Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Lytinis gyvenimas – be kontracepcijos

2012-03-05 12:16:59

„Vartotojiškoje visuomenėje vaisingumas yra vertinamas kaip liga, nuo kurios reikia gerti vaistus“,- šmaikščiai kontraceptinių priemonių populiarumą, siekiant išvengti nėštumo, apibūdino šeimos gydytoja Regina Grykšienė. Kretingos katalikų parapijoje per sužadėtinių kursus vesdama paskaitas apie natūralų šeimos planavimą, gydytoja laužo mitus apie šio metodo nepatikimumą ir jaunus žmones kviečia vienas kito artumu mėgautis be kontracepcijos.

© Fotolia.com

Natūralus šeimos planavimo metodas, kurį rinktis moko Katalikų bažnyčia, paremtas moters organizmo stebėjimu ir pažinimu, padedančiais nustatyti vaisingas dienas, kuriomis moteris gali pastoti. Būtent šios žinios ir padeda sutuoktiniams planuojant savo šeimos ateitį – ir norint susilaukti vaiko, ir siekiant išvengti nėštumo.

Vaisingumo ženklus praneša organizmas

Gydytoja R.Grykšienė paaiškino, kad moters menstruacinį ciklą sudaro trys fazės – ankstyvoji nevaisinga, kuri dar vadinama ikiovuliacine, vaisinga fazė (ovuliacinė) ir vėlyvoji nevaisinga fazė, vadinamoji poovuliacinė.

Kada kokią ciklo fazę išgyvena moteris, galima suprasti pagal fiziologinius organizmo pokyčius – gimdos kaklelio gleives, bazinę kūno temperatūrą, gimdos kaklelio būseną bei juos papildančius požymius – ovuliacinį skausmą, ovuliacinį tempimą, lytinių organų paburkimą, padidėjusį krūtų jautrumą.

Gydytoja R.Grykšienė įsitikinusi, kad kūdikio susilaukti planuojantiems sutuoktiniams būtų pravartu visų pirma apsilankyti pas medikus ir pasitikrinti savo sveikatą.

„Naujai gyvybei prasidėti yra būtinos tokios sąlygos: sveika ir gyvybinga kiaušialąstė, sveiki ir gyvybingi spermatozoidai, sveiki kiaušintakiai, nes juose vyksta apvaisinimas, sveikas vidinis gimdos sluoksnis, nes jame prisitvirtina pradėta gyvybė, vaisingos gleivės, kurių dėka spermatozoidai išlieka gyvybingi ir gali apvaisinti kiaušialąstę. Tačiau už fizinę sveikatą ne mažiau svarbu ir harmoningi santykiai tarp sutuoktinių“,- akcentavo R.Grykšienė.

Išmokti prireiks ir pusmečio

Natūralus šeimos planavimas – metodas, kuris ne tik nieko nekainuoja, tačiau suteikia ir didesnį psichologinį komfortą sutuoktiniams. Tačiau norint taikyti natūralaus šeimos planavimo metodą, moteris turi ne tik įgyti žinių apie jį, bet ir atidžiai stebėti savo organizmą.

„Toms moterims, kurių menstruacinis ciklas yra reguliarus, patarčiau save stebėti bent tris mėnesius, kitoms – bent pusę metų. Tiek laiko prireikia išmokti atpažinti savo organizmo pokyčius, kurie reikalingi naudojantis natūralaus šeimos planavimo metodu. Kai moteris gerai išmoksta savo kūno kalbą, šis metodas yra labai efektyvus,- paaiškino R.Grykšienė, pas kurią kartais paskaitų išklausiusios jaunos poros sugrįžta, prašydamos papildomų konsultacijų. – Tik maža dalis moterų gali džiaugtis reguliariu menstruaciniu ciklu, tačiau tai nereiškia, kad kitų

moterų organizmas neturi savo ritmo – jį ir galima atrasti stebint save. Atkreipti dėmesį į bazinę kūno temperatūrą ir išskiriamas gleives patarčiau ir moterims, krūtimi tebemaitinančioms kūdikį – taip jos atpažins vėl prasidedantį vaisingą periodą.“

Tikslas vertas pastangų

Gydytoja R.Grykšienė pripažįsta, kad natūralus šeimos planavimas daugeliui gali pasirodyti nepatrauklus dėl savo sudėtingumo – reikia įdėti nemažai pastangų vien tam, kad kas rytą moteris vos pabudusi ir dar neatsikėlusi iš lovos pasimatuotų savo bazinę kūno temperatūrą, šiuos duomenis bei kitus organizmo požymius kruopščiai žymėtųsi savo dienoraštyje.

„Bet juk ne mažiau darbo įdedame ir dėl kitų dalykų, pavyzdžiui, siekdamos būti gražios moterys kiekvieną rytą pasidažo, vyrai reguliariai lanko sporto salę, norėdami sutvirtinti savo raumenis ir pan.

Tai irgi atima daug laiko. Jei norime sveikų intymių santykių, nenaudojant jokios kontracepcijos – dėl to galima pasistengti“,- įsitikinusi R.Grykšienė, pridūrusi, kad bazinės kūno temperatūros pokyčiais, kaip patikimais duomenimis, naudojasi ir ginekologai, konsultuojantys pacientes.

Ne bet kada ir ne bet kur

Dar vienas natūralaus šeimos planavimo „minusas“, kurį pastebi poros – jei ji neplanuoja susilaukti kūdikio, turi susilaikyti nuo lytinio akto moters vaisingomis dienomis. Tuo tarpu kontracepcija leidžia seksu mėgautis be „išeiginių“. „Tačiau susilaikyti nuo lytinių santykių reikia tik apie 7-10 dienų. Gebėjimas susilaikyti ugdo valią, stiprina ją, o tai padeda lengviau atsispirti išorinėms pagundoms ir provokacijoms. Jei žmogus įpratęs tik tenkinti savo aistrą kada užsimanius, jam natūralaus šeimos planavimo metodas atgrasus,- mano R.Grykšienė. – Tačiau Bažnyčia mus ir moko, kad su sutuoktiniu negalima elgtis tik kaip su priemone savo aistrai patenkinti.“

R.Grykšienė pastebi, kad šiuo metu viešojoje erdvėje galima rasti daug informacijos apie sekso pozas, tačiau ji įsitikinusi, kad visų svarbiausia „poza“ yra sutuoktinių meilė.

„Net tarybiniais metais latvių seksologas Janis Zalitis, parašęs knygą „Meilės vardu“, kalbėjo apie tai, kad tam, jog moteris pasiektų orgazmą, svarbu ne sekso technika, o pasiruošimas jam: švelnūs žodžiai, glamonės, kitaip parodytas švelnumas. Moteris lėčiau susijaudina negu vyras, todėl ji didžiausią malonumą pajaus tik kai jausis sutuoktinio vertinama, matys, kad ja yra gėrimasi ir žavimasi. Dabar apie tai mažai kalbama ir tarsi pamirštama“, - kalbėjo R.Grykšienė.

Nesikalbėjimo fenomenas

Naudojantis natūraliu šeimos planavimu, savo organizmą geriau turi pažinti ne tik moteris – jos kūno kalbą turi suprasti ir vyras. Jis išmoksta su meile ir pagarba žvelgti į savo moterį, suvokdamas, kad jos organizmas gyvena ciklais ir kinta tarsi metų laikai, tad jai visada norėti lytinės sueities būtų tiesiog nenatūralu.

R.Grykšienė pritarė minčiai, kad apskritai ne visos poros atvirai pasikalba apie savo lytinius santykius ir moterys ne visada drįsta pasakyti savo vyrams nenorinčios mylėtis, tai maskuodamos po „skauda galvą“ pavadinimu.

Keista, tačiau ne visi sutuoktiniai pasikalba net apie kūdikio planavimą – neretai šį klausimą

sprendžia pačios moterys, „už borto“ palikdamos savo vyrų nuomonę.

Anot R.Grykšienės, gydytojai pastebi, kaip skirtingai jaučiasi besilaukiančios ar jau naujagimį pagimdžiusios moterys, kurios yra ištekėjusios, ir tos, kurios su vaiko tėvu gyvena nesusituokusios. „Šiuo svarbiu gyvenimo metu neištekėjusi moteris su savo vaiko tėvu bendrauja atsargiai parinkdama žodžius, jaučiasi netvirtai, o gyvenančios santuokoje yra ramesnės, jaučiasi saugesnės, ir užtikrintos savo ateitimi“,- apie santuokos svarbą kalbėjo R.Grykšienė.

Jungiantys ir kuriantys santykiai

Pagal Bažnyčios mokymą, natūralus šeimos planavimas yra vienintelis priimtinas būdas katalikiškai gyvenančioms šeimoms, nes jis neužkerta kelio gyvybei ir saugo jos atsiradimo paslaptį. Bažnyčios mokymas lytinę sueitį vertina kaip jungiančią ir kuriančią būtį, todėl nepateisina jokios kontracepcijos naudojimo, net lytinio akto nutraukimo, nes tai užkerta kelią gyvybei ir atšaldo tarpusavio jausmus, galų gale prieštarautų tiesai, kad šeima ir kuriama norint susilaukti vaikų.

„Kontraceptinės tabletės, kaip ir bet kurios cheminės medžiagos, paveikia moters organizmą, ypač – lytinius organus, gimdos gleivinę, ir nepraeina be pėdsakų. Ilgą laiką kontraceptines tabletes vartojanti moteris vėliau gali turėti sveikatos problemų,- perspėjo medikė. – Naudojantis natūraliu šeimos planavimo metodu, galima gyventi be kontracepcijos, tiesiog tam reikia įdėti daugiau pastangų. Žinoma, katalikiškos šeimos įprastai susilaukia daugiau vaikų, tačiau tai nereiškia, kad jos nemoka naudotis natūraliu šeimos planavimo metodu ar kad jis yra neefektyvus. Tiesiog tikinčios šeimos vaiką priima kaip Dievo dovaną, džiaugiasi savo vaisingumu ir stengiasi tai išnaudoti.“

Dovilė Simaitytė

pajurionaujienos.lt

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų