Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Maliarija. Pirmuose vakcinos bandymuose – 100 proc. apsauga

vlmedicina.lt | 2013-09-11 00:01:07

JAV vykdomi naujos vakcinos nuo maliarijos – PfSPZ  klinikiniai tyrimai. Pirmasis vakcinos tyrimo etapas parodė, kad vakcina yra saugi, sukelia imuninį atsaką ir gali suteikti 100 proc. apsaugą nuo maliarijos infekcijos sveikiems suaugusiems žmonėms.

Laboratorija
Audriaus Privedos nuotr.

Daugėja įvežtinės maliarijos atvejų 

PSO duomenimis, 2010 metais pasaulyje maliarija buvo infekuota daugiau nei 200 mln. žmonių, 600 tūkst. nuo jos mirė. Didelę dalį sudarė vaikai, gyvenantys Afrikoje ir Azijoje.

Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją į kitas šalis. „Anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių, o pastaraisiais metais daugėja turistų, verslininkų įvežtinės maliarijos atvejų, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) epidemiologinės priežiūros gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė. – 2003-2012 m. įvežtine maliarija Lietuvoje sirgo 36 asmenys, iš kurių 2 žmonės mirė“.

Maliariją sukelia penkios skirtingos pirmuonių Plasmodium padermės. Infekcija pernešama įkandus moteriškos lyties Anopheles genties moskito patelei. Parazitai dauginasi žmogaus raudonuosiuose kraujo kūneliuose, sukelia anemiją ir kitus į gripą panašius simptomus. Taip pat komą ar mirtį.

2003-2012 m. daugiausiai žmonių užsikrėtė Afrikoje – 30, Azijoje – 2, Pietų Amerikoje – 3, nežinoma – 1 atvejis.

Antimaliariniai vaistai – toksiški ir brangūs

ULAC duomenimis, Lietuvoje įvežtinės maliarijos atvejų užregistruojama kasmet. Priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojama chemoprofilaktika nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų.

Efektyvios vakcinos nuo maliarijos kol kas nėra. Ankstesni tyrimai parodė, kad įodinis ar poodinis vakcinos vartojimo kelias nėra efektyvus ir imuninio atsako nesukelia. Nuo maliarijos grėsmės bandoma apsisaugoti geriamaisiais antimaliariniais vaistais, kurie yra toksiški ir brangūs.   „Plečiantis turizmui, maliarija tampa vis didesniu sunkumu keliautojams. Šiuo metu reguliarus vaistų vartojimas – viena svarbiausių maliarijos profilaktikos priemonių, apsaugančių nuo šios ligos. Bet sunkumų kelia vis didėjantis maliarijos sukėlėjų atsparumas vaistams, todėl kelionės į kai kurias subtropines šalis darosi vis pavojingesnis“, – sakė gydytoja epidemiologė A. Bartulienė.

Vakcinai naudojami gyvi susilpninti parazitai

Vakcina nuo maliarijos – PfSPZ – ypatinga tuo, kad yra intraveninė, o joje naudojami ne parazito proteinai, bet gyvos susilpnintos parazito formos, vadinami sporozoitai.

1970 metais pirmuosius bandymus su vakcina atliko jos kūrėjas Stephen Hoffman. Tobulinti vakciną buvo nelengva, nes vakcinai prireikė didelio kiekio moskitų, kurie turėjo būti steriliai laikomi, maitinami infekuotu krauju, vėliau, siekiant susilpninti gyvus parazitus - švitinami, tačiau nesunaikinami. Vėliau milijardas susilpnintų parazitų (nesubrendusios sporozoito fazės) išgaunami iš apšvitintų moskitų seilių liaukų, išgryninami ir užšaldomi. Tik tokiu būdu paruošta medžiaga buvo galima infekuoti žmones, nesukeliant jiems ligos.

PfSPZ vakcinos perspektyvos

PfSPZ vakcina buvo testuojama I fazės klinikiniame tyrime, kuriame dalyvavo 40 suaugusiųjų 20-40 metų savanorių. Vakcina buvo leidžiama į veną, o tiriamieji stebimi.

Panaudojus vakciną nei maliarijos požymių, nei pašalinių reakcijų nebuvo pastebėta. Ateityje bus optimizuojama dozė, skiriamos vakcinos dažnis, vartojančiųjų atranka tiek Afrikoje, JAV, tiek ir ES šalyse.

Vakcinos nekantriai laukia turistai, verslininkai, diplomatai, savanoriai, kariai.

Ką daryti susirgus?

Kadangi užsikrėtus maliarija simptomai ima ryškėti tik po vienos ar net kelių savaičių, todėl po kelionės praėjus net ir daug laiko, reikia informuoti gydytoją, kad lankėtės padidėjusio sergamumo maliarinėje zonoje.

„Maliarija susirgimo pradžioje gali būti panaši į gripą ir kitas peršalimo ligas su būdingu ryškiu prakaitavimu. Sukarščiavus būtina tuojau pat (per 24 val.) kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta ligos diagnozė“, – pataria gydytoja epidemiologė A. Bartulienė.

Šaltinis

Robert A. Seder and others; "Protection Against Malaria by Intravenous Immunization with a Nonreplicating Sporozoite Vaccine"; Science 1241800, Published online 8 August 2013; DOI: 10.1126/science.1241800

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Maliarija
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų