Trečiadienis, 2025.07.16
Reklama

Lygiai po 28 metų atlikta 107-oji širdies transplantacija

santaroszinios.lt | 2015-09-03 16:17:39

1987-ųjų rugsėjo 2 dieną Santariškių klinikose buvo persodinta pirma širdis Baltijos šalyse. Šių metų rugsėjo antrosios naktį įvyko gražus sutapimas – lygiai tą pačią dieną, kaip ir prieš 28 metus, rugsėjo 2-ąją, Vilniuje buvo atlikta 107-oji širdies transplantacija.

Širdies transplantacijos dalyviai
1987 m. pirmosios širdies transplantacijos dalyviai. santaroszinios.lt nuotr.

Širdies laukė apie metus

Rugsėjo 2-osios naktį Santariškių klinikose širdies transplantacijos operacija atlikta vyrui su koronarine širdies liga. Širdies persodinimo operacijos jis laukė apie metus. Kaip „Santaros žinioms“ sakė Širdies chirurgijos centro vadovas, transplantacijos operacijos komandoje dirbęs prof. Kęstutis Ručinskas, pati operacija pavyko, o ankstyvasis pooperacinis laikotarpis yra visiškai sklandus. Medikai tikisi, kad tokia pat gera padėtis išliks ir vėliau.

Šią širdies transplantacijos operaciją sudarė dvi operacijos. Pirmoji buvo ligoninėje atlikta operacija donorui, ji prasidėjo jau rugsėjo pirmąją, 9 valandą vakaro. Širdies laukęs ligonis pradėtas operuoti po dviejų valandų, ši operacija buvo baigta apie 6.30 val. ryto. Kartu su prof. K. Ručinsku pastarąją operaciją, padedant asistentams, atliko kardiochirurgas dr. Gintaras Kalinauskas.

Kęstutis Ručinskas
Prof. Kęstutis Ručinskas. santaroszinios.lt nuotr.

Ypatingi metai

Šie metai, pasak prof. dr. K. Ručinsko, apskritai yra ypatingi. Be šio gražus sutapimo, šiemet pirmą kartą, bendradarbiaujant su kitomis Europos transplantacijos organizacijomis, iš Prancūzijos buvo atgabenta širdis mažam vaikui. Tai iš tiesų buvo didelis įvykis tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse. Birželio 1 dieną pirmą kartą Baltijos šalyse kartu buvo persodinti širdis ir inkstas.

„Ši operacija buvo ypatinga tuo, jog pacientas sulaukė širdies persodinimo su dirbtine širdim. Tokių atvejų pasaulyje yra aprašyti tiktai du. Dabar pusė mūsų pacientų donoro širdies laukia su dirbtine širdimi“, – sakė prof. K. Ručinskas.

Transplantuojama kas mėnesį

Per visą širdies transplantacijos operacijų praktiką Santariškių klinikose įvyko nemažai pokyčių. Anot prof. K. Ručinsko, prieš 28 metus daug kas buvo nežinoma ir visiškai nauja. Per beveik tris dešimtmečius įgyta nemažai vertingos patirties, naujų priemonių.

„Dabar yra pasikeitęs gydymas prieš atmetimą, patobulėję diagnostikos būdai, dėl to mes galime geriau parinkti tinkamą organą, kartu derindami imunologinius tyrimus. Chirurginė technika iš esmės nepasikeitė, bet pagerėjo įvairūs prietaisai, o mes galime žymiai geriau atlikti paciento monitoringą. Dėl to operacijos vyksta saugiau“, – teigė prof. K. Ručinskas.

Situaciją pagerino ir tai, kad širdies transplantacijos operacijos atliekamos dažniau. „Anksčiau tai būdavo didžiulis įvykis, nes jos vykdavo retai. Kuo rečiau operuojama, tuo tai sudėtingiau daryti operuojantiems žmonėms. Šiais metais tai jau devintoji širdies transplantacija Vilniuje. Transplantacijos operaciją atliekame praktiškai kas mėnesį“, – sakė Širdies chirurgijos centro vadovas.

Tampa tarsi šeimos nariais

Profesorius teigė širdies transplantacijų operacijose dalyvaująs ar jas atliekąs nuo pat darbo Santariškių klinikose pradžios. Anksčiau dalyvavęs asistentu, o dabar operuojąs ir pats. „Nesu skaičiavęs, bet savarankiškai, ko gero, esu padaręs apie 15 operacijų, o dalyvavęs maždaug 70-yje“, – sakė kardiochirurgas.

Pirmasis profesoriaus pacientas, kuriam jis transplantavo širdį, su šia širdimi gyvena jau apie 7 metus. Visi pacientai su persodintomis širdimis visą likusį gyvenimą yra medikų akiratyje – jie nuolat yra stebimi ir prižiūrimi, medikai paankamai gerai žino, kaip pacientai gyvena, kaip jaučiasi. Medikai juokauja, jog persodintą širdį turintys žmonės tampa vos ne šeimos nariais.

santaroszinios.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Radiologijai išlieka viena kertinių medicinos sričių. Technologinė pažanga dar labiau išplėtė ir sustiprino radiologijos...
Intymi moters higiena vasarą: kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių
Vasaros sezonu moters intymiai zonai neretai tenka daugiau iššūkių. Karštis, prakaitas, vandens telkinių vanduo, smėlis,...
Gyvybiškai svarbus genų terapijos vaistas jau pakeliui į gydymo įstaigą
Brangiausias iki šiol Lietuvoje kompensuotas vaistas – spinaline raumenų atrofija sergančiam kūdikiui skirtas genų...
Gydytoja apie moters brandą: kaip palengvinti pokyčius ir išlikti geros savijautos
Menopauzė – natūralus moters gyvenimo etapas, į kurį dažnai žvelgiama su nežinomybe, nerimu ar baime. Tačiau šeimo...
Virškinimo problemos vasarą: kokių produktų vengti ir ką turėti vaistinėlėje?
Virškinimo problemos vasarą lydį dažną atostogautoją: vargina pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, skran...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas