Penktadienis, 2025.04.18
Reklama

Ligoninės maistas: ko imtis, kad pietūs neprimintų kiaulių ėdalo?

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-08-18 00:02:00

Pasirodžius straipsniui apie Trakų ligoninėje patiektą maistą, prilygintą ėdalui kiaulėms, portalo VLMEDICINA.LT skaitytojai puolė piktintis, kad tokį maistą žiaukčiojant tenka valgyti vos ne kiekvienoje gydymo įstaigoje. Po pasipiktinimo dėl ligoninės maisto domėjomės, kokie reikalavimai šiam maistui keliami dabar ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad ligoniai maistu skųstųsi rečiau.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos priežiūros departamento Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Gudanavičienė portalui teigė, kad 2016 m. gruodžio 16 d. sveikatos apsaugos ministras įsakymu asmens sveikatos priežiūros įstaigoms rekomenduota pasirengti pacientų maitinimo aprašus, vadovaujantis SAM interneto svetainėje pateikiamomis maitinimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

„Maitinimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose rekomendacijose yra aptarti esminiai maitinimo organizavimo klausimai. Rekomendacijų priede yra pateiktas dietų sąrašas (standartinės (4) ir gydomosios dietos (26), kurias asmens sveikatos įstaigoje besigydančiam asmeniui paskiria gydantis gydytojas arba gydytojas dietologas. Kitame priede pateikta dietų maistinė ir energinė vertė bei indikacijos“, – aiškino specialistė.

Anot jos, už pacientų maitinimą ir dietinio gydymo organizavimą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje atsako įstaigos vadovas. Rekomenduojamų maisto produktų sąrašo nėra, tačiau asmens sveikatos priežiūros įstaigos, pirkdamos maitinimo paslaugas ar maisto produktus, jei maitinimą organizuoja pati įstaiga, gali nustatyti reikalavimus, koks maitinimas turi būti.

„Pasirašius maitinimo organizavimo sutartis įstaigos turėtų tikrinti, ar vykdomi sutartyje nurodyti reikalavimai“, – teigė ji.

Kodėl skundžiamasi?

Asmens sveikatos priežiūros įstaigose tiekiamas dietinis maitinimas, dalis žmonių tokio maisto nemėgsta ir įprastai nevartoja. Todėl, pasak specialistės, kyla nepasitenkinimas.

„Gali būti skirta druską ribojanti dieta gydymo tikslais, tačiau žmogus, įprastai vartojantis sūresnį maistą, tikrai nesakys, kad valgo skaniai. Kita dalis nusiskundimų – maisto produktų kokybė, jų tinkamumas vartoti sergančiam asmeniui. Čia pagrindinės priežastys - kokie produktai perkami maitinimui. Pagamintų patiekalų kontrolė taip pat turėtų vykti“, – įsitikinusi I. Gudanavičienė. Dažnai esą nepakanka vien nupirkti maitinimo paslaugą, reikia domėtis, kaip maitinimas vyksta realiai.

„Kiekviena asmens sveikatos priežiūros įstaiga pati sprendžia, kiek kainuoja gydomo asmens maitinimas per parą. Valstybinė ligonių kasa neskiria atskiro finansavimo maitinimui, nes tai ne gydymo paslauga. Įstaigoms skiriamas finansavimas vadinamosioms viešbučio arba ūkio sąnaudoms. Dalis šios sumos tenka maitinimui“, – pridūrė ji.

Situacija pagerėtų nustačius reikalavimus maisto produktams

Vis dėlto SAM planuoja nustatyti detalesnes maitinimo organizavimo rekomendacijas, kuriose būtų pateikti reikalavimai ir maisto produktams.

„Tikimės, kad nustačius detalesnius reikalavimus maitinimo organizavimui situacija pagerės. Tačiau vien teisės aktai situacijos pataisyti negali“, – tvirtino specialistė.

Anot jos, esminis vaidmuo tenka asmens sveikatos priežiūros įstaigai ir jos vadovui. Būtent pastarieji atsako už maitinimo organizavimą.

Vadovaujasi rekomendacijomis

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės specialistė ryšiams su visuomene Lina Stonkutė sakė, kad ligoninės tiekiamos dietos yra sudaromos atsižvelgiant į Sveikatos apsaugos ministerijos maitinimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigos rekomendacijas su nurodyta maistine ir energetine verte.

„Taip pat dietų pobūdžiu bei jų indikacijomis“, – pridūrė ji. Komentuoti dėl kitų gydymo įstaigų maitinimo tvarkos ji negalėjo.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje veikia Skubios ambulatorinės pagalbos kabinetas
Šių metų sausio 1 d. Vilniuje pradėjo veikti nauja tvarka ūmiai susirgusiems gyventojams. Šeštadieniais nuo 16 iki 22 va...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų