Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Laiku neatpažinti valgymo sutrikimai – pavojus ne tik sveikatai, bet ir gyvybei

Šaltinis: vlmedicina | 2023-02-08 12:10:37

Su valgymo sutrikimais susiduria nemažai įvairaus amžiaus asmenų. Laiku nesuteikus pagalbos jie gali sukelti rimtas sveikatos problemas ar net realią grėsmę žmogaus gyvybei.

Anoreksija: dažnai atsiranda dar paauglystėje

Toma Šimulienė
Toma Šimulienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmieji valgymo sutrikimų požymiai dažnai pasireiškia paauglystėje, tačiau jie turi tendenciją tęstis, galimi ligos simptomų susilpnėjimai ar paūmėjimai. Specialistų teigimu, dažniausiai pasitaikantys valgymo sutrikimai yra nervinė bulimija, nervinė anoreksija ir persivalgymas.

Anoreksija sergantys žmonės pasižymi žemu kūno masės indeksu, siekdami išvengti svorio didėjimo, jie labai riboja suvalgomo maisto kiekį, o jį numetę ir toliau bijo sustorėti. Liekno kūno idealizavimas dažnai laikomas pagrindine šio valgymo sutrikimo priežastimi.

„Lieknumas dažnai daro įtaką anoreksija sergančių žmonių savivertei, tačiau tai nėra vienintelė problema. Dėl bendro organizmo išsekimo šiems asmenims dažnai atsiranda širdies ir kraujagyslių, virškinimo, kvėpavimo, lyties sistemų sutrikimų. Laiku nesuteikus pagalbos, nervinė anoreksija gali baigtis mirtimi“, – pranešime žiniasklaidai sako šeimos gydytoja Toma Šimulienė.

Bulimiją lydi ir kiti sveikatai žalingi įpročiai

Nervine bulimija sergantiems žmonėms būdingi pasikartojantys persivalgymo epizodai, o po jų bandymai dirbtinai pašalinti maistą vėmimo, vidurius laisvinančių preparatų, diuretikų ar klizmos būdu. Anot T. Šimulienės, nervinę bulimiją dažnai lydi asmenybės pakitimai, nuotaikos sutrikimai, piktnaudžiavimas alkoholiu ir psichotropinėmis medžiagomis.

„Dėl pasikartojančių persivalgymo ir vėmimo epizodų atsiranda elektrolitų disbalansas, dehidratacija. Tai veikia širdies ir kitų organų funkcijas. Stemplės plyšimas, opos stemplėje, skrandyje, dvylikapirštėje žarnoje, dantų problemos taip pat yra susiję su bulimijos pasekmėmis. Dėl dažnai vartojamų vidurius laisvinančių vaistų gali atsirasti vidurių užkietėjimas“, – vardija gydytoja.

Persivalgymo priepuoliai

Persivalgymo sutrikimas dažnai pasireiškia žmonėms, sergantiems depresija, patiriantiems stresą ir negatyvias emocijas. Nuo jo kenčiantys žmonės dažnai suvalgo dideles maisto porcijas net ir nejausdami alkio, jie praranda kontrolės ir saiko jausmą, tačiau persivalgius iki nemalonaus pilnumo jausmo juos neretai apima kaltė ir gėda.

„Persivalgymo sutrikimas susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų, virškinimo bei miego sutrikimų ir kitų ligų rizika“, – įspėja Šimulienė.

Būtina kreiptis į specialistus

Valgymo sutrikimus gydyti nelengva – medikė pastebi, jog sergantieji vis dar vengia ieškoti reikiamos pagalbos.

„Šių ligų gydymas yra kompleksinis ir turi būti specializuotas pagal valgymo sutrikimo tipą. Dažnai tenka gydyti ne tik psichologinį sutrikimą, bet ir jo sukeltas pasekmes – somatinius sutrikimus, kurie išsivysto dėl nepakankamai suvartojamų maistinių medžiagų. Sunkiais atvejais pacientai gali būti gydomi stacionare ar dėl kylančio pavojaus gyvybei netgi skubiai hospitalizuojami“, – sako sveikatos priežiūros tinklo "Antėja" šeimos gydytoja T. Šimulienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų