Sekmadienis, 2023.05.28
Reklama

Maiste vaikų darželyje – pavojingos medžiagos ir bakterijos

vlmedicina.lt | 2014-02-04 14:11:47

Tėvams susirūpinus dėl vaikų maitinimo kokybės Vilniaus darželiuose, jų nuogąstavimus patvirtino ir akredituota laboratorija. Tyrimo rezultatai šokiravo.

Maisto gamyba
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrimo rezultatai

Pasirodo, darželinukai bandomi pasotinti varške, pienu, kuriuose knibžda pavojingų bakterijų, po etikete „Aukščiausia rūšis“ slepiasi antrarūšis mėsos gaminys, džiovintuose vaisiuose – vaikams apskritai draudžiamas vartoti cheminis junginys.

Lietuvos tėvų forumas (LTF) susirūpinęs dėl tokių rezultatų. Dar labiau neramina situacija, kad tėvai neturi jokios realios galios reguliuoti vaikams darželiuose lėkštėse teikiamų maisto produktų kokybės.

„Tokia situacija susidarė dėl centralizuoto maisto produktų ikimokyklinėms įstaigoms tiekimo specifikos – teisę tiekti visus maisto produktus turi išskirtinai tik viena vienintelė įmonė. Vienvaldystė naikina konkurencijos pojūtį. Gal dėl to ir nukenčia tiekėjo tiekiamų gaminių kokybė, ypač kai konkuruojama buvo vien tik kaina? Esant keliems tiekėjams ir didesnei konkurencijai, manau, būtų dirbama atsakingiau“, - kalbėjo LTF pirmininkas Audrius Murauskas.

„Aišku, smagu pirkti pigiau, bet pažvelkime į tyrimo rezultatus. Į darželį pristatoma varškė, kurios etiketėje skelbiama, kad ji yra 9 proc. riebumo, o iš tiesų, bent jau konkretaus ištirto gaminio šis rodiklis yra kur kas mažesnis – 7,3 proc. su 0,28 proc. paklaida. Žaliavinių baltymų kiekis vietoje etiketėje deklaruotų 16 yra 12,68 proc. su 0,13 proc. paklaida“, - vardijo A.Murauskas.

Tokie tyrimų rezultatai verčia prabilti ir apie galimą apgaulę. Kaip kitaip vadinti faktą, kai produktas pristatomas kaip didesnės kokybės ir riebumo, tai yra ir vertės, nei yra. Tai bendrovei leidžia sutaupyti, bet, šiuo atveju, vaikų sveikatos sąskaita.

Specialistės komentaras

Susipažinusi su karštai rūkytos dešros, aviečių uogienės, trintos varškės, virtų pieniškų dešrelių bei pasterizuoto pieno, paimtų iš vaikų darželio tyrimo rezultatais, visuomenės sveikatos saugos specialistė Loreta Piešinė teigė, kad tyrimų rezultatai parodė, kad kai kurie į darželį patekę produktai nėra saugūs, tad tiekėjas pažeidė Lietuvos Respublikos Produktų saugos įstatymą. Jame teigiama, kad platintojo pareiga yra užtikrinti gaminių saugą.

Platintojas privalo teikti į rinką tik saugius gaminius. Tai akcentuojama ir maitinimo tvarkos apraše.

L. Piešinė komentavo: „Tyrimų protokole teigiama, kad rūkytoje dešroje rasta nitritų, nitratų, glutamo rūgšties E620 - skonio stipriklio. Ši glutamo rūgštis, pagaminta pramoniniu būdu,  pagaminta glutamo rūgštis bei jos druskos veikia kaip neurotoksinai. Jie gali sukelti smegenų auglius, paryškinti migreną, depresiją bei kitas nervų sistemos ligas, mąstymo sutrikimus, išprovokuoti Alzheimerio, Parkinsono ligą. Taip pat alergijas, bronchinę astmą, hormonų disbalansą.

Dešroje rasti nitritai, o jie organizme sukelia deguonies badą. Nitratams ir nitritams jungiantis su baltymais susidaro nuodingi ir net kancerogeniški (sukeliantys vėžį) junginiai.

Pagal tyrimo protokolą, tirti atvežtame piene rasta Escherichia ir Enterobacter bei Pseudomonas bakterijų genčių atstovų. Pieno produktai kaip ir bet kuris kitas maistas turi būti saugus, pseudomonų neturi būti. Jeigu jų likę, vadinasi, produktas buvo netinkamai apdorotas. Dėl šių mikroorganizmų gali išsivystyti šlapimo ir kvėpavimo takų sistemos ligos, virškinamojo trakto, kaulų ir sąnarių infekcijos, daugumą odos išbėrimų bei dermatitą“.

LTF vadovas teigė nemanąs, kad šiuo metu Vilniaus darželiams maistą tiekianti UAB „Pontem“ tikslingai ketina kenkti vaikams. Bet jos neatsakingi veiksmai prie to priveda.

„Suprantu, kad produktus gamino, etiketes rengė ir klijavo ne tiekėjas. Bet jis privalo, kaip reikalaujama, pats kontroliuoti, kokius gaminius tiekia, juolab, kad, pavyzdžiui, pieno etiketėje nurodyta, jog už kokybę atsakinga platintoja – UAB „Pontem“. Kitu atveju tai būtų tas pats, kaip automobilių gamintojas sakytų, kad jis neatsakingas už automobilio techninę būklę dėl to, kad ne jis pats gamina detales, o jas įsigyja iš kito gamintojo“, - sakė A. Murauskas.

Pasitelkė antstolį

Precendento neturintį maisto produktų, pristatytų į vieną Vilniaus vaikų lopšelį-darželį, tyrimą užsakė Lietuvos tėvų forumas, sulaukęs pagalbos prašymo iš vienos ugdymo įstaigos tėvų komiteto.

Tėvai ne pirmus metus bando prisibelsti į Vilniaus valdžios sąžinę, kad būtų bandoma gerinti maisto kokybę vaikų ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Tėvų teigimu, maisto produktų kokybė vis prastėja ir prastėja. Kyla klausimas ar tai nėra pasekmė to, kad visus maisto produktus Vilniaus darželiams tiekia ta pati įmonė, tą dariusi dar ir sovietmečiu, tik per laiką ji buvo privatizuota ir pakeitė pavadinimą.

Visi skundai ir pastangos keisti situaciją – veltui. Vilniaus miesto savivaldybė iki šiol liko kurčia tėvų prašymams, kad darželiai pagal kainos ir kokybės santykį patys galėtų pasirinkti, iš kurio gamintojo ar ūkininko pirkti sviestą, kieno prašyti daržovių, kur užsisakyti mėsos ir pan. Dabartinė situacija yra tokia, kad darželis gauna tokios kokybės maisto produktus, kaip patogiau tiekėjui, be galimybės jį prispausti ir išreikalauti kokybiškesnių prekių.

Trūkus kantrybei, nuspręsta pasikliauti moksliniais metodais ir viešumu. Gal vaikų maitinimas darželiuose valdžios dėmesio sulauks paviešinus maisto, kuris siūlomas mažyliams, sudėtį ir kokybę?

Sausio 10-17 dienomis iš vieno vaikų lopšelio-darželio sandėlio buvo paimtą maisto produktų ir jie iš karto buvo pristatyti į specializuotą laboratoriją. Juos tyrė Kauno technologijos universiteto Maisto tyrimo instituto Maisto tyrimo centro specialistai.

Iš kur ir kaip imti gaminiai stebėjo antstolis Marius Lekečinskas. Jis yra patvirtinęs, kad į laboratoriją tyrimui pristatyti būtent tie maisto gaminiai, kurie buvo paimti iš darželio sandėlio. „Produktus ėmėme atsitiktine tvarka“, - pasakojo A. Murauskas.

Perduos tarnyboms

Lietuvos tėvų forumas apie tyrimo rezultatus planuoja informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei Vilniaus miesto savivaldybę, kuri ir yra maisto produktų tiekimo į darželius užsakovas.

Taip pat oficialiai bus prašoma dabar paskelbtą centralizuotą maisto produktų pirkimo konkursą atšaukti ir skelbti konkursą decentralizuotam maisto produktų įsigijimui. Juolab, kad jau penkiems Vilniaus miesto darželiams tokia galimybė buvo suteikta, ir jų patirtis rodo, kad produktai įsigyjant atskirai iš atskiro tiekėjo yra pigesni ir kokybiškesni.

„Norime, kad valdžia atkreiptų dėmesį į centralizuoto maisto produktų tiekimo konkurso laimėtoją ir apsvarstytų bendradarbiavimo su juo sąlygas. Gal verta nutraukti su juo sutartį ir daugiau nebeprasidėti? Rasti pažeidimai tik sustiprina mūsų požiūrį, kad maisto produktų tiekimo centralizavimas yra klaidingas žingsnis“, - įsitikinęs A. Murauskas.

Šiuo metu sutartis dėl centralizuoto maisto tiekimo eina į pabaigą. Paskelbtas naujas ir vėl centralizuotas konkursas.

„Jaučiame, kad konkurso sąlygos yra taikomos tik vienai konkrečiai įmonei. Tad nesunku atspėti, kas bus paskelbtas nugalėtoju. Konkurso sąlygose įmonei numatytos minimalios turimos tiekimo apimtys yra itin didelės, kaip ir numatyta minimali sandorių vertė su kitais užsakovais. Matosi, kad iš karto eliminuojamas smulkus tiekėjas“, - kalbėjo A. Murauskas.

Lietuvos tėvų forumas, laukdamas Vilniaus miesto savivaldybės reakcijos, ketina ir toliau stebėti situaciją ir vėl pabandyti patikrinti kai kuriuos produktus darželiuose.

Lietuvos tėvų forumas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų