos programą. Šį populiarumą, direktoriaus pavaduotojo manymu, lemia tai, jog jų specialistai yra puikiai užsirekomendavę Klaipėdos apskrities sveikatos priežiūros įstaigose.

Šiaulių valstybinėje kolegijoje (ŠVK) biomedicinos srities studijos – lyderės ir tarp pasirenkamumo, ir priėmimo rezultatais.

„Svarbiausias veiksnys – studentų motyvacija, kurią lemia studijų kokybė; Sveikatos priežiūros fakulteto, jau rengiančio šios srities specialistus per 70 metų, istorinis patikimumas; šiuolaikiškas įvaizdis regione; studijų praktiškumas; galimybė atlikti praktikas ir įgyti praktinės patirties įgūdžių regiono ir užsienio medicinos įstaigose; specialistų poreikis regione ir reali galimybė įsidarbinti“, - paaiškino direktoriaus pavaduotoja akademinei veiklai Danutė Valentienė.

Jų įstaiga stojantiesiems siūlo 4 biomedicinos mokslų studijų srities programas: bendrosios praktikos slauga, burnos higiena, kineziterapija ir kosmetologija. Stojantieji šiemet šias programas pirmuoju prioritetu bendrojo priėmimo prašymuose nurodė 241 kartą, visais prioritetais – 1138 kartus. Populiariausia tarp minėtų programų – bendrosios praktikos slauga.

Priimta į biomedicinos srities studijas per bendrąjį ir per tiesioginį priėmimą: 173 (pernai – 176), iš jų į bendrosios praktikos slaugą šiemet – 64, praėjusiais metais – 54.

„Bendras studentų mažėjimas gali būti susijęs su padidėjusiu studijų prieinamumu šalyje, mažesniu abiturientų skaičiumi, konkursinio balo kartelės įvedimu (šiemet šis balas turi būti ne žemesnis kaip 1,25 visiems stojantiems, praėjusiais metais – ne žemesnis kaip 1,0)“, – svarstė direktoriaus pavaduotoja.

Pašnekovės teigimu, būsimieji biomedicinos srities pirmakursiai studijuos pagal atnaujintas studijų programas, suderintas su studijų krypčių aprašais ar medicinos normomis. Visų studijų programų studijų bazė nuolat atnaujinama bei modernizuojama: naujai įrengta centrinė sterilizacinė, sumontuoti įvairūs lauko treniruokliai, kita įranga. Baigę burnos higienos studijų programą absolventai įgis naują – platesnį, didesnes įsidarbinimo galimybes užtikrinantį burnos priežiūros profesinio bakalauro kvalifikacinį laipsnį.

Šiuo metu įstaiga rengia teisės aktus dėl kosmetologų profesinės kvalifikacijos, todėl tikėtina, kad kosmetologijos studijų programos absolventai galės įgyti ne tik profesinį bakalaurą, bet ir profesinę kvalifikaciją.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų