Sekmadienis, 2024.02.25
Reklama

Laboratorijų Lietuvoje tiesiog per daug – todėl ir nepasidalija pacientų kraujo?(1)

Ligita Sinušienė | 2012-07-18 00:04:10

Klaipėdietiškos diagnostinių laboratorijų verslo konkurencinės kovos, regis, atkartoja kiek intensyviau besirutuliojančius analogiško medicininio verslo įvykius Šiauliuose. Remiantis „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovų teiginiais, aiškėja, kad Šiaulių diagnostinės laboratorijos akcijų pirkimo ir pardavimo sandoriuose figūruoja tų pačių įstaigų pavadinimai, tos pačios datos, o ir atomazga uostamiestyje eina link šiaulietiškojo pavyzdžio – teismų.

Kraujo mėginiai
Tarpusavyje konkuruodamos laboratorijos, regis, pamiršta, kad svarbiausia jų versle - kraujo tyrimų kokybė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Seka Šiaulių pavyzdžiu?                                                       

Primename,  kad vakar rašėme apie Alminos Mintautaitės Jonušienės vardu prisistačiusios UAB „Antėja“ klientės skundą dėl, jos akimis žiūrint, aibes trūkumų turinčios laboratorijos veiklos. Tačiau pastarosios direktorius Vidas Gedutis mano, kad tokią, anot jo, tariamą klientę įstaigai esą galėjusi atsiųsti buvusi vadovė Saulė Bieliauskienė, dėl kurios, pasak jo, nesąžiningos konkurencijos „Antėja“ patyrusi kone pusę milijono litų nuostolio. Tačiau S. Bieliauskienė teigia, jog ji pati ir įkūrė „Antėją“, bet pusę įmonės akcijų supirkus bendrovei  „Endemik diagnostika“  jos įkurta įstaiga neva pradėta naikinti, didžiąją dalį tyrimų pradėjus vežti į Kauną.   

„Vakarų Lietuvos medicina“ S. Bieliauskienę informavo apie „Antėjos“ iškeltą ieškinį dėl nesąžiningos konkurencijos. Apstulbusi moteris atkreipė dėmesį, jog analogišku būdu esą „Endemik diagnostika“ sunaikino privačią Šiaulių diagnostikos laboratoriją. „Juk V. Gedutis – buvęs „Endemik“ vadovas“, – sakė S. Bieliauskienė.

Pradžia irgi nuo akcijų pardavimo

Buvusi Šiaulių diagnostikos laboratorijos vadovė ir viena įkūrėjų Daiva Kazlauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ papasakojo analogišką Klaipėdos „Antėjai“ situaciją: irgi trise įkūrė privačią laboratoriją (beje, su tais pačiais akcininkais, kaip ir S. Bieliauskienė), irgi po kurio laiko iš kitų dviejų akcininkų turimų akcijų suformuota 50 proc. akcijų ir jos  parduotos „Limetai“, o vėliau perpardavinėjamos, kol jas įsigijo konkurentai „Endemik diagnostika“. Beje, ir „Antėjos“ , ir  Šiaulių diagnostikos laboratorijos pusės akcijų pardavimas, pasak abiejų portalo pašnekovių, vyko tą pačią dieną – 2011 m. vasarį. „Aš pati norėjau akcijų dalį nupirkti, kadangi turėjau 32 proc., bet man nepardavė. Mums paaiškino, kad tai vienas sandoris, ir pirkti galiu tik visų parduodamų įmonių akcijas (ir „Antėjos“ – autorės pastaba), bet dabar jau žinau, kad, priešingai – negalima vienu metu sudaryti kelių įmonių pirkimo sandorio“, – portalui kalbėjo šiaulietė.

Po akcijų pardavimo „Endemik  diagnostikai“ D. Kazlauskienė pasijuto „čia nebereikalinga“, nes, kaip ir „Antėjos“, Šiaulių diagnostinės laboratorijos tyrimai buvo gabenami į didesnį miestą, tik ne į Kauną, o į Vilnių – „Endemik diagnostiką“. „Buvo tris kartus sumažintas atlyginimas, apriboti mano, kaip direktorės, įgaliojimai, negalėjau savarankiškai priimti sprendimų, valdyba stabdė pradėtus įmonės plėtros projektus, tad ir pasitraukiau“, – sakė moteris. Ir pradėjo dirbti savo brolio gydytojo

įkurtoje laboratorijoje „Rezus.lt“ – vadove plėtrai.

Buvusi Šiaulių diagnostikos laboratorijos direktorė ir įkūrėja „Vakarų Lietuvos medicinai“ tvirtino, kad „Endemik diagnostika“, turėdama balsų daugumą Šiaulių diagnostikos laboratorijos valdyboje, iškėlė jai ieškinį dėl nesąžiningos konkurencijos. Antstoliai jau yra  areštavę dalį šiaulietės žemės.

Aukščiausi verslo standartai?

Komentuoti kaltinimus, esą užsiima nesąžininga konkurencija, „Endemik diagnostika“ direktorė Eglė Marciuškienė atsisakė, pabrėždama, kad jos vadovaujama įmonė nėra iškėlusi ieškinio nei UAB „Baltic medics“, nei bendrovės „Rezus.lt“ atžvilgiu.                                  

„UAB "Endemik diagnostika" veikla buvo ir yra grindžiama teisėtumo, aukščiausių verslo standartų bei sąžiningos konkurencijos principais, – teigė E. Marciuškienė. – Tuo atveju, jei bus nustatyti neteisėti trečiųjų asmenų veiksmai skelbiant viešojo informavimo priemonėse tikrovės neatitinkančią ir UAB "Endemik diagnostika" reputaciją pažeidžiančią informaciją, įmonė imsis visų teisės aktų numatytų teisinių priemonių, kad šie veiksmai būtų nutraukti, o atsakingi asmenys patraukti teisinėn atsakomybėn“.

V. Gedutis į analogiškus  kaltinimus atsiliepia taip: „Visame pasaulyje verslas perkamas ir parduodamas. O ji (S. Bieliauskienė – autorės pastaba) visų pirma, 2006 m. „Antėjos“ pavadinimu įkūrė kirpyklą ir tik vėliau susikooperavo su kauniečiais akcininkais, kurie jau turėjo laboratoriją, bet savo verslą permetė ant naujai įkurtos įmonės – „Antėjos“.

Vyrui keisti kaltinimai ir esą rengiamasi  „Antėjos“ laboratoriją sužlugdyti: „Pažiūrėkite 2010 m. „Antėjos“ ataskaitą – 200 tūkstančių litų nuostolių. O man pradėjus vadovauti 2011 m. jau yra pelnas. Todėl „Limeta“ ir pardavė savo akcijas „Endemik diagnostikai“, nes „Antėja“ jau buvo ties bankroto riba“, – tvirtino laboratorijos direktorius.

Tačiau panašu, kad abipusiai esamo ir buvusio „Antėjos“ vadovų kaltinimai bent jau greitai nesibaigs. Mat S. Bieliauskienė įsitikinusi, kad „Endemik diagnostika“ bet kokia kaina sieks užimti rinką, net mušdama kainas žemiau tyrimų savikainos, kaip esą yra ir dabar, ir didžiąją dalį tyrimų veždama į kitą miestą. „Bet galų gale nukentės pati paskutinioji grandis – pacientas. Jei jam bus atlikti nekokybiški tyrimai, pacientui bus paskirti netinkami vaistai“, – kalbėjo moteris.

Jai antrino kolegė iš Šiaulių, esą „Endemik diagnostika“ siekianti įsitvirtinti medicininių tyrimų rinkoje pirminės asmens sveikatos priežiūros grandyje.

Kriauklės – net dvi

"Antėjos" kriauklė
"Antėjos" Klaipėdos filialo procedūrų kabinete yra dvi kriauklės, nors skundo autorė tvirtino, kad nė vienos. Algirdo Kubaičio nuotr.

Grįžkime prie paslaptingosios skundo autorės A. Mintautaitės Jonušienės. Primename, kad vakar rašėme ją tvirtinus, esą „Antėjos“  procedūrų  kabinete nėra net kriauklės. Tačiau kriauklę, ir net ne vieną, bet dvi, straipsnio autorė ten matė savo akimis. Patikrino – ne butaforinė. Net ir buvusi „Antėjos“ vadovė S. Bieliauskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino kriauklę ten buvus dar jos vadovavimo laikais – pati ir pasirūpinusi įrengti.

V. Gedučio teigimu, minimos klientės skunduose esą yra ir daugiau šmeižto – direktorius tvirtina niekada nekalbėjęs su jokia kliente, ir apskritai jis su klientais nebendraująs. Tenka atkreipti dėmesį, kad net žurnalistei V. Gedutis buvo labai sunkiai pasiekiamas.

Tačiau ir S. Bieliauskienė tvirtina, jog absurdiška ją kaltinti samdant kokius nors žmones apskųsti „Antėją“. Moteris teigė net ir SMS žinučių niekam nesiuntinėjusi – tai ne jos stilius.

Niekas nekontroliuoja

Saulius Čaplinskas
ULAC vadovas Saulius Čaplinskas įstikinęs, kad laboratorijų Lietuvoje apskritai yra per daug. Algirdo Kubaičio nuotr.

 „Lietuvoje laboratorijų tiesiog per daug“, -„Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktorius Saulius Čaplinskas. Pašnekovo teigimu, kiekviename miestelyje turėti po brangią diagnostinę aparatūrą – per didelė prabanga. Jo manymu, tyrimus vežti į centrines laboratorijas ar atskirais atvejais net į kitas šalis yra paranku ir tikslinga. S. Čaplinskas įsitikinęs, kad nereikia net baimintis kraujo mėginių gabenimo transporto priemonėmis, net jei ir visuomeninėmis (tuo, beje, minėtoji klientė irgi kaltino „Antėją“). Svarbiausia – tinkamos transportavimo priemonės. „Juk tai tik kraujas, o ne kokios nors cheminės medžiagos, - sakė portalo pašnekovas. – Nors kartais žmonės labai neįprastai reaguoja į kraujo mėginius. Prisimenu, kaip vienas mūsų vairuotojas atvežęs vienus kraujo mėginius vos ne numetė, o laikydamas tyrimus dėl ŽIV labai bijojo“.

ULAC vadovas atkreipė dėmesį ir į tai, kad Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba kontroliuoja tik jų dokumentus. Ar S. Čaplinskas tvirtina, kad Lietuvoje nevykdoma reali, ne popierinė, medicininių tyrimų kontrolė? „Į tai jūs man atsakykite, – šypteli pašnekovas. – Aš jau seniai ieškau atsakymo, bet niekaip nerandu“. Mėginimas per įvairias institucijas rasti atsakymą į S. Čaplinsko klausimą „Vakarų Lietuvos mediciną“ atvedė prie minėtos Valstybinės akreditacijos tarnybos.

Šios tarnybos specialistė Vaida Balčiauskienė atsakė, kad Akreditavimo tarnybos Įstaigų vertinimo skyrius vykdo licencijojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą ir kontroliuoja, kaip laikomasi teisės aktų reikalavimų, bet apie tyrimų kopntrolę nežsiiminė nė žodžiu, nors portalas ir teiravosi, kas atlieka šią funkciją.

UAB „Antėja“ nuo šiandien Klaipėdoje tęsia savo veiklą.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Telemedicinos galimybės gydant retas ligas
Telemedicina – sveikatos priežiūros teikimas ir palaikymas, naudojant komunikacijos technologijas ir elektroninę i...
Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų
Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina prad...
Greitas papildomų kilogramų atsikratymas: kai kuriems gali būti pavojinga
2017 metais pasibaigus klinikiniams tyrimams ir patvirtinus semagliutido preparatus medicininiam gydymui, II tipo diabet...
Kaip atlikti pradinio gaivinimo veiksmus suaugusiajam, vaikui ir kūdikiui
„Dažniausiai nelaimės ištinka staiga ir netikėtai. Pamačius gulintį ir sąmonės netekusį žmogų gyvybiškai brangi ta...
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorė: kokius iššūkius teko įveikti?
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė – tai pagrindinė ligoninė Vilniaus miesto gyventojams. COVID-19 pandemijos metu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų