Inovatyvios farmacijos pramonė kartu su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ieško sprendimų, kurie užtikrintų geresnį naujų vaistų prieinamumą šalies gyventojams. Sveikatos sistemos dalyviai sutaria, kad šiuo metu svarbiausia išgryninti sistemines problemas, stabdančias inovacijų prieinamumą, ir rasti efektyvius būdus joms spręsti.
Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorės Jūros Smilgaitės teigimu, Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą ir laikotarpį, per kurį jie patenka į kompensuojamųjų sąrašus, kol kas atsilieka nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio, tačiau pastaruoju metu stebimi teigiami pokyčiai.
„Šiais metais ES ir Lietuvoje startavęs jungtinis sveikatos technologijų vertinimas turėtų užtikrinti greitesnius inovatyvių vaistų klinikinio vertinimo procesus bendrijos šalyse, tačiau tam, kad inovacijos greičiau pasiektų mūsų šalies pacientus, būtinas ir nacionalinio lygmens pasiruošimas. Džiaugiuosi, kad SAM yra pasiruošusi kartu ieškoti sprendimų, kad sveikatos inovacijos būtų greičiau ir didesne apimtimi prieinamos mūsų šalies pacientams“, – teigia J. Smilgaitė.
Sprendimų paieškai vykdomi periodiški susitikimai
SAM, siekdama sistemingai įvertinti kylančius iššūkius dėl veikiančio sveikatos technologijų vertinimo ir sprendimų priėmimo proceso, savo iniciatyva pakvietė į susitikimų sesijas inovatyvios farmacijos pramonės atstovus. Į sprendimų paiešką taip pat bus įtraukiami socialiniai partneriai: pacientų organizacijos ir gydytojų bendruomenė.
Pasak sveikatos apsaugos viceministro Daniel Naumovo, susitikimų metu vertinamos esminės problemos, susijusios su kompensuojamųjų vaistų prieinamumu, taip pat diskutuojama apie kylančius iššūkius dėl vaistų įtraukimo į kompensavimo sistemą proceso.
„Susitikimų tikslas yra išsigryninti problemas, trukdančias greitesniam vaistų prieinamumui, ir nustatyti priemones, kaip jas efektyviai išspręsti. Taip pat diskutuodami sieksime nuspręsti, kurios priemonės bus įgyvendinamos, bei priimsime bendrus sprendimus dėl prioritetų ir siektinų rezultatų“, – teigia viceministras.
Susitikimų metu taip pat ieškoma būdų, kaip užtikrinti didesnį farmacijos įmonių pateikiamų bylų skaičių. Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvoje pateikiama tik apie 30 proc. paraiškų nuo visų ES registruotų inovatyvių vaistų skaičiaus. Sveikatos sistemos dalyviai aptaria ir inovacijų finansavimo galimybes bei ilgalaikio finansų planavimo svarbą.
Ieškoma būdų, kaip spręsti vaistų prieinamumo iššūkius
Remiantis didžiausiu Europoje inovatyvių vaistų prieinamumo tyrimu W.A.I.T. 2024, Lietuva pagal inovatyvių medikamentų prieinamumą ir laikotarpį, per kurį jie įtraukiami į kompensuojamųjų sąrašus, atsilieka nuo daugelio ES valstybių.
SAM pažymi, kad nepaisant esamų inovatyvių vaistų prieinamumo iššūkių, per pastaruosius metus pavyko pasiekti ir teigiamų rezultatų. Pasak ministerijos, palyginti su 2023 m., pernai į kompensuojamųjų sąrašus pavyko įtraukti beveik tris kartus daugiau inovatyvių vaistų, nuosekliai trumpėja paraiškų vertinimo trukmė ir auga įvertintų paraiškų skaičius. Be to, 2024 m. iš Rezervinio vaistų sąrašo į A sąrašą buvo įrašyta daugiausia vaistų per 7 metus.
„Matome teigiamą progresą, tačiau suprantame ir poreikį tobulinti vaistų vertinimo bei sprendimo priėmimo procesus, kad pacientus pasiektų kuo daugiau naujų ir veiksmingų vaistų“, – pažymi viceministras.
Susitikimų sesiją numatoma tęsti rugsėjo mėnesį.